معرفی کم سر و صداترین هواپیمای مسافربری جهان، هواپیما BAe

شرکت ها و کارخانه های هواپیماسازی در دنیا تعداد محدودی دارند. بیشتر افراد می توانند به راحتی ۵ شرکت هواپیماسازی بزرگ دنیا را نام ببرند. شرکت های بوئینگ، ایرباس، فوکر، ERT، سوخو، توپولوف و Bae تعدادی از برندهای معروف هواپیماسازی هستند. انگلیسی ها، هواپیماهای مسافربری کوچکی را با نام هواپیما Bae طراحی کرده اند. این شرکت با نام انگلیسی British Aerospace هواپیماهایی را وارد صنعت هواپیمایی جهان کرده است.

در این مقاله مجله ی گردشگری الی گشت هواپیماهای Bae را معرفی می کنیم. از مشخصات ظاهری و کلی این مدل هواپیما می گوییم تا کمک کنیم در سفرهای هوایی، هواپیمای سوار شده به آن را بشناسید.

هواپیما BAe از بهترین هواپیماهای مسافربریتاریخچه ساخت هواپیما Bae 146 در انگلستان

اولین نسخه از این هواپیما، پس از طراحی و ساخت، در سال ۱۹۸۱ پرواز آزمایشی خود را با موفقیت انجام داد. ۲ سال پس از پرواز آزمایشی، ساخت هواپیما Bae را شروع کردند که تا سال ۲۰۰۱ ادامه یافت. استقبال از هواپیماهای کوچک Bae در میان کشورهای جهان عالی بود. کشورهایی که این مدل هواپیما را برای خطوط هوایی خود خریداری کردند، در ادامه معرفی می کنیم. کشورهایی مانند ایران که هم اکنون هواپیمای Bae 146 را در شرکت های هواپیمایی خود استفاده می کنند.

استرالیابلژیکشیلیبلغارستان
هندغنافیلیپیناسپانیا
قزاقستانلیبیپروکانادا

مدل هواپیمای Bae146 را در شرکت های هواپیمایی ماهان، قشم ایر و تابان می بینید. این شرکت توانست نزدیک به ۳۸۷ فروند هواپیما را بفروشد. اگر برای خرید بلیط هواپیما به سراغ این شرکت ها رفتید، در مسیرهای مشخصی سوار هواپیما Bae خواهید شد.

دو نوع مدل کلی برای هواپیما BAe می توان در نظر گرفت. نمونه ای که با نام BAe 146 وارد بازار شد و خود، مدل های گوناگونی داشت. تولید مدل های BAe 146 در سال ۱۹۹۱ به پایان رسید و نمونه بعدی هواپیماهای BAe ساخته شدند. هواپیماهای بعدی با نام BAe Avro روانه بازار شدند. این مدل در دو سری ساخته شد. ساخت نمونه دوم از ۱۹۹۲ شروع و تا ۲۰۰۱ ادامه داشت.

از ایمن ترین هواپیماهای مسافربری، هواپیمای BAe

هواپیما HS 146 رقیبی برای فوکر F27

در سال های اولیه ساخت هواپیما BAe تیم طراحی و مهندسی به همراه هاوکر سیدلی، هواپیمایی به نام HS 146 را ساختند. این هواپیمای ۷۰ نفره در سال ۱۹۷۳ به عنوان رقیب فوکر F27 و از نوع جت های کوچک مسافربری وارد بازار شد. نوع موتور این مدل، لوبو ۶۵۰۰ بود که زیر بال ها نصب می شد. هواپیمای HS 146 را می توان پدر هواپیما BAe دانست که سال ها بعد روانه بازار شدند. برای آشنایی با هواپیماهای فوکر هم پیشنهاد می دهیم مقاله ای با عنوان هواپیما فوکر ۱۰۰ را مطالعه کنید.

معرفی هواپیمای BAe معروف به جت منطقه ای

هواپیما Bae از نوع هواپیماهای برد کوتاه است که برای حمل و نقل مسافران ساخته شده است. این هواپیما به این دلیل برای به جت منطقه ای معروف شده که برای مسافت های کوتاه و سفرهای داخلی طراحی شده است. هر دو بال این هواپیما در بالای بدنه و پنجره ها قرار گرفته اند. به همین دلیل تمام مسافران بدون مزاحمت نمای بال ها، می توانند بیرون را تماشا کنند. دم این هواپیمای کوچک برد کوتاه هم، T شکل طراحی شده است.

در هنگام بلند شدن از باند، فرود آمدن و حتی طول پرواز، لرزش بسیار کمی دارد. صدای هواپیما پایین بوده و به اصطلاح هواپیمای آرامی است. ویژگی ای که باعث محبوبیت هواپیما Bae در فرودگاه های درون شهری کوچک شده است. ترمزهای کربنی و آیرودینامیکی این نوع طیاره به سریع تر متوقف شدن آن در فرود کمک می کنند. هواپیمای BAE 146 هواپیمایی چهار موتوره از نوع توربوفن بوده که مشخصات آن به شرح زیر است.

 • بیشینه وزن برخاست: ۴۴,۲۲۵ کیلوگرم
 • طول هر بال: ۲۶٫۳۴ متر
 • طول بدنه هواپیما: ۳۰٫۹۹ متر
 • ارتفاع هواپیما: ۸٫۵۹ متر
 • حداکثر برد پرواز با یک باک بنزین: ۲۹۰۰ تا ۳۳۴۰ کیلومتر (بسته به مدل هواپیما)
 • ظرفیت مسافر: ۷۰ تا ۱۲۸ نفر، بسته به مدل هواپیما
 • حداکثر سرعت هواپیما: ۷۹۰ کیلومتر بر ساعت (۰٫۷۴ ماخ)
 • حداکثر ارتفاع پروازی: ۱۱۰۰۰ متر (۳۵۰۰۰ پا)

جالب این است که هواپیما Bae یکی از مقاوم ترین هواپیماهای ساخته شده در جهان است. در میان این نوع هواپیماها، مدل RJ85 حتی با ۳۱ سال عمر همچنان کار می کند. از این مدل هواپیمای Bae در بازار ۸۸ فروند وجود دارد.

هواپیمای مسافربری بریتانیایی BAe

انواع سری های هواپیمای BAe 146 در جهان

به این مدل هواپیما، لقب هواپیمای پچ پچ کننده (Whisperjet) داده اند. چرا که به آرامی و بدون سر و صدا خواهد بود. از سال ۱۹۸۳ که ساخت هواپیماهای شرکت بریتانیایی شروع شد تا سال ۲۰۰۱ که آخرین نسخه از آن وارد بازار شد، تغییرات مختلفی روی ظاهر و مشخصات هر مدل آن انجام شد. این مدل، بدنه ای تک پلانه با دمی T شکل دارد. ۴ موتور آن زیر بال ها قرار گرفته اند. در نتیجه مدل های مختلفی از هواپیما Bae به فروش رسید که هر کدام را معرفی می کنیم.

مدل BAe 146-100، نام اولین مدل هواپیمای انگلیسی

اولین مدلی که برای هواپیما Bae ساخته شد، سری ۱۰۰ نام گرفت. ظرفیت مسافر آن حداقل ۷۰ و حداکثر ۹۴ نفر بود. نمونه های ویژه و VIP هم از روی همین مدل ساخته شد که در مجموع ۱۹ صندلی با طراحی داخلی مخصوص داشت. مدل باربری این نوع هواپیما، Bae 146-100QT نام گرفت.

هواپیمای انگلیسی BAe-146-100 در ناوگان هواپیمایی جهانهواپیمای BAe 146-200 بریتانیایی با افزایش طول

بدنه همان مدل اولیه را کمی طولانی تر کردند و هواپیمای Bae 146-200 را ساختند. طول بدنه این مدل، ۳٫۲ متر بیشتر شد. در نتیجه تعداد صندلی ها بیشتر و ظرفیت مسافر هواپیما به ۱۱۲ نفر افزایش یافت. مدلی که در ایران بیشتر دیده می شود. با این طراحی هوشمندانه تر، نه تنها هزینه های حمل و نقل کاهش یافت، بلکه تعداد پروازها هم کمتر شد.

هواپیمای BAe 146-300 بریتانیایی، ارتقای مدل قبلی

دوباره همان تجربه افزایش طول بدنه را روی سری ۲۰۰ این هواپیما انجام دادند و ۳٫۲ متر بدنه را کشیدند. در نتیجه برای بالا بردن توان و قدرت هواپیما BAe در سری ۳۰۰ و تحمل وزن آن، از خمیدگی و منحنی (winglet) در سر بال ها استفاده شد. علم آیرودینامیک مشکل وزن و قدرت موتورها را این گونه حل نمود. در نهایت ظرفیت مسافر سری ۳۰۰ آن به ۱۲۸ نفر ارتقا یافت.

مدل نظامی هواپیمای انگلیسی با نام BAe 146STA

برای اولین مدل از این هواپیما، درب انتهایی بدنه کار گذاشتند تا به هواپیمایی نظامی تبدیل شود. رمپ در انتهای بدنه هواپیما Bae 146 اجازه ورود تجهیزات سنگین نظامی به داخلی هواپیما را می دهد.

مدل باری و نظامی هواپیما BAE 146

هواپیما BAe Avro نمونه پیشرفته شرکت BAE

شرکت بریتانیایی در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، نسخه پیشرفته تر هواپیما BAe را روانه بازار کرد. در مدت ۱۰ سال ساخت هواپیمای BAe Avro، شرکت بریتانیایی توانست ۱۷۳ فروند از هواپیماهای سری RJ را بفروشد. طراحی ۵ قسمت داخل این مدل، باعث شده تا بیشتر پروازهای اکونومی با آن انجام شود. نام و مشخصات دو سری این نمونه هواپیما را در ادامه مقاله دنبال کنید.

مدل هواپیما Avro RJ با کابین خلبان پیشرفته

در نمونه های دومی که از هواپیما BAe ساخته شد، ۳ سری با نام های RJ70 ،RJ85 و RJ100 روانه بازار شد. مدل باربری این هواپیما در انتهای نام خود، QT دارند. در این مدل هواپیما، به جای ۴ موتور توربوفن از دو موتور قدرتمند Lycoming ALF 502 استفاده شد. تغییراتی هم در شکل ظاهری دم و درون کابین خلبان نیز انجام گرفت. این مدل در سال ۱۹۹۳ جای نمونه های قبلی هواپیماهای BAe 146 را گرفت. تکنولوژی ADI در کابین خلبان، جای خود را به تکنولوژی EFIS داد و دیگر نیازی به مهندس پرواز نداشت.

مدل هواپیمای Avro RJX نسل آخر هواپیمای BAe

در سال ۲۰۰۰ کمپانی سازنده هواپیماهای بریتانیایی BAe نسل جدیدی از BAe Avro  را روانه بازار نمود. مدل جدید خصوصیات مدل قبلی هواپیماهای Avro را داشت؛ با این تفاوت که هواپیمای RJ100 آخرین نسل این مدل هواپیما بود که در سال ۲۰۱۷ بازنشسته شد.

انواع هواپیما BAe در جهانهواپیماهای شرکت BAe در ایران

سه شرکت هواپیمایی معروف ایران، یعنی ماهان ایر، تابان و قشم ایر در طی سال ها، مدل های مختلفی از این نوع هواپیما را خریداری کرده اند. در شرکت هواپیمایی ماهان ایر ۱۹ فروند، در تابان هم اکنون ۱ فروند و در قشم ایر ۶ فروند هواپیمای انگلیسی BAe وجود دارند.

در جدول زیر مشخصات کامل هواپیما BAe را در هر یک از ایرلاین های ایرانی می خوانید. شرکت هواپیمایی ماهان ۱۹ فروند از این مدل هواپیما را در اختیار دارد که در جدول می بینید.

شرکت هواپیماییمدل هواپیماکد پروازینام هواپیمااولین پرواز
ماهانBAe146-200E2079EP-MMV خصوصی۱۹۸۷
ماهانBAe146-300E3212EP-MOB۱۹۹۲
ماهانBAe146-300E3158EP-MOC۱۹۹۰
ماهانBAe146-300E3129EP-MOE۱۹۸۹
ماهانBAe146-300E3165EP-MOM۱۹۹۰
ماهانBAe146-RJ85E2392EP-MOR۲۰۰۱
ماهانBAe146-RJ85E2347EP-MOS۱۹۹۹
ماهانBAe146RJ100E3343EP-MOG۱۹۹۹
ماهانBAe146RJ100E3362EP-MOI۱۹۹۷
ماهانBAe146RJ100E3358EP-MON۱۹۹۹
ماهانBAe146-300E3216EX-27000 فروخته شده به کرمان۱۹۹۳
ماهانBAe146-300E3162EP-MOD۱۹۹۰
ماهانBAe146-300E3149EP-MOF۱۹۸۹
ماهانBAe146-300E3146EP-MOK۱۹۹۰
ماهانBAe146-300E3159EP-MOL۱۹۹۰
ماهانBAe146-300E3131UR-CKX۱۹۸۹
ماهانBAe146-RJ85E2257EP-MOP۱۹۹۵
ماهانBAe146-RJ85E2261EP-MOQ خصوصی۱۹۹۵
ماهانBAe146RJ100E3341EP-MOH۱۹۹۸

هواپیما BAe 146 در شرکت هواپیمایی ماهان

هواپیمایی قشم ایر توانسته ۶ فروند از انواع مدل های هواپیما BAe در سری RJ را داشته باشد. جدول زیر مشخصات آن ها را خواهید خواند.

شرکت هواپیماییمدل هواپیماکد پروازینام هواپیمااولین پرواز
قشم ایرBAe146-RJ85E2363EP-FQS۱۹۹۹
قشم ایرBAe146RJ100E3320EP-FQT زمین گیر شده۱۹۹۷
قشم ایرBAe146RJ100E3374EP-FQU۲۰۰۰
قشم ایرBAe146RJ100E3375EP-FQV۲۰۰۰
قشم ایرBAe146RJ100E3356EP-FQX۲۰۰۰
قشم ایرBAe146RJ100E3332EP-FQZ۱۹۹۸

هواپیمایی تابان ایر توانسته از ۴ فروند در انواع مدل های هواپیما BAe استفاده کند که ۳ تای آن ها را از شرکت هواپیمایی هموس ایر اجاره می کرد. جدول زیر مشخصات آن ها را خواهید خواند. اگر دوست دارید بیشتر راجع به این ایرلاین ایرانی بدانید، به مقاله معرفی هواپیمایی تابان مراجعه کنید.

شرکت هواپیماییمدل هواپیماکد پروازینام هواپیمااولین پرواز
تابان ایرBAe146-RJ85E2289EP-TBG۱۹۹۶
تابان ایرBAe146-200۱۰۳LZ-HBZ اجاره ای۱۹۸۸
تابان ایرBAe146-300۱۴۱LZ-HBD اجاره ای۱۹۸۹
تابان ایرBAe146-300۱۴۶LZ-HBG اجاره ای۱۹۸۹

شرکت هواپیمایی ماهان با پرواز ایمن BAe

راحتی و آرامش سفر با هواپیما BAe کوچک باعث محبوبیت این مدل هواپیما در بیشتر کشورهای جهان شده است. امنیت و امکان پرواز در ارتفاع های پایین استفاده از این مدل طیاره را در ایران هم موجب شده است. چرا که هزینه های تعمیر و نگهداری آن ها هم پایین است. اگر تجربه پرواز و سفر با هر یک از هواپیماهای مدل BAe را دارید، برای ما کامنت بگذارید و از تجربه های خود بنویسید.

مردم برای دیدن فرودگاه چاتراپاتی شیواجی به بمبئی سفر می کنند!
معرفی پروازهای بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی قطر ایرویز
آشنایی با قسمت های مختلف فرودگاه
بیوگرافی «برادران رایت» مخترعان بزرگترین آرزوی بشر، پرواز!
 1. Avatar
  siyavash

  من این بلیط هواپیما ماهان رو تو مسیر مشهد تهران سوار شدم. نزدیک به ۱۲۰ مسافر بودیم و فکر کنم، مدل ۳۰۰ این هواپیمایی بود که شما معرفی کردین. من که از این پرواز راضی بودم.

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به zahra
   بله. می توانید به صورت اینترنتی وارد سایت الی گشت بشوید و خرید خود را انجام دهید با اینکه با شماره ۸۵۴۰ ۰۲۱ تماس بگیرید. اپراتورهای بلیط هواپیما، شما را شبانه روزی راهنمایی می کنند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code