داستان جالب و شنیدنی اختراع ساندویچ!

داستان اختراع ساندویچ چه بود

یکی از مهمترین و جذاب ترین نیازهای بشر در تمامی عرصه های تاریخی غذا بوده است. این مهم نیاز طبیعی هر موجودی در هر گوشه از این جهان هستی می باشد. از دیرباز تاکنون غذاهای متنوعی در سراسر جهان اختراع شده که طرفداران زیادی دارند، اما آیا تا به حال به این که چه کسی این غذاها را اختراع کرده فکر کرده اید؟ آیا تا به حال به مخترع ساندویچ که یکی از هیجان انگیزترین غذاهای در سطح بین الملل است فکر کرده بودید؟ ما در این مطلب از مجله گردشگری قصد داریم تا درباره داستان اختراع ساندویچ برایتان صحبت کنیم؛ در ادامه همراه با ما باشید.

اختراع ساندویچ
مطالب مرتبط:
آشنایی با غذای مخصوص مادربزرگ های دنیا
تاریخچه ی محبوب ترین غذای ایرانی، چلو کباب
این آداب عجیب را هنگام غذا خوردن در این کشورها رعایت کنید!

ساندویچ غذایی ساده است که متشکل از سبزی، برش هایی از گوشت، پنیر یا سایر مواد غذایی است که در لای دو برش نان تهیه می شود. این نوع از غذا توسط فردی به نام “جان مونتاگو، ارل چهارم ساندویچ” در قرن ۱۸ میلادی اختراع شد. در یک قمار برای جان مونتاگو برش هایی از نان و گوشت آورده بودند تا وی بتواند در حین بازی غذا هم بخورد. به این طریق خوردن ساندویچ در تمام قاره های اروپا فراگیر شد و نام آن به زبان فرانسه هم راه یافت. از آن هنگام ساندویچ، به دلیل سادگی در تهیه کردن، قابلیت همراه بردن با خود و تنوع بسیار آن، تقریباً به همه دستورهای غذایی در کشورهای غربی راه یافت.

این غذا دارای انواع گوناگونی در سراسر کشورهای جهان وجود دارد به طوری که در قالب سرد و گرم و از انواع مختلف نان که لابلای آن مواد غذایی مختلف (ژامبون، مرغ، تخم‌مرغ، ماهی، گوجه‌فرنگی، خیار، کاهو و …) قرار می گیرند تشکیل شده است، در این بین همبرگر نوعی ساندویچ گرم به حساب می آید.

کشف ساندویچ

تاریخچه اختراع ساندویچ

اگر بخواهیم مختصری از تاریخ داستان اختراع ساندویچ بگوییم اینطور بیان می شود که این غذای ساده ی هیجان انگیز چیزی حدود ۲۵۰ سال پیش اختراع شده است و تاکنون دارای طرفداران بسیاری می باشد. قدیمی‌ترین سابقه مکتوبی که از ساندویچ وجود دارد به سال ۱۷۶۲ برمی‌گردد و در شهر کنت انگلستان به مناسبت ۲۵۰ ساله شدن این غذای خوشمزه و سرگرم کننده جشن هم گرفته اند.

در خبرگذاری های این شهر آمده بوده که به مناسبت ۲۵۰ سالگی اختراع ساندویچ یا ساخته شدن اتفاقی ساندویچ که حالا دیگر یکی از مشهورترین ساندویچ های خوراکی در جهان است، جشنی در شهری بندری به همین نام در ایالت کنت بریتانیا برگزار شود. پس از گذشت این همه سال همچنان جذابیت ساندویچ از بین نرفته و به عنوان یک خوراکی بشری از مرزهای کشور انگلیس فراتر رفته و در تمام دنیا شناخته شده است. هزاران و میلیون ها واحد فروش اغذیه در دنیا به ارائه این شکل از خوراکی با دستورهای تهیه بسیار گوناگون به مردم می پردازند.

داستان اختراع ساندویچ

نکته جالبی که درباره داستان اختراع ساندویچ وجود دارد این است که وقتی جان مونتاگیو، ارل چهارم در ۲۵۰ سال پیش دستور داد تا برایش گوشت و نان بیاورند، هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد آنچه که خواسته تبدیل به غذایی فراگیر و محبوب در سراسر جهان بشود.

مطابق با آنچه که انجمن ساندویچ بریتانیا بیان می کند، بعد از این که جان مونتاگیو درخواست کرد غذایش را به این ترتیب برایش بیاورند به این فکر می کرد که در حالی می تواند غذایش را بخورد به بازی خودش هم ادامه دهد. پس از آن دوستانش هم خواسته ‌اند “غذایی مثل ساندویچ بگیرند” و به مرور زمان «غذایی مثل ساندویچ» به کلمه ای به نام «ساندویچ» خلاصه شد و اسم این شکل از خوراکی تلقی گردید.

قدمت ساندویچ 250 سال است

جان مونتاگیو، ارل یازدهم ساندویچ، در رابطه با داستان اختراع ساندویچ می گوید::

“جد من فکرش را نمی‌کرد که ابتکار کوچکش یک صنعت چندین میلیاردی راه بیندازد که صدها هزار نفر در آن مشغول کارند”.

یکی از افرادی که از برگزارکنندگان جشن ساندویچ بود به نام استیولاست در این باره می گوید:  “ارل چهارم ساندویچ شخصیت عجیبی داشت. بالاترین مقام نیروی دریایی بود، با این حال بازیگوشی می‌کرد و خیلی اوقات شب‌ها بیدار می‌ماند و ورق بازی می‌کرد”.

در دوران جوانی ارل ساندویچ بر خلاف تمام کسانی که با کارد و چنگال غذایشان را می خوردند و این خود جز آداب الزامی غذا خوردن به شمار می رفت وی با دست هایش غذایش را می خورد.

ارائه این موضوع توسط جان مونیاگو ارل چهارم در آن زمان جز سنت شکنی هایی بود که صورت گرفته بود و دلیلش هم آن بود که در آن دوران غذا خوردن به سبک فرانسوی مرسومب ود و بریدن قسمت های مختلف غذا تشریفات زیادی داشت و برای این که فردی به خواهد غذا بخورد نیاز بود تا مستخدمین برای کمک به وی حضور داشته باشند. در چنین وضعیتی پیدایش ساندویچ به دلیل ظاهر غیر رسمی که داشت سبب شده بود تا باعث شوک بسیار هیجان انگیزی در بین مردمان آن زمان بشود. دربرخی از متون آمده است که ارل چهارم خیلی دل و جرات داشته که با توجه به پیشینه و جایگاهش به چنین ترتیبی غذا می‌خورد.

مخترع ساندویچ

آقای بومپاس یکی از صاحب نظران در این زمینه می گوید، کمی عجیب است اگر بگوییم پیش از ارل ساندویچ کسانی بوده اند که گوشت را لای نان می گذاشته اما این در رابطه با این موضوع هیچ کدام چیزی ننوشته اند.

مندی ویلکینز، از برگزارکنندگان جشنواره ساندویچ می‌گوید:

ساندویچ، غذای جهان امروز است و شهر ما، ساندویچ، شهری است کوچک و پر از بناهای قرون وسطایی. احساس غریبی است که اسم چنین غذای مهمی از روی شهر ما برداشته شده است.

6

ساندویچ های محبوب در دنیا

ساندویچ وادا پاو (vada pav) در هند که ترکیبی از پوره سیب زمینی بوده و از ادویه های تند و آتشین است. خیالتان از بابت قیمت این ساندویچ راحت باشد چون از آنجایی که در آن هیچ گوشتی به کار نرفته ارزان است.

ساندویچ بان می (Bánh mì) در ویتنام ساندویچ خوشمزه ویتنامی ها که با نان باگت درست می شود و با اینکه ویتنامیه اما در همه دنیا محبوب است. این ساندویچ از گوشت، سبزیجات، گشنیز و فلفل تند «هالاپینو» تهیه می شود و طعم متفاوتی دارد..

ساندویچ کباب دونر (Doner kebab) در ترکیه برای درست کردن این ساندویچ از گوشت کبابی بره، انواع سبزیجات و ماست استفاده می شود و نتیجه کار ساندویچی می شود که دل همه را آب می اندازد.

ساندویچ سمیتا (cemita) در مکزیک در این ساندویچ از گوشت سرخ شده، آووکادو و پنیر استفاده می شود. حتما از اینکه آووکادو را در ساندویچ ببینید تعجب می کنید اما آووکادو در رژیم غذایی مکزیکی ها نقش مهمی دارد برای همین پای این میوه حتی به ساندویچ ها هم باز شده است.

ساندویچ آرپا (Arepa) در کلمبیا نان این ساندویچ از آرد ذرت درست می شود و در کشورهای آمریکای جنوبی خیلی پرطرفدار است. بیشتر وقت ها مواد داخل این ساندویچ خوشمزه چیزی نیست جز گوشت سوسیس و سس تند و تند که حسابی دهان را می سوزاند!

7

ساندویچ آرپا (Arepa) در کلمبیا جز گوشت سوسیس و سس تند چیز دیگری در این ساندویچ پیدا نخواهید کرد.

ساندویچ کاتسو ساندو (katsu-sando) در ژاپن ساندویچ ژاپنی ها اصلا تجملاتی نیست؛ یک تیکه گوشت سرخ شده به همراه سس مایونز و سس خردل در تکه کوچکی از نان ساندویچی سفید. این ساندویچ خوشمزه اندازه کوچکی دارد پس اصلا نگران چاقی و اضافه وزن نباشید.

ساندویچ گوشت دودی (smoked meat) در کانادا این ساندویچ به صورت سرد سرو می شود و در دو طرف آن هم دو لایه نان گذاشته می شود. خوردن این ساندویچ به همراه سس خردل و خیارشور آنقدر خوشمزه است که مزه اش تا مدت ها زیر زبانتان می ماند.

ساندویچ وگمایت (Vegemite) در استرالیا  استرالیایی ها با این خوراکی، ساندویچ های خوشمزه درست می کنند و بیشتر هنگام صبحانه آن را می خورند. دو تکه نان توست که در لای آن وگمایت و پنیر باشد یکی از خوشمزه ترین ساندویچ های استرالیاست که رژیم غذایی هر روز خیلی از مردم اینجا را تشکیل می دهد.

ساندویچ مدیانوچه (medianoche) در کوبا این ساندویچ خوشمزه چیزی از عطر و طعم کم ندارد و هر چیزی که فکر می کنید برای خوشمزه شدن یک ساندویچ لازم است در آن به کار می رود؛ از گوشت و پنیر گرفته تا سس خردل و خیارشور.

ساندویچ چاکاررو (chacarero) در شیلی این ساندویچ مقوی و خوشمزه از استیک و گوشت بوقلمون استفاده می شود.

ساندویچ کره ژامبون (jambon beurre) در فرانسه این ساندویچ اول داخل نان باگت را به کره آغشته بعد آن را با ژامبون، پنیر و خیارشور پر می کنند.

چند دقیقه ای را در لندن بگذرانید!
چند دقیقه ای را در لندن بگذرانید!
معرفی فرودگاه بین المللی لوتون
معرفی فرودگاه بین المللی لوتون
ماجراهای هولناک اتاق شماره ۳۳۳؛ نفرین شده ترین اتاق هتل در لندن!
ماجراهای هولناک اتاق شماره ۳۳۳؛ نفرین شده ترین اتاق هتل در لندن!
ساخت استخری معلق میان آسمان و زمین در لندن
ساخت استخری معلق میان آسمان و زمین در لندن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code