زاپیون، عمارتی نئوکلاسیک در میان باغ ملی آتن

تالار نمایشگاه زاپیون | Zappeion در آتن

آتن شهری باستانی در احاطه ی کوه ها و دریاهای خیره کننده ست، مقصدی مناسب برای سفر و گردشگری که مملوء از گنجینه هایی ست که در انتظارند تا توریست ها آن ها را کشف کنند. در آتن جاذبه هایی مثل موزه، جزیره، ساحل، روستاهای باستانی و رستوران های محلی شما را با دنیایی خارق العاده و جدید روبرو می کنند. همه یونان را شهری باستانی می دانند که جاذبه های تاریخی زیادی را از دوران کهن به یادگار دارد، کافیست به مرکز تاریخی شهر آتن بروید تا با دیدن بناهایی قدیمی که ردی از تاریخ را بر چهره دارند به وجد بیایید اما در میان جاذبه های قدیمی تر تعدادی از بناها هم قدمت چندان زیادی ندارند اما از مهمترین جاذبه های شهرند یکی از این جاذبه ها تالار نمایشگاه زاپیون است. می خواهیم درباره تالار نمایشگاه زاپیون در آتن حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

جاذبه های آتن
مطالب مرتبط:
میدان سینتاگما، مهمترین میدان آتن
باغ ملی آتن، باغی زیبا در یونان
موزه باستان شناسی ملی آتن، بزرگ ترین موزه یونان

تالار نمایشگاه زاپیون در احاطه ی ۲۰۰ هزار متر مربع باغ نقرار گرفته است، باغی با مسیرهای پیچ در پیچ، فواره ها و بیش از ۷۰ مجسمه نئوکلاسیک که بازدید آن از بایدهای سفر به آتن است. همینطور که در میان باغ ملی در حال گشت و گذار هستید ناگهان تالاری با نمای زرد رنگ نظرتان را جلب می کند. همان لحظه احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که قدمت این بنا چقدر است و برای چه ساخته شده است؟

عمارت زاپیون بنایی هلالی شکل است که به شیوه نئوکلاسیک در داخل باغ ملی بنا شده و هدف کلی از ساخت آن جایی برای برگزاری کنفرانس ها و به ویژه جلسات بین سران کشور یونان بوده است. تالار نمایشگاه زاپیون یکی از مهمترین سالن ها برای برگزاری کنفرانس ها، نمایشگاه ها و وقایع خاص در اروپاست، بنایی که در مرکز تاریخی آتن قرار گرفته و تا جاذبه هایی مثل آکروپلیس و استادیوم مرمرین پاناتینائیکوی بازی های المپیک ۱۸۹۶ چند قدم پیاده روی فاصله دارد.

تالار زاپیون

تالار زاپیون با مساحت تقریبی ۴ هزار متر مربع جایی عالی برای برگزاری نمایش ها و کنفرانس هاست. بنا از حدود ۲۵ اتاق مجزا تشکیل شده که مساحت آن ها بین ۹۷ تا ۹۸۴ متر مربع است.  اتاق میانی و مرکزی با ۹۸۴ متر مربع برای برگزاری کنفرانس ها و کنسرت ها استفاده می شود و جایگاهی مخصوص برای صرف شام دارد. این تالار دو حیاط فضای باز داخلی به مساحت ۹۵۷ متر مربع دارد که شکوه آن را دو چندان کرده اند

اتاق های ۱۴ و ۵ دو ردیف میز برای برای برگزاری کنفرانس دارند که با امکاناتی مثل میکروفون و هدست برای ۸۰ نفر مجهز شده اند. در این اتاق ها امکاناتی برای ترجمه و همینطور وسایلی برای نمایش ویدیو و اسلاید وجود دارد. تالار نمایشگاه زاپیون برای برگزاری نمایشگاه های هنری، نمایشگاه های خدمات و محصولات و نمایشگاه کتاب هم مناسب است. در حیاط سالن مرکزی به تعداد ۳۵۰ تا میز و صندلی برای صرف غذا در نظر گرفته شده و ۲۰۰ صندلی اضافه برای مهمان هم در زیر آلاچیق هاست.

تالار زاپیون در آتن

تاریخچه تالار نمایشگاه زاپیون

در سال ۱۸۶۹، پارلمان یونان ۸۰ هزار متر مربع از زمین های بین باغ های قصر و عبادتگاه باستانی زئوس را برای ساخت محلی برای بازی های المپیک در نظر گرفت چون زاپیون اولین بنایی بود که منحصرا برای احیای بازی های المپیک در جهان مدرن برپا شده بود. در آن زمان استادیوم باستانی هم به عنوان بخشی از اقدامات مربوط به بازی های المپیک مرمت شد. بعد از مدتی تاخیر در سال ۱۸۷۴ کلنگ اولیه ی ساخت این تالار زده شد. ساخت این بنا به سال ۱۸۷۴ برمی گردد در آن زمان معماری دانمارکی مسئولیت ساخت تالار را به عهده گرفت اما مدت ها به دلایلی ساخت بنا متوقف شد تا اینکه بالاخره در سال ۱۸۸۸ تکمیل شد.

در سال ۱۸۸۸، تالار نمایشگاه زاپیون یکی از اولین بناهای اروپا بود که منحصرا برای نمایشگاه و کنفرانس طراحی شده بود. نوسازی نمای بیرونی و داخلی این عمارت در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، در این زمان بنا درست مثل شکوه اولیه ی خود مرمت و همزمان تکنولوژی های روز هنری هم در سالن به کار گرفته شد. این محل یکی از مهمترین مکان های گردهمایی برای رویدادهای داخلی و بین المللی در آتن است.

سفر به یونان

رویدادهای تاریخی زیادی در این محل انجام شده و یکی از آن ها مراسم رسمی پیوستن یونان به جامعه اقتصادی اروپا در سال ۱۹۷۹ بود. این بنا که در قلب باغ ملی قرار گرفته چشم اندازهای جذابی دارد و با نمایی زرد رنگ ظاهر جالب توجهی را  برای باغ ملی به وجود اورده است. تالار زاپیون در حال حاضر به عنوان مرکز نمایشگاهی و کنفرانس چه برای هدف های عمومی و چه برای مقاصد شخصی استفاده می شود. در جلوی بنای این تالار مجسمه ای را می بینید که بنای یادبودی برای شخصی به اسم زاپاس، موسس بازی های المپیک مدرن می باشد، انسانی وطن دوست که فعالیت هاس بشردوستانه ی زیادی داشت و درست در زیر مجسمه دفن شده است.

جاذبه های گردشگری آتن

در سفر به آتن بعد از اینکه به بازدید از باغ ملی یکی از جذاب ترین جاذبه های شهر رفتید سری به قلب این باغ بزنید تا با دیدن نمایی که به زیبایی هر چه تمام تر به شیوه نئوکلاسیک ساخته شده غافلگیر شوید. این بنا ردی از رویدادهای مهم تاریخی شهر را بر چهره دارد و کسانی که کمی با تاریخ آتن آشنایی دارند بازدید از این بنا را از دست نمی دهند. معماری هنرمندانه ی تالار زاپیون آن را در شمار زیباترین بناهای شهر قرار داده که نمی توان آن را در گوشه ای از باغ دید و ساده از کنارش گذشت.

منبع: athenswalkingtours.gr

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد