حقایقی از کشور سوئد، سرزمین وایکینگ ها

حقایقی از سوئد | Facts about Sweden

سوئد از جمله کشورهای اسکاندیناوی بوده که در شمال قاره اروپا واقع شده است. این کشور با فنلاند و نروژ مرز زمینی داشته و از طریق یک پل بر روی دریا به کپنهاگ دانمارک متصل شده است. از نظر وسعت کشور سوئد سومین کشور در اتحادیه اروپا بوده اما به دلیل جمعیت ۹٫۵ میلیون نفری آن، تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین می باشد. پایتخت آن استکهلم بوده که جمعیتی بیش از ۸۷۰ هزار نفر را در خود جای داده است. زبان رسمی مورد استفاده در این کشور سوئدی بوده و با وجود نبود دین رسمی، اما بیش از ۷ میلیون نفر از شهروندان آن مسیحی می باشند. دومین دین پس از مسیحیت در این کشور اسلام است. پرچم این کشور نیز به رنگ آبی با ستون های افقی و عمودی زرد رنگ است. واحد پول این کشور نیز کرون سوئد بوده که از سال ۱۸۷۳ در این کشور مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه حقایق کشورهای مختلف جهان قصد داریم در این مطلب حقایقی از سوئد را که به کشور دریاچه ها و سرزمین وایکینگ ها مشهور می باشد تشریح نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

حقایقی از سوئد ، کشور دریاچه ها و سرزمین وایکینگ ها

حقایقی از سوئد مالیات و زندگی شهروندی+

مطالب مرتبط:
جاذبه ها و مکان های دیدنی یونشوپینگ سوئد
اپلیکیشن های کاربردی در کشور سوئد
معرفی مهمترین مناطق و استان های جنوبی کشور سوئد
 1. علی رغم اینکه قدرت نظامی زیاد سوئد در قرن هفدهم میلادی و همچنین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سلاح در جهان، کشور سوئد تقریبا در حدود دو قرن از جمله جنگ های جهانی اول و دوم است که در هیچ جنگی شرکت نکرده است.
 2. در حدود ۲ هزار سال پیش مردم اسویر (Svear) نام سوئد را به این کشور دادند. در زبان آن ها اسویر (svear) به معنی ما و ریک (rike) به معنی پادشاهی بوده است. بنابراین اسوریه (Sverige) که نام مدرن سوئدی می باشد به معنی پادشاهی ما است.
 3. با نرخ مالیاتی ۵۱٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP)، کشور سوئد یکی از بیشترین میزان مالیات در جهان را دارد. به شکلی عجیب آن ها از پرداخت این میزان مالیات بسیار خوشحال بوده و کلمه سوئدی به کار برده برای آن به معنی گنج می باشد.
 4. یک مادر سوئدی ۴۸۰ روز مرخصی زایمان داشته و این میزان برای پدر نوزاد ۶۰ روز است. در سال ۲۰۱۲ پدران از ۲۴ درصد بازه زمانی مرخصی خود یعنی در حدود ۱۵ روز آن را استفاده کردند.
حقایقی از سوئد مالیات و زندگی شهروندی

حقایقی از سوئد در خصوص جوایز و اختراعات

 1. کشور سوئد هفت جایزه نوبل در زمینه ادبیات دارد. از جمله این افراد سلما لاگرلوف (Selma Lagerlöf) بوده که اولین زنی است که این جایزه را در سال ۱۹۰۹ دریافت کرده است.
 2. به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۸۳۶ هزار وعده غذایی در تمامی ۳۱۳ فروشگاه ایکئا (Ikea) در سراسر جهان خورده می شود. ایکئا در سال ۱۹۴۳ توسط اینگوار کامپراد (Ingvar Kamprad) در کشور سوئد تاسیس شد.
 3. گفته می شود که کمربند ایمنی سه نقطه ای سوئدی جان یک میلیون نفر در جهان را نجات داده است. این نوع کمربند در سال ۱۹۵۹ توسط شرکت ولوو معرفی شده و در حال حاضر در بیش از یک میلیارد خودرو جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. از سال ۱۹۰۱ تاکنون ۵۶۷ جایزه نوبل اهدا شده است. این جایزه میراث فردی به نام آلفرد نوبل بود که در سال ۱۸۶۶ دینامیت را اختراع کرد. مراسم اهدای جایزه نوبل از سال ۱۹۰۱ هر ساله در شهر استکهلم سوئد برگزار می شود. در اولین سال ارزش این جایزه به میزان ۱۵۰ هزار کرون سوئد بود. در سال ۲۰۱۰ ارزش این جایزه تا ۱۰ میلیون کرون سوئد یا معادل ۱٫۲ میلیون دلار افزایش یافته است.
حقایقی از سوئد در خصوص جوایز و اختراعات

حقایقی از سوئد در مورد وزرش در این کشور

 1. بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار گوزن شمالی در جنگل های سوئد زندگی می کنند. در طول زمان شکار سالانه ۱۰۰ هزار عدد از آن ها کشته شده و بیش از ۲۵۰ هزار نفر برای شکار این حیوانات حضور پیدا می کنند. از طرف دیگر گوزن شمالی به عنوان خطرناکترین حیوان در سوئد می باشد. سالانه حدود ۶ هزار حادثه جاده ای در اثر برخورد با این گوزن های شمالی گزارش می شود.
 2. سیستم های سونوگرافی، لنز نجومی، یخچال، موس کامپیوتر و بسیاری چیزهای دیگر همگی یا در سوئد اختراع شده و یا توسط سوئدی هایی که در خارج از کشور زندگی می کنند ابداع شده است.
 3. یکی از محبوب ترین طعم های بستنی در این کشور سالمیاکی (salmiakki) با طعمی شور و شیرین می باشد. این بستنی همچنین می تواند همانند زغال سیاه رنگ باشد.
 4. سوئد دارای ۶۲۵٫۵ مدال المپیک می باشد. ۴۷۵٫۵ عدد از این مدال ها در المپیک تابستانی و ۱۵۰ عدد از آن ها در المپیک زمستانی به دست آمده است. عدد ۰٫۵ در تعداد مدال ها به دلیل این است که یک مدال طلا با دانمارک مشترک می باشد.
حقایقی از سوئد در مورد وزرش در این کشور

حقایقی از سوئد درباره وسعت و جمعیت

 1. سوئد به عنوان سومین کشور از نظر وسعت در اتحادیه اروپا می باشد اما دومین رتبه از کمترین میزان تراکم جمعیت را دارد. تراکم جمعیت این کشور در حدود ۲۳٫۵ نفر به ازای هر کیلومتر مربع است.
 2. گره موسیقی ABBA چهارمین گروه موسیقی پرفروش در تاریخ جهان است. این گروه بیش از ۳۷۵ میلیون قطعه هنری خود را در سراسر جهان به فروش رسانده اند. گروه موسیقی ABBA پس از ولوو به عنوان دومین صدرکننده بزرگ سوئد شناخته می شود. این گروه در سال ۱۹۸۳ از یکدیگر جدا شده و به فعالیت خود ادامه نداد.
 3. اصطلاح لاگوم (lagom) در زبان سوئدی معادلی در انگلیسی ندارد. این تنها یک کلمه نیست و مفهومی است که به منظور درست یا مناسب بودن می توان برای هر چیز یا در هر وضعیت استفاده کرد.
 4. زنبورها در کشور سوئد بیش از هر حیوان دیگری موجب کشته شدن افراد می گردند. در سوئد سالانه یک نفر بر اساس نیش زنبور کشته می شود.
حقایقی از سوئد درباره وسعت و جمعیت

حقایقی از سوئد در خصوص کشور دریاچه ها

 1. سوئد دارای ۹۵۷۰۰ دریاچه بزرگتر از ۱۰۰ متر می باشد. این میزان در حدود ۹ درصد از مساحت این کشور را شامل می شود.
 2. سوئد اولین کشور در جهان بود که در سال ۱۹۷۹ قانون منع تنبیه بدنی و کتک زدن کودکان را اجرا کرد. پس از ان ۳۵ کشور دیگر نیز این قانون را تصویب کردند.
 3. امروزه در حدود ۲۰ هزار نفر از قبیله سامی (Sámi) در کشور سوئد زندگی می کنند. از سال ۱۹۹۳ این مردم بومی پارلمان خود را داشتند و در سال ۲۰۰۰ دولت سوئد رسما زبان سامی را به عنوان یک زبان رسمی شناخت.
 4. فوتبال به عنوان بزرگترین ورزش سازمان یافته در سوئد شناخته می شود. پس از فوتبال، دوچرخه سواری و نوعی از هاکی در زمستان های بیش از ۲۰۰ هزار نفر را به سالن های ورزشی سراسر کشور جذب می کند.
حقایقی از سوئد در خصوص کشور دریاچه ها

حقایقی از سوئد در خصوص شرکت های برتر

 1. شرکت سوئدی کینگ (King) سازنده اپلیکیشن پرطرفدار کندی کراش (Candy Crush) می باشد. این بازی در حدود ۵۰۰ میلیون مرتبه دانلود شده است. در یالات متحده و برزیل تقریبا تمامی افراد یکبار این بازی را دانلود کرده اند. شرکت کینگ در سال ۲۰۱۳ به عنوان بهترین کارفرما در این کشور انتخاب شد.
 2. کشور سوئد دارای یکی از بالاترین سطح امید به زندگی در جهان است. این میزان برای مردان ۷۴ و برای زنان ۸۰ سال می باشد. از سوی دیگر این کشور دارای یکی از کمترین میزان زاد و ولد با نرخ ۱٫۷ کودک به ازای هر زن می باشد.
 3. کشور سوئد با ۲۲۷ رستوران مک دونالد دارای بیشترین تعداد این رستوران زنجیره ای در سراسر اروپا می باشد. تنها ایالات متحده است که بیش از این تعداد را در خود دارد.
حقایقی از سوئد در خصوص شرکت های برتر
 1. از نظر جغرافیایی، شهر کیرونا (Kiruna) که در شمال سوئد قرار داشته، به طور کامل در دایره قطب شمال قرار گرفته و از جمله بزرگترین شهرهای قطبی در جهان می باشد. براساس گفته های رهبران این شهر محدوده شهری آن ها همانند مرز می باشد. بنابراین شهر کیرونا ۱۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.
 2. از سال ۱۸۵۰ تا ۱۹۳۰ در حدود ۱٫۵ میلیون نفر از جمعیت ۳٫۵ میلیون نفری سوئد به آمریکای شمالی مهاجرت کرده اند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code