این خانواده ثابت کرده فرزندان مانعی برای سفر نیستند!

آیا سفر با فرزندان امکانپذیر است؟

ما به کسانی که گفتند سفر با فرزندان امکان پذیر نیست توجه نمی کردیم. این جمله را یک خانواده کانادایی اهل سفر بیان کرده اند. در مطالبی که قبلاً در مجله الی گشت نوشته ایم، یک خانواده را معرفی کردیم که با فرزند تازه متولد شده خود به طبیعت گردی و سفر می پرداختند. همیشه چگونگی داشتن سفر بهتر با فرزندان از سؤالات خانواده های دارای فرزند بوده است. اگر عاشق سفر هستید و با این حال فکر می کنید که با فرزندان خود نمی توانید به سفر بروید، این مطلب را بخوانید. کامرون ورز با همسر و دو فرزند خود، اهل کانادا هستند که در این مطلب سرگذشت آن ها را پیرامون سفر با فرزندان را می خوانید. در مطلب زیر از زبان کامرون ورز به این موضوع می پردازیم و حرف ها و تجربیات او را می خوانیم. او در سایت خود به نام TRAVELING CANUCK این گونه می نویسد: من میدونم که این از جمله موضوعات مورد پسند خانواده ها و سؤال خیلی از افراد می باشد.

سفر با فرزندان - کامرون ورز و خانواده اش

“همین الان همه سفرهاتو انجام بده چون وقتی بچه داشته باشی نمی تونی جایی بری”

مطالب مرتبط:
توصیه های سفر با کودکان ۳ تا ۶ ساله
چند توصیه برای همراه بردن نوزادتان در سفرهای هوایی

این جمله و مطلب را، من بارها از همسرم شنیده ام آن هم در حالی که در حال آماده شدن برای سفر به سرتاسر دنیا بودم. متأسفانه این جمله بیشتر از اینکه شنیده باشم یا به آن باور داشته باشم کم کم وارد ذهن ناخوادآگاه من می شد وناخواسته داشتم به آن باور می کردم و برای من تبدیل به یک حقیقت می شد. چرا که هرچه بیشتر به این جمله فکر میکردم بیشتر به آن اعتقاد پیدا می کردم.

سفر همیشه نقش اساسی در زندگی هر کسی و به خصوص من ایفا می کند و فکر اینکه دیگر به هیچ عنوان مسافرت نکنم و برای ارتقا و پیشرفت خانواده تنها کار کنم و به هیچ نقطه ای از دنیا سفلر نکنم برای من بسیار ناراحت کننده و ناامید کننده بود و حتی به این موضوع به عنوان یک موضوع کم ارزش فکر می کردم.

اما داشتن بچه قسمت مهمی از برنامه ی ازدواج من و همسرم بود. موضوعی که برای آن مشتاق بودیم و برنامه ریزی کرده بودیم. سفر با همه شرایط و با کودکانمان بود . این تصمیم را در شهر مکزیکوسیتی در ژانویه سال ۲۰۰۸ گرفتیم. در این تصمیم گیری هر دو به توافق رسیدیم که ایده خانواده و سفر را با هم ادغام کنیم و بتوانیم با وجود حرف های دیگران که از ناتوانی و انجام نشدن این ایده صحبت می کردند آن را عملی کنیم.

سفر با فرزندان- خانواده اهل سفر کانادایی

عملی کردن ایده ادغام خانواده و سفر

بعد از تولد اولین پسرمان در سال ۲۰۱۱ برای پاسپورتش اقدام کردیم و بلیط هواپیما و هتل را برای سفرمان به کالیفرنیا رزرو کردیم. در آن زمان ما در شهر ونکوور– بریتیش کلمبیا زندگی می کردیم. ما می خواستیم اول از همه به خودمان اثبات کنیم که افکار ناخودآگاه ما درباره سفر و شرایط آن اشتباه بوده و سفر کردن تحت هیچ شرایطی نباید متوقف شود. اولین مقصدمان را با مسافت کم انتخاب کردیم و به خانه مان بسیار نزدیک بود و به امید اینکه بهترین سفر با فرزندان باشد آن را شروع کردیم. در واقع داشتن بچه نمی توانست باعث پایان سفرهای ما باشد. ما اینگونه فکر نکردیم و اینطور افکار را نپذیرفتیم. در اولین تجربه سفر با فرزندان مان بسیار خوشحال بودیم. در نهایت فهمیدیم که همه افرادی که با افکار سفر با فرزندان کاری دشوار و محال است خود را محدود کرده اند، بسیار در اشتباه هستند.

اگر بگویم سفر با بچه کوچک راحت است دروغ گفته ام. چرا که اصلاً اینطور نیست. اما به آن ترسناکی هم که فکر می کردیم نبود. درسته که حمل کردن کالسکه بچه و صندلی ماشین کودک بسیار سخت بود ولی با بیشتر شدن سفرهایمان این موضوعات برایمان راحت تر و آسان تر شد. پروازهایی که گرفتیم، اونقدر که فکر می کردیم بد نبود.  تمام مهمانداران هواپیما شرایطی را برای ما فراهم کرده بودند که با وجود اینکه صندلی خود را با فرزندم تقسیم کرده بودم اما باز سفرخوب و لذت بخشی داشتیم. این نکته باعث تعجب من و همسرم شد که بچه ها خوب خودشان را با شرایط جدید (حتی گاهی بهتر از بزرگسالان) تطبیق می دهند. اما حالا هر بار که از مسافرت برمی گردم این جمله را دوباره به خاطر می آورم که: “سفرتو الان انجام بده چون وقتی بچه دار بشی دیگه نمی تونی به سفر بری”

سفر با فرزندان- راهنمای سفر با کودکان

درسته که شما نمی تونید به همون روشی که قبل از بچه دار شدن به سفر می لرفتید ادامه دهید و باید روش خود را تغییر دهید ولی این موضوع به این معنی هم نیست که شما باید جای خانواده و سفر را باهم عوض کنید. شما می توانید هر دو مورد را در کنار هم داشته باشد ولی باید انتظاراتان را تغییر دهید و قبول کنید که شرایط سفر با فرزندان مسلماً تغییر خواهد کرد.

ما اغلب از افرادی که با تازگی بچه دار شدند، می شنویم که می گویند ما صبر می کنیم تا فرزندمان بزرگتر شود بعد دوباره سفرهایمان را شروع می کنیم. درست است که این فکر ایرادی ندارد اما اگر بخواهید با این شرایط هم می توانید به سفر خود ادامه دهید. سفر با فرزندان را شروع کنید و یادتان باشد که همیشه بهانه هایی وجود دارند تا زندگیمان را به حالت تعلیق قرار دهیم.

سفر با فرزندان - خانواده کامرون ورز

در کل به نظر میاد که ترس و سردرگمی زیادی درباره سفر با فرزندان و نوزاد وجود دارد اما شما می توانید مطالب زیادی در وبلاگ ها در این مورد مطالعه کنید و از تجربیات خانواده های مشابه شما استفاده کنید. اگر چه همیشه می توانید دلیلی پیدا کنید یا اثبات کنید که این شرایط یعنی سفر با فرزندان برای شما قابل اجرا نیست. حتی وقتی افراد دور و برتان این موضوع را متوجه نشدند و یا حتی تا حالا انجام ندادند شما هم مثل آن ها فکر خواهید کرد که این موضوع برای شما نیز امکان پذیر نیست.

ما در مجله الی گشت اینجا هستیم تا شرایط را تغییر دهیم و در مطالبی که به عنوان نکانت سفر برای شما می گذاریم، یاد می دهیم که چگونه با بچه کوچک و نوزاد خود سفر کنید. خانواده کامرون ورز اکنون به مدت ۸ سال است که با دو فرزند پسر خود به دور دنیا سفر می کند و تاکنون به ۶۵ کشور دنیا در ۶ قاره سفر با فرزندان را تجربه کرده اند.

منبع: travelingcanucks.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد