بلیط هواپیما

آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران! + تصویر

مراسم زار

امروز می خواهیم در مورد مراسم جن گیری در همین کشور خودمان صحبت کنیم. «مراسم زار» نام یک مراسم خاص و کمی ترسناک است که در جنوب ایران، به ویژه هرمزگان و جزیره قشم برای خارج کردن جن و ارواح خبیثه از بدن افراد انجام می شود. به اعتقاد مردم بومی، افرادی که بیمار شده اند و با درمان های معمول بهبود نیافته اند احتمالا «هوایی» شده اند و یک جن یا روح سرگردان وارد کالبدشان شده است. به همین دلیل مراسمی خاص همراه با موسیقی برای جن گیری برگزار می کنند تا فرد دوباره سلامتی اش را پیدا کند. با ما در الی گشت همراه باشید تا با هم سری به یک مراسم زار بزنیم.

مراسم جن گیری در جنوب ایران

آیین زار چیست؟

مطالب مرتبط:
مشاهده دراکولای خون آشام در جنگل های شمال ایران! + تصویر
تنها فرعون زن مصر که به جرم زن بودن کسی چیزی از او نمی داند!
گورستان ۴ هزار ساله خوفناکی که اجسادش کاملا سالم مانده اند! + تصاویر

در فرهنگ اعتقادی شاخ آفریقا و مناطق نزدیک به آن در خاورمیانه، اصطلاح زار برای جن و اوراح پلیدی استفاده می شود که هرازگاهی فردی را تسخیر می کنند. این جن ها که سرگردان هستند وارد بدن افراد، به ویژه زنان می شوند و موجب بیماری ها و ناخوشی های متعدد می شوند. مراسم زار در واقع از آفریقا به ایران آمده و همراه با موسیقی خاصی برگزار می شود که تاثیرات موسیقی آفریقایی را در آن می توان مشاهده کرد. هرچند مراسم زار که در ایران برگزار می شود با مراسم زار در شمال آفریقا تفاوت های زیادی پیدا کرده است. غلامحسین ساعدی نویسنده و پژوهشگر معروف تحقیق جامعی در مورد آئین زار انجام داده است و نتیجه تحقیقاتش را در کتابی جالب و خواندنی به نام «اهل هوا» گردآورده است. بخش عمده اطلاعاتی که در این مطلب ارائه می کنیم از همین کتاب استفاده شده است. به گفته ساعدی مردم ساحل نشین جنوب ایران جن ها و ارواح را به شکل باد تصور می کنند و معتقدند که هر باد دارای جن های به خصوصی است که می توانند وارد بدن انسان ها بشوند. به فردی که تسخیر شده و دچار جن زدگی شده اصطلاحا «هوایی» می گویند و تنها راه برای درمان او برگزاری مراسم زار است!

بیماری زار

مراسم زار چطور برگزار می شود؟

وقتی فردی دچار بیماری شده و ظاهرا با درمان های عادی خوب نشده او را به پیش اشخاصی به نام «بابا زار» و «ماما زار» می برند. این افراد متخصص برگزاری مراسم زار و بیرون کشیدن جن ها و ارواح از بدن بیماران هستند. بابا زار و ماما زار با بررسی بیمار ظاهرا تشخیص می دهد که او «هوایی» شده و جن و روح وارد بدنش شده است. همان طور که گفتیم تنها راه درمان فرد هوایی شده اجرای مراسم زار است. بابا زار یا ماما زار فرد جن زده یا زار زده را به مدت هفت روز دور از چشم مردم نگه می دارد و در این مدت با استفاده از داروها و روغن های ویژه ای او را برای برگزاری مراسم زار آماده می کند. یکی از مهم ترین بخش های مراسم زار اجرای موسیقی خاص و تاثیرگذاری به نام موسیقی زار است. مردم بومی معتقدند که موسیقی زار کمک می کند تا جن ها مهربان شده و از بدن فرد مبتلا بیرون بیایند. افرادی یک بار تسخیر شده و در مراسم زار بهبود پیدا کرده اند را پس از آن به نام «اهل هوا» می شناسند.

بابا زار

موسیقی زار

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم یکی از کلیدی ترین بخش های مراسم زار است و در واقع در این مراسم شاهد نوعی موسیقی درمانی هستیم. هرکسی نمی تواند و اجازه ندارد سازهای مخصوص مراسم زار را بنوازد. یکی از سازهایی که در مراسم زار استفاده می شود تنبیره با تنبوره اسم که تنها بابا زار و شخص دیگری که بابا زار به او اجازه داده باشد می تواند آن را بنوازد. بابا زار یا ماما زار در طول مراسم همزمان با سازها و صدای موسیقی اصواتی را به زبان می آورد و در حقیقت، از جن ها می خواهند خود را معرفی کنند. به اعتقاد اهل هوا جن ها یا همان بادها اسامی متفاوتی دارند و برای بیرون کشیدن او باید جن را به نام اصلی اش صدا زد. بابا زار با خیزرانی که در دست دارد به بدن بیمار می زند و از جن می خواهد از بدن فرد بیرون بیاید و او را رها کند.

مراسم زار قشم

آیا جن زدگی واقعیت دارد؟

مردم سواحل جنوبی کشور به ویژه هرمزگان و جزیره قشم شدیدا به وجود جن و زار اعتقاد دارند و به همین دلیل مراسم زار را کاملا واقعی می دانند. با این حال، بسیاری از مردم همان مناطق هم هستند که این مراسم را صرفا خرافات و زاییده توهمات می دانند. از آن جا که بابا زار و ماما زار برای برگزاری مراسم مبالغ گاها هنگفتی دریافت می کند خیلی ها مراسم زار را وسیله ای برای سودجویی و کلاهبرداری می دانند. با این حال، شمار افرادی که به جن و روح اعتقاد دارند کم نیست و به همین دلیل امروزه هم این مراسم با شور و حرارت خاص برگزار می شود. البته امروزه با وجود پیشرفت های پزشکی وقتی بیماری به نزد بابا زار یا ماما زار می رود ابتدا از او خواسته می شود به نزد پزشک برود و درمان های مرسوم را انجام بدهد. اگر تمام درمان ها بی جواب مانده و پزشکان او را جواب کرده باشند این جاست که بابا زار و ماما زار متوجه می شوند که پای مسائل ماورالطبیعه و جن ها در میان است. پیشنهاد می دهیم پس از رزرو هتل قشم سفر خود را شروع کنید و به تماشای این مراسم بروید.

کاروانسرای های معروف یزد + تصویر
کاروانسرای های معروف یزد + تصویر
وقتی گربه های ایرانی باعث شکست لشکر مصر باستان شدند!
وقتی گربه های ایرانی باعث شکست لشکر مصر باستان شدند!
معرفی قدیمی ترین و بهترین رستوران های بازار تهران
معرفی قدیمی ترین و بهترین رستوران های بازار تهران
ماجراجویی در تنگ دار نوشهر، تجربه ای خنک در گرمای تابستان
ماجراجویی در تنگ دار نوشهر، تجربه ای خنک در گرمای تابستان
 1. Avatar
  محمد فیحانیان

  ما هم در اقوام خودمون این مراسم رو داریم بنظر من این مراسم کفرامیزی هستن وباید از بین رفت ولی بدلیل اینکه ریشه قوی در فرهنگ این مردم دارد مقابله صریح بااین مراسم مشکلاتی را بوجود می اورد در این مراسم کارهایی انجام میشود که صریحا دین اسلام ان را نهی کرده اینجانب نیز تحقیقاتی انجام دادم که امیدوارم بتوانم این مراسم را از بین ببرم ویا اگهی مردم را بالا تر ببرم تا اینکه ولو عده ای کم بتوان مردم را از این چنین مراسمی دور نگه داشت

  • Avatar
   فرانج

   در سراسر جهان دنبال پیدا کردم آئین ها و مراسم های قدیمی خود و ثبتشون هستن. چون ریشه های جامعه شناختی و حتی سیاسی و تاریخی داره. اونوقت شما دنبال از بین بردن این فرهنگید؟چون مخالف اسلامه؟ این مراسم بنظر من پتانسیل اقتباس برای کارهای هنری مختلف رو داره.

 2. Avatar
  سعید

  سلام خدمت تمامی عزیزان
  دوست عزیز بنده خودم توی بندرعباس زندگی میکنم و شخصا در این مراسمات شرکت میکنم
  شما اگه اعتقاد نداری حق ندارید بقیه رو خرافاتی و توهمی خطاب کنی
  این مراسمات با مراسمهای سمت شما زمین تا آسمون متفاوته
  در ضمن شما که میگی اسلام توی خود قرآن حضور جن رو تایید کرده و حتی سورشم هست
  یه سر بیا تا باورت بشه
  جلوشون مسخره کن تا خودتم به همین درد مبتلا بشی
  خدا نصیب هیچ انسانی نکنه چون تازمانی که به خواسته اش نرسه حالت همچنان بد و بدتر میشه
  کسی سوالی داشت در خدمت هستم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code