راهنمای کامل قطارهای مسیر تهران – یزد

معرفی قطارهای مسیر تهران – یزد

سفر با قطار همواره یکی از دلچسب ترین راه ها برای سفر به هر مقصدی به شمار می رود، روزانه هزاران نفر با قطار سفر می کنند و یکی از عمده دلایل تمایل افراد به خرید بلیط قطار این است که بسیار مقرون به صرفه بوده و در کنار این مزیت اقتصادی شرایط هم برای مسافرت بسیار مناسب و خوب می باشد. برای شهرهایی مثل مشهد، اصفهان و یزد انتخاب قطار گزینه ی بسیار خوبی به شمار می رود و ما هم در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره قطارهایی که در مسیر تهران – یزد حرکت می کنند صحبت کنیم. در ادامه امکانات تمام قطارها چه قطارهای کوپه‌ ای و چه قطارهای سالنی که در مسیر تهران – یزد مسافران را جا به جا می ‌کنند، را بررسی کنیم.

قطارهای مسیر تهران – یزد
مطالب مرتبط:
معرفی قطار ۶ تخته مهتاب سیر جم
معرفی قطار ۴ ستاره پلور سبز
معرفی قطار ۵ ستاره و لوکس نورالرضا

به منظور معرفی قطارهای تهران – یزد باید بگوییم که آن ها بر اساس دو دسته بندی انجام می شدند، یکی مسیری که به طور اختصاصی در مسیر تهران – یزد – تهران حرکت می کنند و دیگری قطارهایی که در مسیر تهران – بندرعباس – تهران و دیگر مسیر ریلی که به سمت این شهر در حرکت است مسیر تهران – زاهدان – تهران می باشد. مسافران در تمامی این مسیرها می توانند به یزد برسند.

قطارهای اختصاصی مسیر تهران – یزد

قطارهای شرکت حمل و نقل ریلی رجا

بزرگترین و معروف ترین شرکت ریلی ایران که رجا نام دارد دو قطار در مسیر تهران – یزد دارد که هر دو این قطارها سالنی هستند و به نام های ترنست یا پردیس نیز شناخته می شوند. این دو قطار که در مسیر قطارهای مسیر تهران – یزد قرار دارد بالاترین سرعت را در حرکت در شبکه ریلی دارا بوده و در مدت ۶ الی ۶:۳۰ ساعته مسافران را به تهران یا یزد می رسانند.

  • قطار ۴ ستاره پردیس

قطاری که از طرف شرکت رجا در مسیر تهران – یزد در حرکت است، نامش پردیس بوده و هر روز در ساعت ۶ الی ۷ از هر دو شهر تهران به یزد و یزد به تهران ده ها و صدها مسافر را جابه جا می کند. این قطار بعد از رسیدن به مقصد به شهر مقصد در حدود ساعت ۱۳ تا ۱۳:۳۰ مجدد بین ساعت های ۱۵:۳۰ تا ۱۵:۴۵ دقیقه به سمت دیگر شهر مورد حرکت می کند.

قطار پردیس

قطارهای سالنی پردیس که معمولا دارای سامانه ای با ۵ واگن ظرفیت هستند که از بین آن ها ۳ واگن وسط آن در مقایسه با واگن های ابتدایی و انتهایی، ظرفیت بیشتری دارد. واگن ‌های وسطی با ظرفیتی برابر با ۷۰ صندلی و واگن ‌‌های ابتدایی و انتهایی قطار با ظرفیتی در حدود ۴۰ صندلی، در هر حرکت می‌ توانند بالغ بر ۳۰۰ مسافر را جا به جا کنند. این قطارها از آن جا که سرعت بالایی دارند مدت زمانی که فاصله ی بین این دو شهر طی کنند ۶ ساعت بیشتر طول نمی کشد. لازم به ذکر است که بگوییم این قطار زمانی برای پذیرایی از مسافران ندارد و در پایان مسیر یک بسته پذیرایی و آب معدنی به مسافران داده می شود و در صورتی که شما خواستید در طول سفر چای یا نسکافه میل کنید می توانید با پرداخت هزینه ی جداگانه برای خودتان چای یا نسکافه تهیه نمایید.

شما می توانید چمدان هایتان را در کابین هایی که در بالای سرتان قرار دارد قرار دهید و یا در غیر اینصورت در انتهای سالنی یکی مکان مخصوص وسایل مسافران وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر ۶ ساعت، زمان سفر طولانی برای شما محسوب می‌شود، توصیه می‌کنیم یک وعده غذایی سبک با خودتان به همراه داشته باشید.

قطارهای شرکت مهتاب سیر جم

  • قطار ۳ ستاره مهتاب

شرکت مهتاب سیر جم از دیگر قطارهای مسیر تهران – یزد می باشد که برای جابه جایی مسافران در این مسیر در حرکت هستند. قطار ۳ ستاره مهتاب که دارای کوپه های ۶ تخته هستند از لحاظ اقتصادی هم بسیار مقرون به صرفه می باشد. توجه داشته باشید که حتما در هنگام خرید بلیط قطار از منوی پیشنهادی شرکت وعده غذایی مورد نظرتان را انتخاب کنید و با پرداخت هزینه های اضافی آن را برای خودتان در طول مدت زمان سفرتان رزرو کنید. اگر سفرتان خانوادگی یا با دوستان است و تعداد شما کمتر از ۶ نفر است، بهتر است از گزینه دربست کردن کوپه استفاده کنید و در طول مسیر فضای اختصاصی خودتان را داشته باشید.

زمان حرکت قطارهای مهتاب سیر جم یک روز در میان است و مدت زمانی که برای رسیدن به طول می انجامد حدود ۸ تا ۸:۳۰ می باشد، حرکت قطارهای مسیر تهران – یزد شرکت مهتاب شبانه است.

این قطار جز گزینه های مقرون به صرفه در انتخاب قطار در این مسیر به شمار می رود.

قطارهای 3 ستاره مهتاب

قطارهای شرکت ریل ترابر سبا

در مسیر تهران به یزد و یزد به تهران شرکت های متعددی قطار ارائه می دهند که یکی دیگر از آن ها شرکت ریل ترابر سبا است. این شرکت واگن های سالنی نگین و ۴ تخته غدیر را در این مسیر ارائه می دهد و لازم به ذکر است که بگوییم این قطار با توجه به خدماتی که ارائه می دهد جز قطارهای لوکس محسوب می شود.

  • واگن ۴ ستاره نگین

هر چند این قطارها مانند قطارهای پردیس به صورت سالنی هستند اما تفاوتی در نیروی کشش قطار و مدت زمان سفر آن ها به صورت مشابه در قطارهای کوپه ای وجود ندارد. پذیرایی در این قطار فقط شامل بسته های خوش آمدگویی است و بهتر است که یک وعده غذای سبک هم همراه خودتان داشته باشید. شما می بایست که چمدانتان را به داخل سالن ببرید و یا این که در کابین های بالای سرتان یا کابین های ورودی سالن که ویژه چمدان و بار است قرار دهید. در صورتی که در هیچ کدام از این فضاها نتوانستید چمدان ها و وسایلتان را قرار دهید می توانید با هماهنگی با مسافران کنار دستی ساک یا چمدان تان را در فضای خالی بین صندلی ها قرار دهید.

به منظور صرف چای یا نسکافه در طول سفر می بایست که هزینه ی جداگانه پرداخت کنید.

قطارهای شرکت ریل ترابر سبا
  • واگن ۴ ستاره غدیر

دیگر واگنی هم که از شرکت ریل ترابر سبا در طول مسیر تهران به یزد و یزد به تهران در حرکت است واگن ۴ ستاره غدیر است. این قطار از کیفیت بالایی برخودار است و داخل آن دو مانیتور وجود دارد که می توانید در طول در سفرتان از آرشیوهای گسترده فیلم و موسیقی آن بهره ببرید، همچنین شما امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط را دارید و اگر هم تعدادتان کمتر از ۴ نفر شد برای راحتی بیشتر می توانید از کوپه های دربست استفاده کنید. مدت زمانی که شما با قطار ۴ ستاره غدیر در این مسیر در حرکت هستید حدودا ۸ ساعت است، با توجه به کوپه‌ای بودن این قطار، حرکت معمولا به صورت شبانه است.

قطارهای غیر اختصاصی در مسیر تهران یزد تهران

همانطور که در بالا هم گفتیم قطارهای مسیر تهران – یزد از مسیرهای مختلفی گذر می کنند که آن ها نیز عبارت از مسیر تهران – بندرعباس – تهران، مسیر تهران – کرمان – تهران و مسیر تهران – زاهدان – تهران هستند. این مسیرهای اگرچه مستقیم به سمت یزد نیستند اما به دلیل این که از یزد هم می گذرند شما می توانید در ایستگاه یزد که قطار توقف کرد، پیاده شوید. در ادامه به شرکت‌ های ریلی و امکانات قطارهای این مسیرها می ‌پردازیم.

 قطارهای مسیر تهران بندرعباس تهران

  • قطار ۳ ستاره جوپار

در مسیر تهران به بندرعباس و بندرعباس به تهران قطار ۳ ستاره چوپار جز قطارهای مسیر تهران – یزد است. این قطار ۶ تخته است و در فهرست قطارهای ارزان قیمت به شمار می رود. شما امکان رزرو وعده غذایی با پرداخت هزینه اضافه و دربست کردن کوپه هنگام خرید بلیط را دارا هستید و هر سالن از قطار جوپار تقریبا از ۱۰ کوپه تشکیل شده که در مجموع ظرفیت ۶۰ مسافر دارد.

قطار جوپار
  • قطار ۴ ستاره غزال

دیگر قطاری که در این مسیر در حرکت است قطار ۴ ستاره غزال است. این قطار توسط دو شرکت ریلی رجا و بن ریل تامین می شود و یک روز در میان در این مسیر حرکت می کند. قطار غزال از کیفیت بالای برخوردار است و از جمله امکانات آن می توان به مانتیور در کوپه، سیستم تهویه مطبوع، سرویس خواب، بسته پذیرایی رایگان، امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط و دربست کردن کوپه ها نیز اشاره داشت. هر یک از سالن های این قطار ۱۰ کوپه دارد و در مجموع ظرفیت مسافران آن ۴۰ نفر است.

  • قطار ۳ ستاره البرز

دیگر قطاری که در مسیر تهران بندرعباس در حرکت است قطار ۳ ستاره البرز بوده که برای توصیف این قطار می توان آن را با قطار غزال چهارتخته برابر دانست. در مقایسه با قطار غزال کیفیت پایین تری دارد و کوپه های این قطار مجهز به مانیتور و تهویه مطبوع هستند و این قطار برای مسافران خود امکاناتی مانند سرویس خواب، کتابخانه و غرفه تنقلات نیز دارد. همچنین شما امکان رزرو غذا در هنگام خرید بلیط و همچنین دربست کردن کوپه را خواهید داشت؛ قطار ۳ ستاره البرز یک روز در میان حرکت می کند.

قطار غدیر

قطارهای مسیر تهران – کرمان و برعکس

دو شرکت بن ریل و جوپار هم در مسیر تهران – یزد قطارهایی را ارائه می دهند که ابتدا و انتهای آن تهران به کرمان است و مسافران شهر یزد می توانند در طول مسیر پیاده شوند.

در این مسیر هم قطارهای ۴ ستاره غزال و ۳ ستاره جوپار وجود دارد که می توانید با خرید بلیط قطار این شرکت ها به سمت شهر یزد حرکت کنید.

اطلاعات و مشخصات این دو قطار هم در مطالب بالاتر ارائه شده است.

قطار غزال

قطارهای مسیر تهران – زاهدان و برعکس

از دیگر قطارهای مسیر تهران – یزد می توان به دو قطار ۳ ستاره البرز و جوپار اشاره کرد که از شرکت های رجا و جوپار نیز تامین می شود. مسیر این دو قطار از تهران به زاهدان و برعکس است که شما در صورتی که مسافر شهر یزد هستید در ایستگاه یزد که این قطار توقف می کند پیاده شوید.

قطارهای این مسیر از دو شرکت رجا و جوپار هستند. برنامه حرکت قطار ۳ ستاره البرز رجا و قطار ۳ ستاره جوپار هم به صورت یک روز در میان است.

معرفی انواع قطار در اروپا
معرفی انواع قطارهای رجا، از ارزان‌ترین تا لوکس‌ترین واگن‌ها
همه چیز درباره ی ایستگاه راه آهن تهران
معرفی قطار ۴ ستاره پرستو بن ریل، اقتصادی ترین قطار اهواز

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code