صعود به بلندترین قله استرالیا، کوه کازیسکو

کوه کازیسکو | Mount Kosciuszko

کوه کازیسکو بلندترین قله در سراسر استرالیا است که ارتفاع آن به ۲۲۲۸ متر می رسد. کاوشگری لهستانی در سال ۱۸۴۰ نام این کوه را کازیسکو گذاشت که از قهرمانی در کشور لهستان گرفته شده است. این کوه استرالیایی در زمستان پوشیده از برف و یخ است و شما می توانید در آن اسکی کنید. الی گشت در ادامه این متن، چگونگی صعود به این قله بلند در استرالیا را آورده است؛ پس با ما همراه باشید تا صعود به کوه کازیسکو را از زبان یک گردشگر مرور کنیم.

کوه کازیسکو

از زبان دیوید وایتلی | David Whitley

مطالب مرتبط:
دیدنی های طبیعی استرالیا که شما را جادو می کنند
اطلاعات پرواز ایران به استرالیا
۸ مسیر فوق العاده طبیعت گردی در استرالیا

مرز باریکی بین این است که شما کمی آمادگی کامل را نداشته باشید یا اینکه به طور کل اصلا آماده نباشید. شما برای صعود به هر قله ای که تصور می کنید باید آمادگی های لازم را داشته باشید و از صعود بدون برنامه پرهیز کنید. خوشبختانه کوه کازیسکو به اندازه قله هایی نظیر اورست یا حتی البروس و کلیمانجارو مسیر سخت و دشواری ندارد به همین دلیل هم کوهنوردان زیادی هستند که بدون کشیدن سختی های زیاد، می خواهند از کازیسکو بازدید کنند.

اما موضوع مشترکی میان کسانی که به آن صعود نکرده اند این است که هیچکس نمیداند که چقدر بالا رفتن از آن سخت است. آیا شما باید شیب زیادی را بروید و یک روزه برسید و یا یک صعود چند روزه داشته باشید؟ کازیسکو مزیتی دارد که در کنار یک پیست قرار گرفته و قبل از ورود به Thredbo من شایعات مبهمی در مورد وسیله ای مانند تله سی یژی شنیده ام که بیشتر راه کوه را می پیماید. خبر خوب این است که این تله سی یژ واقعا وجود دارد. خبر بد هم به این موضوع اشاره دارد که این تله کابین زودتر ساعت ۹ صبح کار نمی کند، بنابراین اگر شما بخواهید از آن استفاده کنید، اصلا نمی توانید روز صبح زود حساب باز کنید.

با این حال، یک ماجراجویی واقعی زمانی شروع می شود که برنامه ها طبق نقشه قبلی پیش نمی رود؛ درست است؟

کوه کازیسکو استرالیا

درست بعد از ساعت ۹، مشکل کوچک دیگری برای صعود من به کوه کازیسکو رخ داد. لوازمی که جمع کرده بودم از جمله ضد آفتاب، بطری های آب و سالاد همگی حضور داشتند به جز ژاکتی که آن را جا گذاشته بودم. کوه هم طوری به نظر می رسید که قرار است سرد شود و بادهای زیادی در آن بوزد. یک علامت خوبی که در تله کابین تعبیه شده بود نشان می داد که بالای کوه هوا ۱۲ درجه سانتی گراد به همراه سرعت باد ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر است که به این صورت شما احساس دمایی ۹ درجه خواهید داشت که اصلا ایده آل نبود. تنها راه حل عجیب و غریب این بود که در نظر بگیرم که فعالیت های شدید باعث بالا رفتن فشار خون و در نهایت گرم شدن بدنم خواهد شد.

مسیر رو به قله ۶٫۵ کیلومتر است و علامت های امیدوار کننده زیادی در مسیر وجود دارد که راه رفته شما را نشان می دهد. ارتفاع جایی که تله سی یژ شما را می رساند ۱۹۲۵ متر بود، در حالی است که خود قله کازیسکو ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد. این اختلاف ارتفاع به من نشان داد که مسیری که در انتظارم هست آنقدرها هم طولانی نیست و نباید خیلی نگران زیادی و طول کشیدن مدت زمان کوهنوردی ام شوم.

کوه کازیسکو در استرالیا

مسیر در ابتدا با راهی شبیه پیاده رو شروع شده و ناگهان به مسیرهای فلزی تبدیل می شود؛ راه حل عجیب و غریبی که باعث می شود به مرور، این کوه فرسایش کمتری داشته باشد. کفش های کوهنوردی از صخره ها، خاک و پوشش گیاهی دور می مانند و این مسیر که شیب ملایمی دارد برای محافظت از چیزی که زیرش است، تعبیه شده بود. مناظری که مشاهده می شد بیشتر آلپاینی یا آلپی بود. سبزه ها و چمنزارهای بلندی دیده می شد که از حیواناتی که آن ها را تخریب می کنند رها بودند. چشم اندازهای دیگری نیز با صخره های گرانیتی پوشیده شده بود.

چیزی که برای من سورپرایز کننده بود این موضوع بود که در اوایل فوریه هنوز هم تکه های یخ پراکنده ای در کوه دیده می شد. آن ها را می توان آخرین بازمانده های زمستان دانست که با گرم شدن هوا رفته رفته از بین می روند و به آب های زیر زمینی می پیوندند. آن ها مدام به دریاچه های یخی اضافه می شوند و یکی از این دریاچه به نام Cootapatamba، بلندترین دریاچه در استرالیا است. در این دریاچه ماهیانی زندگی نمی کنند و تنها می توان چند گونه از خانواده خرچنگ را مشاهده کرد. در نهایت باید بگویم که کوه کازیسکو که به عنوان بلندترین قله استرالیا محسوب می شود جذابیت های خاص خود را دارد اما نمی توان آن را خیلی سرتر از رشته کوه های رمشید یا اتریج دانست.

بالای کوه کازیسکو در استرالیا

نظرات گردشگران دیگر

  • ایدن سیمور: نوک قله با برفی که به آرامی آب شده و به حوضچه های کوچکی تبدیل می گشت، جادویی به نظر می رسید. در هر طرف می شد تخته سنگ ها و گیاهان آلپی را دید و همچنین یک نسیم دلچسب کوهستانی در جریان بود.
  • جی جوزف: در فصول سرد سال، جاده با برف مسدود می شود و از آنجایی که ما استرالیایی ها خیلی در برف نمی توانیم رانندگی کنیم برای مسئولین راحتتر است که آن را ببندند.
  • جیسس سی: راه زیبا و دلچسبی رو به قله است و راحتترین مسیر توسط تله سی یژ Thredbo است که شما را تا نصفه های مسیر می برد. بعد از آن نیز می توانید از راه های مشخص شده به قله برسید. چشم اندازها فوق العاده هستند.
  • مارسل: این قله از دیگر قله های استرالیا راحت تر است. مناظر از دیگر نقاط بسیار متفاوت است و همین موضوع هم شما را عاشق آن می کند.
  • پیکسی: بهترین راه رسیدن به بالای کوه کازیسکو همان تله سی یژ است. برای صعود به قله می توانید در پاییز بیایید اما بهترین فصل به نظر من بهار است چراکه گل های زیبایی در اطراف دیده می شوند که زیبایی های این جاذبه استرالیایی را دوچندان می کند.

منبع: traveller.com.au

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد