تاریخچه «بیف استراگانف»، غذای محبوب و لذیذ روسی

بیف استراگانف روسی | Beef Stroganoff

روسیه غذاهای خوشمزه زیادی دارد اما یکی از مشهورترین غذاهای روسی که در سرتاسر دنیا محبوبیت پیدا کرده است بدون شک بیف استراگانف است. این غذا راه خود را از طبقه اشراف و ثروتمندان روس در زمان سلطنت تزارها به تمام کشورهای دنیا باز کرده است و امروزه در هر کشوری این غذای خوشمزه وجود دارد. اما در مورد تاریخچه بیف استراگانف و چگونگی به وجود آمدن چه می دانید؟ آیا می دانید بیف استراگانف ابتدا غذایی اشرافی و سلطنتی بوده است؟ چرا بیف استراگانف در بین تمام غذاهای روسی تا این حد محبوب و پرطرفدار شده است؟ این غذا چطور راه خود را از آشپزخانه های روسیه به سرتاسر دنیا باز کرده است؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

بیف استراگانوف

تاریخچه بیف استراگانف

مطالب مرتبط:
خوشمزه ترین غذاهای خیابانی روسیه
آداب و فرهنگ نوشیدن چای در روسیه
این غذاهای روسیه را امتحان کنید!

برای اینکه در مورد تاریخچه بیف استراگانف صحبت کنیم باید به اواخر قرن ۱۹ برگردیم. در دوران سلطنت تزارها، خانواده های اشراف روس از رفاه و ثروت بسیار زیادی برخوردار بودند. در آن زمان فرانسه و به ویژه پاریس مرکز مد، فرهنگ، ادبیات و هنر جهان بود و همه سعی می کردند زبان فرانسوی یاد بگیرند و از فرهنگ پاریسی تبعیت کنند. به همین دلیل بسیاری از خانواده های مرفه روس در جنبه های مختلف زندگی از پاریس الگوبرداری می کردند، در پاریس خانه داشتند و فرزندانشان را برای تحصیل به فرانسه می فرستادند. در آن زمان سرآشپز فرانسوی داشتن بسیار رایج و متداول بود و خانواده های سلطنتی و اشرافی اصیل ترین غذاهای فرانسوی و روسی را توسط سرآشپزی فرانسوی و پاریسی سرو می کردند. در سال ۱۸۹۱ سرآشپزی فرانسوی که برای خاندانی اشرافی در سنت پترزبورگ کار می کرد غذایی را با گوشت و خامه ابداع کرد که آن را (به خاطر نام کارفرمایش، کنت پاول الکساندرویچ استراگانف) بیف استراگانف نامید. البته در این مورد جای تردید زیادی وجود دارد و برخی می گویند که سرآشپز فرانسوی که این غذا را ابداع کرده برای شهرت پیدا کردنش نام یک اشراف زاده روسی را بر آن گذاشته است. در هر صورت غذایی خوشمزه به نام بیف استراگانف متولد شد.

غذاهای روسی

جهانی شدن بیف استراگانف

دستور تهیه بیف استراگانف اولین بار در سال ۱۸۷۱ در یک کتاب آشپزی روسی منتشر شد و به زودی به یکی از محبوب ترین غذاهای روسیه تبدیل شد. بعد از انقلاب کمونیستی سال ۱۹۱۷ بسیاری از خانواده های سلطنتی و اشراف به چین پناهنده شدند و دستور تهیه این غذای خوشمزه و لذیذ را هم با خود به چین بردند. به همین دلیل چندی نگذشت که این غذای روسی در چین هم محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. در دهه ۱۹۲۰ بیف استراگانوف به ویژه در شهر شانگهای که پاریس شرق به حساب می آمد محبوبیت پیدا کرده بود. با این حال، این غذا در چین تغییراتی پیدا کرد و با وجودی که بیف استراگانوف روسی با سیب زمینی سرو می شود در چین آن را همراه با نودل یا برنج می خوردند. با مهاجرت روس ها به آمریکا بیف استراگانف به آمریکا هم راه پیدا کرد و از آنجا بود که این غذا شهرتی جهانی و بین المللی پیدا کرد. در سال ۱۹۳۲ دستور تهیه بیف استراگانف روسی برای اولین بار به زبان انگلیسی منتشر شد؛ اما شهرت اصلی این غذا بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. سربازانی که به کشورهای مختلف دنیا رفته بودند آماده امتحان کردن غذاها و طعم های جدید بودند و به این ترتیب این غذا به کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا راه پیدا کرد.

ببیف استراگانف با پاستا

ترکیبات بیف استراگانف

در زمان سلطنت تزارهای روس، بیف استراگانف سنتی تنها با استفاده از گوشت و خامه تهیه می شد و قارچ و پاپریکا جزء ترکیبات این غذا نبودند. از آن جا که ترکیبات اصلی این غذا گوشت بود غذایی گرانقیمت اما ساده و آسان به حساب می آمد. به مرور زمان ترکیبات این غذا دچار تغییر و تحولات زیادی شد و هرکشور و فرهنگی چیزی به آن اضافه یا کم کرد. قارچ و پاپریکا به مواد اولیه بیف استراگانف اضافه شد و در برخی کشورها رب گوجه فرنگی و انواع سس ها هم به این غذا اضافه می شود. با این حال چیزی که امروزه به عنوان بیف استراگانف روسی شهرت پیدا کرده ظاهری سفید دارد و با استفاده از خامه و بدون رب تهیه می شود.

در حال حاضر بیف استراگانف را اغلب با پاستا، نودل یا برنج می خورند یا آن را همراه با سیب زمینی سرخ شده و سبزیجات سرو می کنند. در برخی کشورها مثل برزیل این غذا را با برش های باریک گوشت گاو و همراه با رب گوجه فرنگی، پیاز، قارچ و خامه تهیه می کنند. همچنین گاهی به جای گوشت گاو از میگو یا مرغ هم استفاده می کنند. در کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد هم این غذا بسیار محبوب است؛ اما در آن جا به جای گوشت از نوعی سوسیس محلی استفاده می شود. در کشورهای شرق آسیا مثل ژاپن اغلب بیف استراگانف را با برنج یا گاهی با نودل می خورند.

بیف استراگانف با برنج

طرز تهیه بیف استراگانف روسی

برای تهیه بیف استراگانف برش های گوشت را با کره، پیاز و سیر تفت دهید تا برشته شود. بعد کمی آب (یا آب گوشت) روی مواد بریزید و اجازه دهید حدود یک ساعت بپزد تا گوشت کاملا نرم شود. در یک ربع آخر یک فنجان آب گوشت را با آرد ترکیب کنید و به مواد اضافه کنید. در ۵ دقیقه آخر هم قارچ خرد شده، خامه، نمک و فلفل سیاه یا پاپریکا را غذا اضافه کنید و وقتی غلظت سس به میزان دلخواه رسید آن را سرو کنید. در برخی رستوران ها سس غذا را آبدار و شل و برخی دیگر آن را غلیظ و خامه ای سرو می کنند.

همان طور که دیدید بیف استراگانف را می توان با سیب زمینی سرخ کرده و سبزیجات مختلف مثل هویج و کلم بروکلی یا همراه با برنج، پاستا و نودل سرو کنید. بیف استراگانف غذایی بسیار ساده و در عین حال لذیذ و خوشمزه است که هرکسی می تواند با کمی مهارت در آشپزی آن را آماده کند. شاید یکی از دلایل شهرت و محبوبیت جهانی این غذای روسی همین طرز تهیه ساده و طعم خوشمزه آن باشد.

منبع: forknplate.com

معرفی کامل کلیسای کازان در مسکو + تصویر
معرفی کامل کلیسای کازان در مسکو + تصویر
جاذبه ­های طبیعی و چشم نواز سوچی
جاذبه ­های طبیعی و چشم نواز سوچی
معرفی هتل ۴ ستاره کورت یارد سیتی سنتر در مسکو
معرفی هتل ۴ ستاره کورت یارد سیتی سنتر در مسکو
معرفی ۸ مورد از بهترین سوغاتی های مسکو
معرفی ۸ مورد از بهترین سوغاتی های مسکو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code