بلیط هواپیما

قدکوتاه ترین کشورهای جهان!

کدام کشورها قد کوتاه ترین افراد را دارند؟

در شرایط زندگی امروزه و وجود عواملی همچون؛ مصرف هورمون ها، فست فودها، فعالیت فیزیکی کم، زندگی ماشینی و همچنین الگوی غذایی نامناسب، جنگ و فقر مشکلات بسیاری را برای نسل های بعدی برخی از کشور ها به وجود آورده که یکی از این مشکلات، کوتاهی قد است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم قدکوتاه ترین کشورهای جهان را به همراه چرایی این موضوع را بررسی کنیم.

مردم های کوتاه جهان
مطالب مرتبط:
۲۲ نکته از زبان مردم بومی ۲۲ منطقه دنیا!
سن بالای مردم این جزیره همه را متعجب کرده است!

اگر به نظریات پزشکی درباره ی علل کوتاهی قد مردم دنیا بپردارزیم خواهیم دید که بلا استثنا همگی عواملی همچون وراثت و ژنتیک، سو تغذیه و الگوهای اشتباه تغذیه و زندگی را برخواهند شمرد. اما به راستی این عوامل چگونه باعث بروز همچین پدیده ای می گردند؟ حتما به این موضوع توجه داشته باشید که استاندارد دقیق و موثقی برای قد وجود ندارد اما، بر اساس شاخص های میانگین که در تمام دنیا، استانداردی حدودی که در زمان های مختلف نیز قابل تغییر است به وجودد آمده است. به دست آوردن میانگین قدی مردم یک منطقه به معنای متوسط قد بزرگسالان یک جامعه یعنی هم زنان و هم مردان است و طبق همین استاندارد قراردادی که توضیح دادیم، زنان کوتاه تر از ۱۴۹ سانتی متر و مردان کوتاه تر از ۱۶۲ سانتی متر، قد کوتاه به حساب می آیند. اما در برخی از قاره ها همچون قاره ی اروپا، با توجه به این که مردمشان خود را ژنتیکی قد بلند می دانند، همین استاندارد نیز مجددا عوض می شود. زنان کمتر از ۱۵۷ سانتی متر و مردان کمتر از ۱۷۰ سانتی متر در کشور های اروپایی در میان مردم قد کوتاه محسوب می شوند.

بولیوی

از نظر پزشکی، تغذیه ی نادرست  وغیر اصولی در زمان رشد موجب قد کوتاهی فرد در سنین بزرگسالی می شود. این نکته را نباید نادیده گرفت که بلندی و یا کوتاهی قد مستقیما به ژنتیک و وراثت فرد هم مرتبط است اما، در جامعه ی امروزی علاوه بر تغذیه و وراثت، عواملی همچون عدم فعالیت مناسب فیزیکی، سوء تغذیه ویا استفاده ی بی رویه از فست فودها باعث تغییرات ژنتیکی در افراد شده است و در برخی از کشورها نسلی را متولد کرده است که میانگین اندازه ی قدشان از نسل قبلی کوتاه تر است. با ما همراه باشید تا کشورهایی که میانگین قدی کوتاهی را دارند در ادامه با هم بررسی کنیم.

نیجریه

۱- بولیوی

مردم بولیوی با رکورد متوسط قدی ۱۵۰٫۵ سانتی متر در بین زنان و مردان، رتبه ی اول لیست قدکوتاه ترین مردم جهلن را ازآن خود کرده است. به طور کل مردم بولیوی به قد کوتاهشان در میان مردم جهان شناخته می شوند. کودکان بولیوی به علت فقر کشورشان، دچار سوء تغذیه هستند که مستقیما این مسئله بر روی قدشان تاثیرگذار بوده است. کشورهایی همچون کاندا و بلژیک برای اصلاح مسئله ی کوتاهی قد مردم بولیوی اقداماتی اصلاحی انجام داده اند. در این کشور دختران بیشتر از پسران در معرض کوتاهی قد هستند.

اندونزی

۲- اندونزی

از قد کوتاه ترن مردم در بین کشورهای آسیایی می توان کشور اندونزی را با میانگین قدی ۱۵۱ سانتی متر در میان مردان و زنان نام برد. البته در این جا هم به مسئله ی سوء تغذیه ی کودکان این کشور می رسیم.مسئله ی تغذیه در کشورهای در حال توسعه تبدیل به یک معضل بسیار بزرگ شده است که تنها یکی از اثرات آن کوتاهی قد مردمان این کشور ها است. سازمان یونیسف یک برنامه ی اصلاحی تغذیه برای کودکان اندونزیایی ترتیب داده است.

فیلیپین

۳- فیلیپین

دیگر کشور آسیایی که از مشکل کوتاهی قد رنج می برد، کشور فیلیپین با میانگین قدی ۱۵۶٫۵ سانتی متر است. مردم فیلیپین از سوء تغذیه ی بسیار شدیدی رنج می برند که همین عامل باعث بروز قد کوتاهی در بین مردمان این کشور شده است. مسئله سوء تغذیه نه تنها بر روی میانگین قدی مردم یک منطقه تاثیر می گذارد بلکه بر روی عواملی همچون تحصیل هم تاثیر گذاشته است.

کشورهای کوتاه قد جهان

۴- سریلانکا

بزرگسال سریلانکا دارای متوسط قدی ۱۵۶٫۵ سانتی‌متر در بین زنان و مردان خود هستند. قد سریلانکایی ها با تغذیه‌ی مناسب آنان در دوران کودکی، طبیعتا در ارتباط مستقیم است اما طبق مطالعات ژنتیکی که جدیدا انجام شده است پزشکان به این نتیجه رسیده اند که  طی چند سال گذشته، قد کودکانی که حتی از تغذیه‌ی خوبی از اول حیات خود نیز برخوردار بوده اند نیز جهشی نداشته است. البته فقط عامل تغذیه مهم نیست بلکه عوامل دیگری همچون: بیماری های دوران کودکی، عوامل فرهنگی و محیطی و کمبود مواد مغذی در سبد غذایی مردم سریلانکا در این امر بسیار موثر بوده است.

پرو

۵- پرو

کوتاه ‌قدترین کشور آمریکای جنوبی با متوسط قدی مردان و زنان ۱۵۷٫۵ سانتی‌متر، کشور پرو است. در پرو بیشتر کودکانی که مبتلا به مشکل سوء تغذیه هستند، ساکن مناطق کوهستانی و جنگلی این کشورند. قحطی، بیماری‌های مختلف و مشکلات فرهنگی از عوامل تاثیر گذار در کوتاهی قد مردم پرو است. پراکندگی جمعیت و فقر در پرو باعث می شود که امکان ارائه‌ی خدمات درمانی و برنامه‌های تغذیه‌ی کودکان در مدارس قابل تحقق نباشد.

هند

۶- هند

در اغلب فیلم های بالیوودی، بازیگران کشور  هند را تنومند و بلند قد دیده ایم اما واقعیت این است که میانگین قدی مردان و زنان هندی به ۱۵۸ سانتی متر بیشتر نمی رسد. هند برای راه حل این مشکل، گام هایی اصلاحی نیز برداشته است. مشکلاتی همچون مشکلات محیطی و فرهنگی همیشه تأثیر بدی بر سلامت کودکان هندی از گذشته تا کنون، می‌گذارد. بیش از نیمی از کودکان هندی از مشکل کم خونی رنج می برند. اما با این حال از نظر وضعیت جسمانی، به نسبت کشورهای در حال توسعه، وضع هندی ها بهتر است.

ویتنام

۷- ویتنام

متوسط قدی ویتنامی ها در حدود ۱۵۸٫۵ سانتی‌متر است. مردم ویتنام از مدت ها پیش در فکر اصلاح مشکل قدی خود هستند. در این زمینه تا حدودی هم موفق بوده اند اما مشکل سوء تغذیه، در این راه سنگ اندازی می کند. پراکندگی جمعیت ویتنام به ویژه در مناطق کوهستانی، از جمله مشکلاتی است که ویتنامی ها در این راه دارند. سازمان هایی همچون صندوق کودکان ویتنام، اقداماتی همچون توزیع شیر برای کودکان، در بین مناطق مردم کوهستانی و دور افتاده برای حل این مشکل انجام داده است.

مالزی

۸- مالزی

متوسط کوتاهی قدی مردم مالزی ، به ۱۵۹ سانتی‌متر می رسد که با سوء تغذیه رابطه ی مستقیم دارد. درصد زیادی از کودکان مالزیایی از لاغری رنج می‌برند و قد ۴۰۰ هزار نفر از آنان نیزحتی  کوتاه ‌تر از میزان استاندارد قد در داخل کشور مالزی است. عوامل محیطی مانند بهداشت ناکافی، بیماری‌ها، نبود آب سالم، نبود مسکن مناسب و کمبود غذا در وجود آمدن این مشکل دخیل اند.

عراق

۹- عراق

عراقی‌ها متوسط قدی بین ۱۶۰ سانتی متر دارند. البته نباید از تلاش های دولت عراق و سازمان بهداشت و تغذیه ی آن ها برای بهبود این رقم گذشت. عواملی همچون جنگ و سوء تغذیه های ناشی از آن باعث شده است تا مردم عراق دارای میانگین قدی کوتاهی در بین نسل های بعد از جنگ خود شوند که البته بی ربط به تهیه ی غذای عراقی ها از منابع جیره بندی شده و کم آنان نیست.

کودکان عراقی

۱۰- نیجریه

نیجریه با دارا بودن میانگین قدی ۱۶۱ سانتی متر برای زنان و مردان در این لیست به عنوان بلند قد ها شاید قرار بگیرد اما با استاندارد قرار دادی جهان، هنوز هم فاصله ی بسیار زیادی دارد. مردم نیجریه از جمله ی مردمی هستند که از سوء تغذیه ی بسیار فراوانی رنج می برند و همین مسئله باعث شده است تا آنان از رشد مخصوصا در زمینه ی قد، بی بهره بمانند.

لطفا از یک کیلومتری این سواحل هم رد نشوید!
لطفا از یک کیلومتری این سواحل هم رد نشوید!
مهم ترین اقدام توریستی حال حاضر زنان در دنیا
مهم ترین اقدام توریستی حال حاضر زنان در دنیا
کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان
کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان
اتحاد هواپیمایی وان ورلد چیست؟
اتحاد هواپیمایی وان ورلد چیست؟