از این به بعد در اروپا هم می توانید به رستورانی در اعماق اقیانوس بروید!

رستوران زیردریایی در نروژ

اروپا تفریحات و جاذبه های زیادی دارد: اسکی، موج سواری، سند بورد، گشت و گذار در میان خرابه های رومی، بالا رفتن از آتشفشان ها، خوابیدن در قلعه ها، تماشای خرس، گرگ، وال و دولفین و …؛  اما در میان همه این جاذبه های متنوع شاید جای یک چیز خالی بود! غذا خوردن در اعماق دریا! اما این شرایط به زودی تغییر می کند چون قرار است در نروژ یک رستوران زیر دریایی ساخته شود که تجربه غذا خوردن در اعماق آب را برای اروپایی ها هم فراهم کند. این رستوران که برنامه های ساختش هم چیده شده اولین رستوران اروپاست که در زیر امواج اقیانوس ساخته می شود؛ در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با این رستوران زیردریایی نروژ بیشتر آشنا شوید.

رستوران زیردریایی در نروژ
مطالب مرتبط:
آشنایی با جزایر لوفوتن در نروژ
روی این خانه های غیر طبیعی در نروژ درخت می روید!

بعضی از رستوران ها هستند که برای خاص و متفاوت شدن دست به ابتکارات جالبی می زنند تا بتوانند بازار رقابت را به نفع خودشان تمام کنند و مشتریان بیشتری داشته باشند. تا به حال بارها درباره رستوران های عجیب و غریب نقاط مختلف دنیا حرف زدیم و خواستیم که اگر شما هم از آن دست از افرادی هستید که غذا خوردن در فضای جدید و متفاوت را دوست دارید با این رستوران ها آشنا شوید. رفتن به رستوران های ساحلی که غذاهای خوشمزه دریایی سرو می کنند یکی از بهترین راه ها برای گذراندن شبی عالی ست اما اگر به رستورانی در زیر آب بروید که دیگر بهتر از این نمی شود! یکی از این رستوران های خاص که البته نمونه هایش تا به حال در بعضی از نقاط دنیا ساخته شده قرار است این بار در اروپا و در نروژ ساخته شود. نروژی ها به زودی دست به ساخت رستورانی در اعماق دریا می زنند؛ ساخت این رستوران از این جهت اهمیت دارد که اولین رستوران اروپا در اعماق آب است برای همین انتظار می رود که خیلی زود تبدیل به یکی از پرطرفدارترین رستوران های اروپا و حتی جهان شود. این رستوران در سواحل جنوبی کشور نروژ در نزدیکی روستای بالی (Båly) ساخته می شود و برای رسیدن به آن باید از شهر «اسلو» به سمت جنوب غربی، یک مسافرت ۵ ساعته داشته باشید.

رستوران جدید نروژی ها

وقتی از کنار ساحل به این رستوران نگاه کنید چیزی شبیه یک کانتینر بتنی می بینید که انگار در کناره آب پهلو گرفته است! مطمئنا اگر هیچ اطلاعی از وجود رستوران در زیر آب نداشته باشید هیچ وقت باور نمی کنید که این «بتن غرق شده» یک رستوران با غذاهای خوشمزه باشد! اما واقعیت دارد در داخل این بنای کانتینر شکل، رستورانی برپا شده که برای ۱۰۰ تا مهمان ظرفیت دارد. در داخل رستوران هم یک پنجره خیلی بزرگ هست که می توانید در حالی که بر روی صندلی نشسته اید و غذا می خورید اعماق اقیانوس اطلس شمالی را در روبروی خودتان ببینید. به گفته طراح رستوران، سازه رستوران که ۵ متر در زیر آب قرار دارد بخشی از همان محیط دریایی خواهد شد و درست مثل یک پریسکوپ زیر دریایی، پنجره های مقاوم و بزرگ دارد که چشم انداز جالبی از بستر دریا را نمایش می دهد. جالبه که این چشم انداز در فصل های مختلف و بسته به شرایط آب و هوایی تغییر می کند. دیواره های رستوران را آنقدر محکم و قوی می سازنند تا بتواند در زمستان های سخت نروژ دوام بیاورند. داخل رستوران از سه بخش مختلف ورودی، کافه و سالن اصلی تشکیل می شود. در طراحی کافه قرار است از رنگ هایی استفاده شود که الهامبخش مناطق ساحلی باشد و در دکور سالن اصلی هم از رنگ ها آبی و سبز پررنگ استفاده می شود. وقت هایی که دریا طوفانی است همین که پا به داخل رستوران می گذارید ذراتی از آب شور اقیانوس به روی صورتتان پاشیده می شود تا به خوبی طراوت اقیانوس را حس کنید.

نمای بیرونی رستوران نروژ

این رستوران که اسمش «Under» است به دست شرکت معماری «اسنوهتا»  ساخته می شود و هدفش این است تا دلیل هیجان انگیزی به دست گردشگران بدهد تا سفری به سرزمین اسکاندیناوی داشته باشند. با اینکه هنوز منوی این رستوران را ندیده ایم اما به راحتی می شود فهمید که منو پر از غذاهای خوشمزه دریایی ست. این رستوران کاربردهای دیگری هم دارد و قرار است از آن عنوان مرکز تحقیقات دریایی هم استفاده شود. اما جالب است که برای اینکه ماهی ها را به این رستوران نزدیک کنند می خواهند شرایط آن قسمت از بستر دریا که در کنار رستوان هست را به گونه ای کنند تا ماهی ها برای زندگی و رشد در کنار رستوران ترغیب شوند! اما جالب تر اینه که قرار است نمای بتنی آن مثل یک صخره دریایی مصنوعی عمل کند برای همین بر روی آن برآمدگی ها و شکاف هایی طراحی می شود تا در طول زمان، نرم تنان دریا را به خودش جذب کند. موجوداتی که به روی این صخره می آیند آب نزدیکی رستوران را تمیز می کنند و این باعث می شود که وقتی در حال شام خوردن هستید به راحتی بتوانید از میز غذا، زندگی آبزیان دریایی را در آب شفاف و تمیز تماشا کنید. البته تبدیل شدن نمای این رستوران به یک صخره دریایی یک فایده دیگر هم دارد و آن این که حالا که آب دریا تمیز شده آبریان بیشتری تشویق می شوند تا برای ادامه زندگی به کناره رستوران بیایند.

رستوران زیردریایی نروژ از بالا

اگر دلتان هوای یک همچین رستورانی را کرده بهتر است بدانید که ساخت این رستوران هنوز شروع نشده و قرار است که کار ساخت آن در سال آینده شروع و در سال ۲۰۱۹ افتتاح شود. اگر دوست دارید هر چه زودتر غذا خوردن در یک همچین رستورانی ر امتحان کنید می توانید فعلا به ۷ تا رستوران زیردریایی ای که در کشورهای دیگر هستند بروید و یا اصلا یک شب را در هتل های زیردریایی بگذارید چون تعدادی از این هتل ها هم در نقاط مختلف دنیا ساخته شده اند. یکی از آن ها رستوران  «ایتها» در مالدیو است که در سال ۲۰۰۴ در جزیره «کنراد رانگالی»  افتتاح شد. گزینه ی دیگر رستوران «ال مهارا» در هتل برج العرب دبی است که یک آکواریوم خیلی بزرگ دارد.

منبع: bgr.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد