فهرست ۷ میراث جهانی یونسکو در سریلانکا

جاذبه های گردشگری سریلانکا

همه ما کم و بیش در مورد میراث جهانی یونسکو شنیده ایم. این عنوان به مکان، بنا و اثری تاریخی و مهم اطلاق می شود که از نظر تاریخی، علمی، فرهنگی و آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. این بناها تحت حفاظت و نظارت دقیق سازمان یونسکو قرار می گیرند تا از نابودی و تخریب مصون بمانند. سریلانکا کشوری شگفت انگیز است و با جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی منحصربفردی که دارد سالانه میلیون ها گردشگر را به سمت خود جذب می کند. در این مطلب قصد داریم ۷ میراث جهانی یونسکو در سریلانکا را به شما معرفی کنیم که پنج تای آن ها میراث فرهنگی و دوتا میراث طبیعی هستند. این مکان ها از جمله شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری سریلانکا هستند و اگر قصد سفر به سریلانکا را دارید پیشنهاد می کنیم حتما از این مکان ها دیدن کنید. با الی گشت همراه باشید تا با فهرست میراث جهانی یونسکو در سریلانکا بیشتر آشنا شویم.

شهر باستانی سیگیریا

۱- شهر باستانی سیگیریا | City of Sigiriya

مطالب مرتبط:
معرفی مشهورترین و بهترین سوغاتی های سریلانکا
راهنمای سفر به سریلانکا
غذاهایی که سفر به سریلانکا را متفاوت می کنند

در استان مرکزی سریلانکا صخره ای عظیم و باابهت قرار دارد که یکی از قصرهای باستانی بر فراز آن ساخته شده است. قلعه سیگیریا قصری متعلق به شاه کاساپا است که از قرن ۵ بعد از میلاد به جا مانده است. با استفاده ا پله هایی که در یک طرف صخره ساخته شده می توان به بالای صخره و قلعه تاریخی رسید. ورودی این قلعه شبیه به شیر سنگی تراشیده شده است و شکوه و ابهت خاصی دارد. وقتی بازدیدکنندگان به بالای صخره رسیدند می توانند دیدی ۳۶۰ درجه از صخره و همین طور جنگل دور و بر داشته باشند. مخزن آبی که آب باران را جمع آوری می کرده هنوز در این قصر وجود دارد و آسیب چندانی ندیده است. سیگیریا یکی از جاذبه های گردشگری سریلانکاست که به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده است.

  • آدرس: Ancient City of Sigiriya, Sigiriya, Sri Lanka
جاذبه های گردشگری سریلانکا

۲- شهر تاریخی آنوراداپورا | Anuradhapura

شهر آنوراداپورا نخستین پایتخت باستانی سریلانکا به شمار می رود و هنوز هم یکی از مراکز مهم مذهبی در این کشور است. این شهر در ۲۰۰ کیلومتری شمال کلمبو، پایتخت فعلی، قرار دارد. سالانه هزاران گردشگر برای بازدید از معابد و مکان های تاریخی و مذهبی به این منطقه که در کنار رود مالواتو قرار دارد می آیند. در شهر تاریخی آنوراداپورا یکی از بزرگ ترین و مقدس ترین درختان در سریلانکا هم وجود دارد که برای بودائی ها اهمیت ویژه ای دارد. این شهر در سال ۱۹۸۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و تحت حفاظت قرار دارد.

  • آدرس: Sacred City of Anuradhapura, Sri Lanka

۳- شهر تاریخی گاله | Old Town Of Galle

در سریلانکا شهری قدیمی وجود دارد که ردپای هلندی ها در آن کاملا مشهود است. در واقع هلندی ها در قرن ۱۶ شهر گاله را بنا نهادند و با دیوارها و استحکاماتی آن را در برابر هجوم دشمن مقاوم کردند. شهر گاله در فاصله حدودا ۱۳۰ کیلومتری پایتخت سریلانکا، کلمبو، قرار دارد و واقعا ارزش بازدید و دیدن را دارد. برج و باروهای ضخیم سنگی دورتادور شهر تاریخی وجود دارند و در قرن ۱۷ و ۱۸ وظیفه محافظت از آذوقه و کالاهای کمپانی هلندی هند شرقی را بر عهده داشته اند.کل این شهر و قلعه های و دیوارهای قدیمی از سال ۱۹۸۸ به عنوان یک میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  • آدرس: Galle Dutch Fort, Galle, Sri Lanka
شهر تاریخی گاله

۴- غار دامبولا | Dambulla Cave

غار طلایی دامبولا در طول ۲۲ قرن گذشته مقصدی مذهبی در آئین بودا بوده است. این غار همچنین بزرگ ترین و سالم ترین غار در جزیره محسوب می شود. داخل غار دامبولا نقاشی های دیواری منحصربفردی وجود دارد و همینطور ۱۵۰ مجسمه در دورتادور غار قرار داده شده اند. در سال ۱۹۹۱ برای محافظت از این میراث تاریخی باارزش، غار دامبولا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

  • آدرس: Dambulla Cave Temple, Kandy-Jaffna Hwy, Dambulla, Sri Lanka

۵- شهر باستانی پلونارووا | Ancient City of Polonnaruwa

پس از نابودی آنوراداپورا در قرن یکم، شهر پلونارووا به عنوان پایتخت دوم سریلانکا انتخاب شد. در این شهر بناها و سازه های بسیاری متعلق به تمدن چولا (Cholas Civilization) به جا مانده است. همچنین شهر طلایی که در قرن ۱۲ ساخته شده هم در همین محوطه تاریخی وجود دارد. این شهر یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری سریلانکا است و در واقع، در کنار آنوراداپورا و سیگیریا مثلث فرهنگی سریلانکا را تشکیل می دهند. شهر تاریخی پلونارووا در سال ۱۹۸۲ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و تحت حفاظت قرار دارد.

  • آدرس: Polonnaruwa, Sri Lanka
شهر پلونارووا سریلانکا

۶- جنگل حفاظت شده سیناراجا | Sinharaja Forest Reserve

جنگل سیناراجا یکی از دو منطقه طبیعی در سریلانکاست که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این منطقه آخرین جنگل بارانی باقی مانده در سریلانکاست و درخت ها و گونه های گیاهی خاصی در این جنگل وجود دارد. اگر عاشق طبیعت و جنگل گردی هستید این جنگل یکی از بهترین جاذبه های گردشگری سریلانکا خواهد بود. در این جنگل حیوانات و به ویژه دوزیستان نادر و کمیابی زندگی می کنند که شانس دیدن آن ها را در هیچ جای دیگری نخواهید داشت.

  • آدرس: Sinharaja Rainforest Reserve, Sri Lanka
جنگل سیناراجا

 ۷- ارتفاعات مرکزی | Central Highlands

ارتفاعات مرکزی سریلانکا منطقه ای وسیع در این کشور است که به ثبت میراث جهانی یونسکو هم رسیده است. این منطقه شامل پارک ملی هورتون پلن (Horton Plains National Park)، جنگل نکلس (Knuckles Forest) و منطقه حفاظت شده پیک وایلدرنس ( Peak Wilderness) است.  ارتفاعات مرکزی یا سنترال هایلند سریلانکا در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در سال ۲۰۱۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این منطقه مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی زیادی وجود دارد و مطمئنا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری سریلانکا برای دوستداران طبیعت است.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد