بلیط هواپیما

مالیا، کاخی که دو زلزله را پشت سر گذاشت

کاخی باقیمانده از زمین لرزه

کاخ مالیا، در ۳ کیلومتری شرق مالیا (Malia) در یونان تقریبا در همان زمانی ساخته شد که کاخ های عالی مینوسی ها در فستوس و کنوسوس ساخته شدند. اولین کاخ به حدود سال ۱۹۰۰ پیش از میلاد برمی گردد و بعد از زلزله سال ۱۷۰۰ پیش از میلاد بازسازی شد، پس از این بازسازی دوباره با زمین لرزه ای دیگر در حدود سال BC 1450 در هم کوبیده شد. بیشتر آنچه که شما امروز می بینید بقایای کاخ دوم است که بسیاری از مصنوعات نفیس مینوس، از جمله آویز زنبوری طلایی مشهور ، در آنجا پیدا شد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
موکنای یونان، سکونتگاه مردم عصر نوسنگی
معرفی شهر زیبای آتن در یونان
palace of malia

درک محیط مالیا نسبتا آسان است، مخصوصا اگر قبلا کنوسوس را دیده باشید، که از نقشه مشابهی پیروی می کند. یک نقشه رایگان و علامت گذاری های ابتدایی در طی مسیر هم کمک می کند، از ورودی که درست مثل سالن نمایش است عبور کنید ، جایی که عکس ها و مدل های مجموعه تخریب شده و بازسازی شده به شما کمک می کند که کاخ اصلی و فضاهای اطراف آن را تجسم کنید.

دسترسی به خرابه ها از محوطه غربی صورت می گیرد. با این وجود به جای ورود، به راست بپیچید و به سمت جنوب در طول انبارهای غربی (West Magazines)  قدم بزنید تا به هشت حفره مدور برسید، این عقیده وجود دارد که اینها سیلوهای غلات بوده اند. مسیر را به سمت شرق ادامه دهید، از حفره ها بگذرید تا به ورودی جنوبی کاخ برسید و به چپ بپچید تا به انتهای جنوبی محوطه مرکزی برسید. در سمت چپ شما ، بر روی زمین، سنگ کرنوس قرار دارد، دیسکی با ۲۴ سوراخ دور لبه اش.

باستان شناسان هنوز کارکرد آن را معلوم نکرده اند ، اما احتمالا هدفی مذهبی داشته است، شاید برای نذورات به کار می رفته است. درست در همان حوالی چهار پله باقی مانده از پلکانی بزرگ قرار دارند که احتمالا به عنوان فضای نمایش به کار می رفته است.

malia alley

به سمت گودال قربانگاه مغروق در وسط حیاط بروید و ابعاد تحسین برانگیز آن را بپیمایید: ۴۸ متر طول و ۲۲ متر عرض. زیر سایبانی در سمت راست تان انبارهای شرقی (East Magazines) قرار دارند، جایی که مایعات در پیت های بزرگ (Pithos) ذخیره می شدند. در مقابل، بخش غربی مهم ترین اتاق های کاخ را در خود جای داده است. شامل سردابه ستون (Pillar Crypt) پشت یک دالان سنگ فرش شده ؛ ۱۱ پله باقی مانده از پلکان بزرگ (Grand Staircase)، که احتمالا به معبدی منتهی می شد؛ و ایوان بلند سرپوشیده (Loggia)، که احتمالا برای مقاصد تشریفاتی مورد استفاده قرار می گرفته است. به سمت انتهای شمالی محوطه قدم بزنید و به پایین نگاه کنید تا پایه های ستون ها را ببینید که زمانی ایوان ستون دار Hypostyle Hall را سرپا نگه می داشتند. نیمکت های هم اندازه نشان می دهد که شاید این مکان به عنوان نوعی اتاق شورا استفاده می شده است. نزدیک اینجا، سنگ نوشته هایی با خط Linear A پیدا شده است.

در امتداد مسیر سنگ فرش شده به سمت غرب Hypostyle Hall  به حیاط شمالی (North Court) بروید که زمانی پر از کارگاه و انباری بود. در این مسیر شما از کنار اتاق مورب عجیبی خواهید گذشت که به آخرین دوره پست پالاشیال (Postpalatial) برمی گردد. در غرب محوطه شمالی می توانید آپارتمان های سلطنتی را ببینید که با سالن پذیرایی مجزا پا برجا مانده است (این سالن پذیرایی Polythyron   نام گذاری شده است، به معنای “تعدادی در”) ، ساختاری مستطیلی بر روی سکویی مرتفع. پشت آن حوضچه شست و شو قرار دارد که احتمالا شست و شوهای مذهبی یا نمادین در آنجا انجام می شده است.

کاخ مالیا با شهری تمام و کمال احاطه می شد، که کندوکاو در آن همچنان ادامه دارد. بنای طاق دار درست در غرب این مجموعه به عنوان سردابه ( (Crypt معرفی شده است، در حالی که در شمال آن Agora در اصل یک ساختمان بزرگ بود که یک حیاط مرکزی را احاطه کرده بود. شگفت انگیزترین بخش Quarter M است، فضایی مسکونی در مکانی کمی غربی تر. هرچند با حصارکشی جدا شده است، هنوز می شود از اندازه و پیچیدگی آن لذت برد. این ساختمان های بیرونی به اولین دوره کاخ (First Palace period) برمی گردند.

راهنماها در ورودی در دسترس هستند و به شدت توصیه می شود از راهنمای آلمانی زبان استفاده کنید که Giorgose Pothos نام دارد، شخصی پرجذبه که به فضا عینیت می بخشد.

اتوبوس های ایراکلیو (Iraklio) در مسیر اصلی، در ۲۵۰ متری این سایت توقف دارند.

بزرگترین شهر خشتی جهان، چان چان
بزرگترین شهر خشتی جهان، چان چان
دیدنی هایی از دهلی نو
دیدنی هایی از دهلی نو
۱۰ نکته جالب درباره آکواریوم معروف دبی
۱۰ نکته جالب درباره آکواریوم معروف دبی
سفر به آنتالیا، تجربه ای فراموش نشدنی و ارزشمند
سفر به آنتالیا، تجربه ای فراموش نشدنی و ارزشمند