بلیط هواپیما

معرفی کامل جاذبه های عشق آباد در ترکمنستان

جاذبه های عشق آباد ترکمنستان

یکی از زیباترین شهرهای ترکمنستان که نشانه هایی از ایران باستان را در خود دارد، شهر عشق آباد است. جاذبه های عشق آباد ترکمنستان پر از بناهای تاریخی و دیدنی های جذاب با مردمی مهربان است که می تواند در لیست سفرهای گردشگران و توریست ها قرار بگیرد. بسیاری از بناهای تاریخی این شهر، به دیگر بناهای ایرانی و اسلامی شباهت دارند و با همان اصول ساخته شده اند. مساجد دیدنی و باشکوه، میدان های وسیع که اطرافش را بناهای زیبا پوشانده اند، مناره هایی با کاشی کاری های فیروزه ای و در مجموع شهری آجری با فضاهای شهری قدیمی شما را به ایران قدیم می برد. مجله ی گردشگری الی گشت برای آشنایی خوانندگان با جاذبه های عشق آباد ترکمنستان چنین مطلبی را آماده نموده است.

جاذبه های عشق آباد

موزه ملی تاریخی عشق آباد

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به عشق آباد
راهنمای سفر به ترکمنستان
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در ترکمنستان

یکی از مکان های دیدنی و جاذبه های عشق آباد ترکمنستان موزه ها هستند. در این میان، بزرگترین و جذاب ترین موزه را می توان موزه ملی تاریخی عشق آباد دانست. موزه ای که خود از به هم پیوستن ۳ موزه گران قیمت به وجود آمده است. موزه تاریخ، موزه طبیعت و قوم شناسی و موزه ریاست جمهوری همگی تشکیل دهنده این جاذبه هستند. بنای موزه، در حقیقت یک کاخ فراموش شده است که در ناحیه کپه داغ شهر قرار گرفته است. در نتیجه بنای خود موزه هم به نوعی نشان دهنده تاریخ معماری کاخ ها در دوره های باستان است. از آثار جالب توجه این موزه، می توان به ریتون های شگفت انگیز، انواع مهرها و سکه ها، انواع جام ها و دیگر وسایل برنزی قدیمی و عتیقه اشاره کرد. موزه ریاست جمهوری هم عکس های قدیمی را به نمایش گذاشته است.

موزه ملی جاذبه های عشق آباد

میدان استقلال

در مرکز شهر، پارکی بزرگ قرار گرفته است که از آن با نام میدان هم یاد می شود. این نماد مرکزی شهر، به نام میدان استقلال یکی دیگر از جاذبه های عشق آباد است که نه تنها مردم شهر بلکه گردشگران و توریست ها را به خود جذب می کند. در اطراف این پارک و درون آن، بناها و کاخ های مهم دولتی ساخته شده اند که هر یک تماشایی هستند. مانند کاخ گنبد طلایی ترکمن باشی، وزارت خانه و دادگستری، کاخ روحیت و وزارت دفاع و … در اینجا قرار دارند.

موزه فرش ترکمنی

همانند موزه فرش ایران که بسیار دیدنی و جذاب است، در ترکمنستان نیز، موزه ای وجود دارد که برای نمایش دادن یکی از صنایع دستی مهم جهان ساخته شده است. در موزه فرش ترکمنی می توانید نمونه های بی نظیر و زیبای فرش ها را در رنگ های قرمز و با طرح و نقش و نگارهای ترکمنی ببینید. اگر از هنر دوستان هستید، توصیه می کنیم حتما به تماشای این موزه بروید. بزرگترین فرش دستباف جهان را در هنگام ورود به موزه خواهید دید که به یکی از دیوارهای موزه متصل شده است و تمام دیوار را پوشانده است. این فرش را حتی بدون خرید بلیط ورودی هم می توانید ببینید.

 • ساعت های بازدید از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر است.
 • آدرس: Atamurat Niyazov şayoli 58
موزه فرش ترکمنی-جاذبه های عشق آباد

خرابه های شهر پارتی نسا

یکی از سایت های مهم دوره اشکانیان در ترکمنستان بوده که قطعا شما را به دوران گذشته می برد. شهری آجری و خشتی با قلعه و خانه هایی که از دل خاک بیرون آمده اند و بخشی از تاریخ بزرگ ایران باستان را شکل داده اند. تورهای بسیاری برای این جاذبه برگزار می شود. بسیاری از آثاری که در حین اکتشاف از دل خاک بیرون کشیده شده اند، هم اکنون در موزه ملی عشق آباد قرار دارند. در میان جاذبه های عشق آباد حتما به تماشای این منطقه در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت بروید. هنوز ۳۰ درصد از کل شهر فرمانروای مهرداد اول اشکانی کاوش شده است.

پارک استقلال

اگر از خرید در این شهر لذت می برید، پیشنهاد می دهیم که به پارک استقلال عشق آباد بروید. اینجا با یکی از جاذبه های عشق آباد روبرو هستید که مرکز خریدی را درون خود جای داده است. مرکز خرید آلتین اسیر (The Altyn Asyr Shopping Centre)، بنایی هرمی شکل در انتهای شمالی پارک استقلال است. بنای یادبود استقلال ترکمنستان هم در این پارک واقع شده که بهتر است ببینید. همچنین می توانید در فضاهای زیبای پارک قدم زده و از آب و هوای خنک آن در تابستان عشق آباد لذت ببرید.

پارک استقلال-جاذبه های عشق آباد

طاق عدالت (بی طرفی) یا بتمن عشق آباد

یکی دیگر از المان ها و نمادهای شهر، طاق عدالت نام داشته در تورهای شهری، بیشتر گردشگران را به تماشای این جاذبه می برند. در میان جاذبه های عشق آباد باید به معماری و تاریخ پشت این سازه دقت نمایید. مجسمه ای که در بالای این یادمان قرار داده اند، تماما از طلای خالص است و ۱۲ متر طول دارد. این مجسمه نیازوف را نشان می دهد که در زیر نور خورشید می درخشد. به دلیل ظاهری که این مجسمه دارد، مردم محلی به آن نام بتمن را داده اند. در ساعات ۹ صبح تا ۸ بعد از ظهر می توانید به بالای برج بروید. در بالای برج، موزه کوچکی قرار دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

طاق عدالت (بی طرفی) یا بتمن از جاذبه های عشق آباد

موزه هنرهای زیبای ترکمن

همانند هر شهر دیگری موزه هنرهای زیبای ترکمنستان هم در پایتخت واقع شده و یکی از جاذبه های عشق آباد است. در این موزه بیشتر می توانید با دیدگاه ها، فرهنگ و آداب و روسم مردم این کشور مخصوصا هنرمندانش آشنا شوید. بنای موزه طلایی رنگ است و درون آن می توانید آثاری از هنرمندان دوره شوروی ترکمنستان را ببینید. نقاشی های اروپایی و روسی یا نقاشی هایی از اروپای غربی را در این موزه به همراه بخشی دارای جواهرات ترکمنی و لباس های سنتی خواهید یافت.

 • آدرس موزه هنرهای زیبا عشق آباد: Alishera Navoi köçesi 88
 • ساعات بازدید از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۶ بعد از ظهر و از چهارشنبه تا دوشنبه
 • این موزه سه شنبه ها تعطیل است.
موزه هنرهای زیبای ترکمنستان

مجسمه لنین از جاذبه های عشق آباد

یکی از مجسمه های مشهور این شهر، مجسمه لنین است. این مجسمه در یکی از پارک های کوچک شهر واقع شده و بر روی سکویی بسیار زیبا قرار دارد. نام این پارک کوچک پارک آزادی است. سکوی مرکزی آن که به شیوه ای کاملا ایرانی و آسیایی و از جنس بتن ساخته شده است. این مجسمه را یک هنرمند روسی در سال های ۱۹۷۰ و هنگامی که در این شهر زندگی می کرد، ساخت. نقش و نگارهای بر روی سکو شما را به یاد فرش های ترکمنی یا کاشی کاری های مساجد ایرانی می اندازد.

مجسمه لنین از جاذبه های عشق آباد

بازار تولکوچکا

اگر علاقه مند به دیدن مردم ترکمنی در لباس های سنتی آن هم درون بازاری پر از صنایع دستی هستید، توصیه می کنیم که به بازار تولکوچکا بروید. بازاری پر از محصولات متعدد و جذاب مردمان محلی این کشور که رنگ و بویی جذاب دارد. بسیاری از جاذبه های عشق آباد را در این بازار پیدا خواهید نمود. از فرش های دستباف گرفته تا انواع ادویه و غذاهای محلی را در این بازار می یابید. موقعیت بازار را در نقشه زیر خواهید یافت.

لیستی از تمام جاذبه های عشق آباد ترکمنستان را در ادامه بخوانید.

 • مسجد جیپجک | Gypjak Mosque
 • موزه فرش ترکمنی | Turkmen Carpet Museum
 • خرابه‌های پارتی نسا | Parthian Settlement of Nisa
 • بازار تولکوچکا | Tolkuchka-Basar
 • بنای تاریخی طاق بی‌طرفی
 • مناره مینور فیروزه ای
 • مسجد ارطغرل گزی | Ertugrul Gazi Mosque
 • موزه ملی تاریخی عشق آباد | Ashgabat National Museum of History
 • موزه هنرهای زیبای ترکمن | Turkmen Museum of Fine Arts
 • مجسمه لنین
 • تله کابین عشق آباد
 • پارک استقلال
 • مسجد ایرانی

منبع: tripadvisor.com

«آغاج اوی»، خانه های سنتی فراموش شده ترکمن ها
«آغاج اوی»، خانه های سنتی فراموش شده ترکمن ها
دروازه جهنم واقعی در ترکمنستان!
دروازه جهنم واقعی در ترکمنستان!
هزینه های سفر به ترکمنستان
هزینه های سفر به ترکمنستان
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در ترکمنستان
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در ترکمنستان