بلیط هواپیما

۲۰ مورد از پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی بین المللی

پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی

با افزایش سفرهای هوایی و پرواز با هواپیما کم کم شاهد ترافیک های هوایی نیز هستیم! برخی مسیرهای پروازی محبوبیت و طرفداران بیشتری دارند و به همین دلیل جزء پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی دنیا به شمار می روند. در این مطلب می خواهیم شلوغ ترین مسیرهای هوایی در دنیا را به شما معرفی کنیم. این مسیرها بر طبق آمار، بیشترین حجم مسافر را در طول یک سال داشته اند و پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی بین المللی به شمار می روند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مسیرهای هوایی بین المللی

شلوغ ترین مسیرهای پروازی دنیا

مطالب مرتبط:
کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان
طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان
هواپیمایی سنگاپور طولانی ترین پرواز جهان را راه اندازی می کند!

شاید وقتی به مسیرهای هوایی شلوغ فکر می کنیم قبل از هرچیز شهرهای بزرگ دنیا مثل لندن، پاریس و نیویورک به ذهنمان برسد. اما جالب است بدانید که این شهرها حداقل در صدر این لیست قرار ندارند! اولین مورد از پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی دنیا پرواز از کوالالامپور به سنگاپور است. سالانه قریب به ۴ میلیون مسافر در این مسیر پروازی نسبتا کوتاه رفت و آمد می کنند و به این ترتیب، آن را به شلوغ ترین مسیر هوایی در جهان تبدیل کرده اند. این حجم بالای مسافر از طریق ۳۰۰۰ پرواز در سال جابجا می شوند؛ به عبارتی بیش از ۸۰ پرواز در روز!

دبی

کوالالامپور به عنوان پایتخت مالزی یکی از مراکز اقتصادی بسیار مهم به شمار می رود و جابجایی بین این شهر با سنگاپور از قدیم اهمیت تجاری، بازرگانی و گردشگری زیادی داشته است. دومین مورد از پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی دنیا باز همین در همین منطقه آسیایی قرار دارد: مسیر هوایی بین هنگ کنگ و تایپه. پس از این مسیر باز هم شاهد مسیرهای پروازی آسیایی و به ویژه جنوب شرق آسیا هستیم. مسیر سنگاپور-جاکارتا؛ هنگ کنگ-شانگهای و کوالالامپور-جاکارتا از جمله پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی در جهان به شمار می روند.

پر رفت و آمدترین مسیر هوایی در آمریکای شمالی متعلق به مسیر لاگاردیا نیویورک به پیرسون تورنتو است و در رتبه هشتم قرار می گیرد. در انتهای این مطلب لیست پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی را آورده ایم که می توانید به صورت تیتروار آن ها را مشاهده کنید. اما این لیست نکات جالبی دارد که در مورد آن صحبت می کنیم. اولا اینکه برای رده بندی پررفت و آمدترین مسیرهای هوایی تعداد پرواز بین شهرها مبنا قرار گرفته است و تعداد مسافرانی که در هر پرواز و مسیر جابجا می شوند لحاظ نشده است. به طور مثال، داده های ترافیک هوایی نشان می دهد که تعداد مسافران در دومین مسیر شلوغ یعنی هنگ کنگ به تایپه ۲٫۵ میلیون بیشتر از اولین مسیر پر رفت و آمد (سنگاپور-کوالالامپور) است.

شلوغ ترین مسیرهای پروازی

نکته بعدی در مورد این آمار این است که تنها پروازهای بین المللی مبنای محاسبه قرار گرفته اند. به همین دلیل کشورهای بزرگ و پرجمعیت مثل چین، ایالات متحده و … مطمئنا مسیرهای پروازی داخلی پررفت و آمدی دارند که در این رده بندی لحاظ نشده اند. جالب است بدانید که هیچ مسیر هوایی استرالیایی در ۲۰ مسیر پروازی شلوغ دنیا قرار ندارند! اما اگر قرار باشد پروازهای داخلی را هم در نظر بگیریم استرالیا در صدر لیست پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی قرار می گیرد و مسیر ملبورن-سیدنی دومین و بریزبن-سیدنی عنوان هشتمین مسیر پروازی شلوغ در دنیا را کسب خواهد کرد. در مورد سنگاپور هم هیچ  پرواز داخلی بین شهرها صورت نمی گیرد. به این ترتیب، هرپروازی که در این منطقه انجام می شود بین المللی در نظر گرفته می شود. همان طور که در لیست پایین هم می توانید مشاهده کنید سنگاپور در چهار مسیر هوایی پررفت و آمد دنیا حضور دارد و شهرهای کوچکی مثل دبی، آمستردام، تایپه، کویت، دوبلین و لندن هم جزء پررفت و آمدترین مسیرهای هوایی دنیا قرار می گیرد. سنگاپور بار دیگر در رده چهارمین پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی قرار می گیرد و خط هوایی ۸۸۵ کیلومتری سنگاپور به جاکارتا با ۲۷۳۰۰ پرواز در سال به جابجایی ۴٫۷ میلیون مسافر می پردازد.

مالزی

نکته جالب این که مقصدی مثل دبی از نظر تعداد مسافر بین المللی مطمئنا رکوردار خواهد بود و فرودگاه دبی به عنوان پر رفت و آمدترین فرودگاه دنیا انتخاب شده است. با این حال، چون مبنای رده بندی تعداد پروازهاست و نه تعداد مسافران، دبی در رده نهم این لیست جای می گیرد. حتی در پر رفت و آمدترین مسیری که نام دبی وجود دارد هم شهر مقصد ما را غافلگیر می کند: این مسیر آنطور که انتظار داریم بین دبی و شهرهایی مثل استانبول، دهلی یا لندن نیست؛ بلکه مسیر دبی به کویت است!

همان طور که می بینید مسیرهای هوایی آسیایی و جنوب شرق آسیا از جمله شلوغ ترین مسیرهای پروازی در جهان به شمار می روند و در رده پنجم لیست پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی نیز باز هم این کشورها را می بینیم. مسیر جاکارتا به کوالالامپور با ۲۰۰۰۰ پرواز در سال بیش از ۲٫۷ میلیون مسافر را جابجا می کند.

در مورد اروپا چه؟ پس از تعداد زیادی مسیر هوایی آسیایی به مسیر فرودگاه هیترو به دوبلین می رسیم که جایگاهی بهتر از چهاردهم نتوانسته کسب کند. فرودگاه هیترو به عنوان تنها فرودگاه انگلیسی در این لیست، با مسیر هیترو به جان اف کندی نیویورک بار دیگر در رتبه شانزدهم پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی قرار می گیرد.

سفر به دبی

این آمار نکات جالبی در مورد مسیرهای هوایی و مسافران به ما نشان می دهد. به طور مثال، در مسیر لاگواردیا به تورنتو داده ها نشان می دهد که ۷۱% از مسافرانی که به از تورنتو به نیویورک سفر می کنند مقصد نهایی شان همین شهر بوده است. سایر ۲۹% مسافران در بین چند پرواز قرار داشتند و قصد سفر به شهرهای دیگر مثل ریچموند را داشته اند. در ادامه لیست پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی بین المللی را با همدیگر مشاهده می کنیم. در این لیست ۲۰ مورد از شلوغ ترین مسیرهای پروازی به ترتیب آمده اند:

پر رفت و آمدترین مسیرهای هوایی دنیا

 1. کوالالامپور-سنگاپور
 2. هنگ کنگ-تایپه
 3. جاکارتا-سنگاپور
 4. هنگ کنگ-فرودگاه شانگهای پودنگ
 5. جاکارتا-کوالالامپور
 6. اینچئون سئول- فرودگاه کانسای اوزاکا
 7. هنگ کنگ-فرودگاه اینچئون سئول
 8. فرودگاه لاگواردیا نیویورک-فرودگاه پیرسون تورنتو
 9. دبی-گویت
 10. هنگ کنگ- سنگاپور
 11. بانکوک- سنگاپور
 12. بانکوک-هنگ کنگ
 13. هنگ کنگ- پکن
 14. دبی- فرودگاه هیترو لندن
 15. فرودگاه کانسای اوزاکا- تایپه
 16. فرودگاه جان اف کندی نیویورک- فرودگاه هیترو لندن
 17. فرودگاه کانسای اوزاکا- فرودگاه پودنگ شانگهای
 18. فرودگاه اینچئون سئول-فرودگاه ناریتا توکیو
 19. آمستردام- فرودگاه هیترو لندن
 20. فرودگاه اوهر شیکاگو- فرودگاه پیرسون تورنتو

منبع: traveller.com.au

این افراد، بدترین همسفران در طول پرواز هستند!
این افراد، بدترین همسفران در طول پرواز هستند!
گردشگران ایرانی و شکستن رکورد سفر به روسیه
گردشگران ایرانی و شکستن رکورد سفر به روسیه
معرفی شرکت هوایپمایی سنگاپور
معرفی شرکت هوایپمایی سنگاپور
جبران تاخیر در پروازها چگونه صورت می گیرد؟
جبران تاخیر در پروازها چگونه صورت می گیرد؟