بلیط هواپیما

ببینید مردم دنیا شب عیدشان چی می خورند؟!

رسم و رسوم غذایی کشورهای مختلف در سال نو

مردم کشورهای مختلف برای سال نو رسم و رسوم خاصی دارند که غذا و انواع شیرینی و خوراکی بخشی جدایی نشدنی از این رسم و رسوم هستند. هر کشور آغاز سال نو را به سبک و سیاق خاصی جشن می گیرد. در این مطلب قصد داریم به کشورهای مختلف سفر کنیم و با رسم و رسوم غذایی کشورهای مختلف در سال نو آشنا شویم و ببینیم مردم هر کشور در جشن سال نو چه می خورند. در این سفر خوشمزه همراه الی گشت باشید.

غذای سال نو هلند

هلند: دونات سیب

مطالب مرتبط:
این غذاهای خوشمزه مخصوص کریسمس اند!
تازه ترین جاذبه های توریستی برای سال نو میلادی

مردم هلند سال نو را با خوردن شیرینی های مختلف آغاز می کنند. این شیرینی ها شبیه دونات سرخ شده هستند و داخلشان با سیب و کشمش پر می شود. این شیرینی ها در انواع مختلف تهیه می شوند و با پودر قند تزئین می شوند.

ایرلند: نان کره ای

روز سال نو در کشور ایرلند به نام روز نان کره ای نیز شهرت دارد! در این روز مردم ایرلند نان کره ای را پشت در منازل خود قرار می دهند و اعتقاد دارند که با این کار فقر و گرسنگی از آن ها دور می ماند و سالی پررونق و بابرکت خواهند داشت.

جنوب ایالات متحده: لوبیا چشم بلبلی 

در نواحی جنوبی کشور آمریکا خوردن لوبیا شب بلبلی نشانه تواضع و فروتنی است و باعث شانس و خوشبختی در سال جدید می شود. آمریکایی ها این غذا را در کنار کلم کولارد، نوعی کلم سبز، می خورند تا برایشان خوش شانسی و پول به ارمغان بیاورد.

غذای سال نو کره

کره : سوپ کیک برنج

سال نو خورشیدی در کره در ۲۸ ژانویه اتفاق می افتد. اکثر مردم کره برای برگزاری جشن سال نو سوپی سنتی به نام سوپ کیک برنج یا tteokguk را می خورند. روی این سوپ معمولا تخم مرغ، جلبک دریایی و پیاز خرد شده می ریزند. کره ای ها اعتقاد دارند که خوردن این غذا در شب سال نو به معنای آماده شدن برای شروعی دوباره و سالی جدید است.

ژاپن: سوبا (Soba)

سوبا (نودل گندم سیاه) یکی از محبوب ترین غذاهای ژاپنی است. مردم ژاپن این غذای سنتی را در نیمه شب ۲۱ دسامبر می خورند و این زمان را سوبای توشی کوشی (از این سال به سال بعد) می نامند. نودل در فرهنگ ژاپن نماد طول عمر و سلامتی است، بنابراین هرچه نودل هایی که برای شب سال نو تهیه می شود درازتر باشند بهتر هستند!

دونات برلینر

آلمان : برلینر

آلمانی ها در شب سال نو پس از آنکه ساعت از دوازده شب گذشت و آتش بازی های جشن تمام شد با خوردن شیرینی ها و غذاهای سنتی مثل آغاز سال جدید را جشن می گیرند. یکی از شیرینی های سنتی آلمان که در سال نو خورده می شود  دونات آلمانی یا برلینر (Berliner) است. برلینر شبیه یک کلوچه یا دونات است که داخلش با مربا پر می شود. آلمانی ها گاهی اوقات برای شوخی و سرکارگذاشتن همدیگر به جای مربا، داخل دونات ها خردل می ریزند.

استونی: هرچه بیشتر بهتر

در کشور استونی برخی خانواده ها در سال نو هفت، نه یا ۱۲ نوع غذای مختلف می خورند و اعتقاد دارند که با خوردن این تعداد غذا، قدرت و توانمندی آن ها در سال جدید به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد. بخشی از هر غذا برای ارواح گذشتگان کنار گذاشته می شود. مردمان استونی اعتقاد دارند که روح درگذشتگان در سال نو در کنار آن ها حضور دارد.

آرژانتین: لوبیا

بله، لوبیا! غذای سنتی مردم آرژانتین در روز سال نو لوبیاست و اعتقاد دارند که خوردن لوبیا به آن ها کمک می کند در سال جدید کارشان را حفظ کنند یا کاری بهتر پیدا کنند. حالا اینکه لوبیا چه ارتباطی با موقعیت شغلی دارد پرسشی است که جوابی برای آن نداریم.

نان سکه ای یونان

اسپانیا: انگور!

مردم اسپانیا سال جدید را با خوردن ۱۲ دانه انگور آغاز می کنند. در باور مردم اسپانیا، خوردن انگور موفقیت در سال جدید را تضمین خواهد کرد. ۱۲ دانه انگور نماد ۱۲ ماه سال است و هر دانه انگوری که خورده می شود نویدبخش یک ماه خوب و موفق خواهد بود.

سوئد و نروژ : پودینگ برنج

در کشورهای سوئد و نروژ این رسم وجود دارد که سال نو را با خوردن پودینگ برنج جشن می گیرند. افراد خانواده دور هم جمع می شوند و مراسم پودینگ خوری آغاز می شود. معمولا یک دانه بادام در پودینگ می اندازند و این بادام در ظرف هرکس که پیدا شود در سال جدید موفقیت های زیادی کسب خواهد کرد.

یونان: نان سکه ای

در کشور یونان برای مراسم جشن سال نو نان شیرینی به نام واسیلوپیتا (vasilopita) می پزند و سکه ای داخلش قرار می دهند. یونانی ها اعتقاد دارند با خوردن این نان سکه ای سال پررونق و موفقی خواهند داشت.  سکه داخل نان سهم هرکس که بشود در سال جدید شانس همراه او خواهد بود.

غذای سال نو

 ایران: سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی سال نو از قدیم یکی از رسم و رسوم خوراکی ما ایرانی ها برای آغاز سال جدید بوده است. از قدیم رسم بر این بوده که در اولین روز سال نو سبزی پلو با ماهی خورده شود. ماهی نماد جنب و جوش و زندگی، برنج نماد برکت و سبزی نیز نماد پرباری و سرسبزی بوده است. این باور وجود دارد که با خوردن این غذا در سال جدید سالی جدید و بابرکت در انتظار ما خواهد بود.

چین: ماهی درسته

مردم چین در هنگام سال نوی مخصوص چینی ها یک ماهی کامل را با سر و دم می خورند و اعتقاد دارند که خوردن ماهی درسته نماد خوشبختی، رفاه و فراوانی در سال جدید است.

ایتالیا: عدس

در ایتالیا، در اولین روز سال غذایی تهیه شده از عدس می خورند. اعتقاد مردم ایتالیا این است که خوردن عدس برایشان رونق و پول به ارمغان خواهد آورد. دلیل این باور این است که عدس شبیه سکه است!

میدان های معروف جهان
میدان های معروف جهان
گیم آو ترونز در این مناطق ساخته شد + تصویر
گیم آو ترونز در این مناطق ساخته شد + تصویر
۹ کوه معروف آسیا را بشناسید
۹ کوه معروف آسیا را بشناسید
آداب و رسوم غذا خوردن در کشورهای مختلف
آداب و رسوم غذا خوردن در کشورهای مختلف