سفرنامه یک زمین شناس از گرمترین به سردترین کشور دنیا

سفر به سردترین نقاط زمین

آندره روزو Andrés Ruzo همیشه در مناطق گرمسیری آمریکای لاتین و در بین درختان انبوه آن ناحیه که نزدیک به خط استوا قرار دارد، زندگی کرده است و اکنون در این سفرنامه شرح حال سفر به سردترین نقاط زمین را از زبان او می خوانیم. آندره روزو یک کارمند ساده است که از طرف مجله نشنال جئوگرافیک انتخاب شده تا تجربه ای متفاوت را در زندگی خود داشته باشد. زندگی در محیطی گرم و مرطوب و سپس در یک روز پا گذاشتن به محیطی ۱۸۰ درجه متفاوت از آنچه که تاکنون دیده، بسیار هیجان انگیز است. جایی که تصور شما را از منطقه خشک و پر از برف شمالی عوض می کند. شاید بسیاری از ما، در زندگی خود به دنبال زندگی کردن یا سفر به مناطقی هستیم که با محل زندگی مان بسیار متفاوت باشد. در این مطلب مجله الی گشت با آندره روزو همراه می شویم تا سفر به سردترین نقاط زمین را در کنار او تصور کنیم، هر چند که او ملموس تر آن را تجربه کرده است. امیدواریم هر یک از شما که به دنبال حس کردن چنین تجربه ای هستید، آن را به دست آورید.

سفر به سردترین نقاط زمین

درک اولین شگفتی سفر به ایسلند

مطالب مرتبط:
۷ فعالیت ماجراجویانه در ایسلند
طبیعت ایسلند به این ۱۰ دلیل رویای عاشقان طبیعت را برآورده می کند!
آشنایی با آبشار گولفوس، زیباترین آبشار ایسلند

آدمی را تصور کنید که تمام طول زندگی خود مجبور به پوشیدن لباس های خنک و پاره ای نازک بوده است؛ یک پیراهن ساده تابستانه و یک شلوارک به همراه دمپایی و کلاه آفتابی. اکنون برای سفر به سردترین نقاط زمین باید چمدانی از وسایلی ببندد که هیچ کدام از آن ها را تاکنون نپوشیده و امتحان نکرده است؛ کاپشن ضخیم، لباس های گرم بافتنی، جوراب ها و کلاه پشمی، دستکش و کفش های بوت! آندره روزو از بابت خرید این وسایل برای سفرش، بسیار هیجان داشت و منتظر پوشیدن چنین لباس هایی برای اولین بار در طول زندگی اش بود. او قصد سفر به ایسلند را که دورترین نقطه شمالی است، دارد. سفری از گرمترین نقطه به سردترین نقطه کره زمین.

سفر به سردترین نقاط زمین با آندره روزو

شرح سفر از زبان زمین شناس معروف آندره روزو

او سفر خود را اینگونه تعریف می کند: “هنگامی که هواپیما در ایسلند فرود آمد با دیدن مناظر پیش رو، به طور غافلگیرکننده ای احساس غریبگی نداشتیم و همچنین خوشحال بودیم که لباس های گرمی به تن داریم. من و همسفرم، خود را برای این منطقه آماده کرده بودیم. با این حال به جای منظره ای پر از برف و یخ با دشتی پر از چمن و بدون درخت مواجه شدیم، منظره ای شکه کننده به دور از تصور ما وربه رویمان قرار داشت.”

در دوران وایکینگ ها، مردمان بومی برای اینکه مسیر خود را در این سرزمین پهناور و پوشیده از برف که هیچ نقطه و نشانهای ندارد گم نکنند، مسیر حرکت خود را نشانه گذاری می کردند. آن ها در مسیر حرکت خود برای بازگشت تپه ها و برآمده گی هایی را به وجود می آوردند که نشان دهنده مسیر حرکتشان در زمین های یخی و مسطح سفید این ناحیه بود. امروزه تپه های سنگی وایگینگ های باستان بوسیله ستون های بخار و آبفشان ها از میان رفته است. این ناحیه پر از اشکال، رنگ ها و سایه هایی از حفره های و کوه های آتشفشانی است و در جلوی چشمانتان دنیای افسانه ای قرار دارد.

برای فردی زمین شناس که در میان درختان سال ها زندگی کرده است، قطعا بودن در زمین های لختی که توسط باد، باران و خورشید احاطه شده است، بسیار عجیب خواهد بود.

دره های ایسلند

آندره روزو می گوید: ” بودن در زمین های لخت و سرتاسری آن هم بدون هیچ درخت به معنی نبودن شاخه درخت است. وجود یک شاخه درخت اگر پا به درون طبیعت بکر و وحشی می گذارید، بسیار مفید و کارآمد است. از یک تیکه چوب می توان به عنوان عصا، برای کمک به راه رفتن، مطمئن شدن از امنیت آنچه که جلوی پایتان قرار گرفته است، محافظت در مقابل حیوانات وحشی و … استفاده کرد. من منتها به خیال اینکه می توانم در طبیعت همچین چوبی پیدا کنم پا به درون حیات وحش ایسلند گذاشتم اما در نهایت مجبور به خرید باتوم کوهنوردی شدم.”

کوه و رودخانه ریکجادالور Reykjadalur در جنوب ایسلند و نزدیک به شهر وراگروآ Hveragerði قرار گرفته است. فعالیت مردم این شهر بیشتر باغبانی و کشاورزی است. عجیب است که در یک ناحیه یخبندان و سرد باغبانی وجود دارد، نه؟! مردم این شهر، با مهار کردن انرژی پاک و گرمای درونی زمین، به کشت انواع سبزیجات و میوه ها می پردازند.

سفرنامه ایسلند

مشخصات طبیعت بکر ایسلند

این زمین شناس در مدت سفر به سردترین نقاط زمین در ایسلند می گوید که کم کم به صدای محیط و طبیعت این ناحیه، مناظری با کوه های آتشفشانی بلند و تنها ۳ ساعت خوابیدن آن هم در زمان تاریکی کوتاه مدت شبانه روز عادت کرده است.

برای من، بسیاری از جاذبه های ایسلند، احساس ناخوشایندی داشتند، اما یک مورد باعث شد من احساس کنم که در خانه خود هستم و آن سیستم های زمین شناسی گرمایی این منطقه است. دیدن رودخانه جوشان Reykjadalur Valley، چشمه های آب گرم، حباب های گل افشان، بخاراتی که بالا می رفت و حتی بوی گند تخم مرغی ناشی از سولفید هیدروژن – یک گاز آتش افزای سمی – که در هوا پیچیده بود، آنقدر برایم جذاب و پر از شگفتی بود که احساس غریبگی با این محیط را فراموش کردم.

آبشارهای ایسلند

در نقطه ای از طبیعت ایسلند، آب درون کوه را سوراخ کرده و با ایجاد حفره ای، راهی را برای کوهنوردان به وجود آورده است. این راه باریک درون کوه کوهنوردان و دانشمندان را به درون یکی از دره های مخفی این ناحیه سوق می دهد. در سفر به سردترین نقاط زمین می توانید در مسیرهایی پر از کوه های آتشفشانی با خاک های سیاه این ناحیه، قدم بزنید. با یک راهنمای زبده و آشنا به محیط وحش ایسلند می توانید به ارتفاعات این ناحیه بروید، از آبشارهای آب سرد اینجا بازدید کنید. برای دسترسی به خیلی از مکان هایی که با آب احاطه شده اند و دسترسی به آن نواحی را سخت کرده اند باید به دنبال راهکاری دیگر بود. در نتیجه مجبور خواهید شد که هلی کوپتر سوار شده، تا بتوانید پا به درون سرزمین هایی با خزه ها و سبزه های ابتدایی بگذارید که با گرمایش زمین سرسبز و زنده شده است. در نهایت می توانید به غارنوردی بپردازید. بسیاری از غارهای این ناحیه در واقع مسیر گدازه های روان و بخارات داغ آب است که با یک راهنمای کارکشته می توانید به درون غارهای گرم و خیس این ناحیه قدم بگذارید. اگر مایل هستید که بیشتر با سفر به سردترین نقاط زمین آشنا شوید و ادامه سفرنامه آندره روزو را بخوانید می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

منبع: nationalgeographic.com

۱۶ مورد از جاذبه های دیدنی ایسلند (بخش دوم)
۱۶ مورد از جاذبه های دیدنی ایسلند (بخش دوم)
ایسلند، سرزمین شگفتی های آتش و یخ
ایسلند، سرزمین شگفتی های آتش و یخ
امن ترین کشور دنیا کجاست؟
امن ترین کشور دنیا کجاست؟
چطور از فرودگاه کفلاویک ایسلند به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه کفلاویک ایسلند به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code