بلیط هواپیما

غذاهای تند هندی که دهان را می سوزانند!

غذاهای هند

با اینکه هند بزرگ ترین کشور دنیا نیست اما خیلی ها آن را متنوع ترین کشور جهان می دانند. از کوه های بادخیز کشمیر گرفته تا سواحل طلایی گوا همه این ها نشان می دهد که هر نوع آب و هوا و مناظری که فکرش را بکنید می توانید در این کشور پیدا کنید.  در هر ناحیه هند که باشید می توانید غذاهای خوشمزه ای بخورید که فقط برای همان منطقه هست. اما همه غذاهای هندی پر از مزه و ادویه هستند و در آن ها از سبزی های تازه استفاده می شود. با اینکه غذاهای گوشتی زیادی هم در هند درست می شود اما به دلایل مذهبی بیشتر تمرکز بر روی غذاهای گیاهی است. می خواهیم تعدادی از غذاهای تند هندی را معرفی کنیم الی گشت را همراهی کنید.

غذاهای هندی

دوسا  (Dosa)

مطالب مرتبط:
رستوران های خوشمزه هند
هنگام مصرف غذاهای خیابانی هند حواستان به این موارد باشد!

دوسا آنقد بزرگ است که برای سرو کردنش باید آن در سینی های بزرگ قرار دهند و اگر در بشقاب های معمولی گذاشته شود همه غذا در بشقاب جا نمی شود! پس هر وقت در هند دیدید غذا در بشقاب های بزرگ سرو شده احتمالا آن غذا دوسا است! دوسا یک نوع بسیار نازک پنکیک است که از برنج و یا آرد لوبیای هندی درست می شود و با سس و چاشنی خورده می شود. این غذا بیشتر در جنوب هند درست می شود و محبوب ترین آن «ماسالا دوسا» است.

دوسا

سامبار (Sambar)

سامبار از غذاهای محبوب جنوب هند که در واقع نوعی خورشت سبزیجات است که پایه آن از تمبر هندی درست شده که مزه ترش و دلپذیری را به غذا می دهد. سبزیجات معمولی که در این غذا استفاده می شود بامیه، هویج، گوجه، کدو تنبل و ترب است و در نواحی ساحلی که درخت ناگیل زیاد دارد بیشتر سامبار نارگیل درست می شود.

سامبار

داهی وادا (Dahi vada)

داهی وادا از اسنک های محبوب شمال هند است. در این غذا خمیرهای توپی که از عدس تشکیل شده را در روغن سرخ می کنند بعد روی آن را با ماستی شیرین می پوشانند. این غذا را بسته به اینکه در کدام ناحیه هند و در چه فصلی باشد با آناناس، دانه های انار، زنجبیل و … تزئین می کنند. معمولا این غذا هر چه بیشتر در ماست خوابانده شده باشد خوشمزه تر است.

داهی وادا

کوفته

کوفته در نقاط مختلف آسیا و خاورمیانه هم درست می شود.  پایه غذا از گوشت چرخ است و موادی که به گوشت اضافه می شود در هر منطقه ای فرق می کند. در هند سرآشپزها ترجیح می دهند که برای درست کردن کوفته اصلا از گوشت استفاده نکنند و به جای آن گوجه و یا حتی موز را مواد اصلی قرار دهند. این غذا به همراه یک سس تند و یا برنج و نان خورده می شود.

کوفته

بریانی

احتمالا حدس زدید که بریانی از ایران وارد هند شده و دقیقا هم با همین اسم در هند شناخته می شود. این غذا برنج به همراه گوشت بره است که در نقاط مختلف هند از ادویه های متنوعی برای مزه دار کردن آن استفاده می کنند.

بریانی

آلو گوبی (Aloo Gobi)

آلو گوبی یکی از محبوب ترین غذاهای گیاهی هند است. این غذا با گوجه و کلم درست می شود و زردچوبه زیادی به ان اضافه می شود تا رنگ زرد خوش رنگی به خود بگیرد. این غذا معمولا بدون آب است و نباید زیاد سرخ شود و یا روغن زیادی داشته باشد. آلو گوبی با نان معمولی و یا نان روتی خورده می شود.

آلو گوبی

چانا ماسالا (Chana masala)

چانا ماسالا، غذای محبوب گیاهی که در همه جای دنیا می توانید آن را پیدا کنید. این غذا با نخود و ادویه زیاد تهیه می شود که در هند آن را با نخودهای مخصوص آماده می کنند.

چانا ماسالا

منبع: travelversed.co

در آتن به کدام رستوران ها برویم؟
در آتن به کدام رستوران ها برویم؟
۹ غذای خوشمزه ی تایوانی را بشناسید
۹ غذای خوشمزه ی تایوانی را بشناسید
غذاهای شمال و جنوب ویتنام چه فرقی با هم دارند؟
غذاهای شمال و جنوب ویتنام چه فرقی با هم دارند؟
خوشمزه ترین و بهترین غذاهای کاتماندو؛ نپال
خوشمزه ترین و بهترین غذاهای کاتماندو؛ نپال