مشهورترین فانوس های دریایی جهان | بخش اول

مشهورترین فانوس های دریایی جهان

یکی از مهمترین ساختمان های جهان در گذشته فانوس های دریایی بوده اند. این ساختمان ها در سراسر جهان برای هدایت کشتی ها به سوی بندرها مورد استفاده قرار گرفته و در طول قرن ها در مورد شرایط آب و هوایی مانند مه و طوفان به کشتی ها هشدار می داده اند. در طول قرن گذشته این ایستگاه های روشنایی بیشتر به عنوان محلی برای ارسال پیام های رادیویی و تلگراف و همچنین در صورت لزوم برای کمک به هماهنگ کردن ماموریت های جستجو و نجات مورد استفاده قرار گرفته است. فانوس های دریایی و ایستگاه های نوری جزئی از جاذبه های توریستی مهم از دوران گذشته بوده و بسیاری از آن ها توسط قدرت های استعماری اروپا ساخته شده اند. در این مقاله شما با ۱۰ فانوس معروف و شاید خیلی مشهور آشنا شده و یک تاریخچه و اطلاعات کوتاهی را در مورد آن ها خواهید دانست پس با الی گشت همراه باشید تا مشهورترین فانوس های دریایی جهان را با یکدیگر بشناسیم.

مشهورترین فانوس های دریایی

فانوس کیپ هاتراس | Cape Hatteras Lighthouse

مطالب مرتبط:
فانوس هایی که جهت قبرستان را نشان می دهند!
شهر سوخته بانکوک، فانوسی که خاموش شد
اسکاگن، شهری زیبا و دوست داشتنی در دانمارک

برخی از مشهورترین فانوس های دریایی در آمریکا و در زنجیره جزیره واقع در ساحل کارولینای شمالی قرار گرفته اند. معروف ترین این ها و شاید بتوان گفت یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان، کیپ هاتراس است که در منطقه ای به همین نام واقع شده است. از فانوس هایی که در این منطقه قرار گرفته اند می توان به فانوس کیپ هاتراس، فانوس سیاه و سفید جزیره بادی، فانوس دریایی اکراکوک (Ocracoke)، فانوس دریایی بریک کوریتوک (Brick Currituck)، فانوس دریایی کیپ لوکات (Cape Lookout) و فانوس دریایی جزیره اوک (Oak Island) اشاره کرد. بسیاری از این فانوس ها تخلیه شده و تعدادی دیگر نیز تخریب شده اند. فانوس کیپ هاتراس بلندترین در ایالات متحده بوده و نمادی برای سواحل شرقی آمریکا می باشد. این فانوس دریایی در سال ۱۸۷۰ ساخته شده و جایگزین ساختمان قدیمی خود که در سال ۱۸۰۳ بنا شده بود گردید. در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ به دلیل اینکه در نوار این ساحل فرسایش خاک با شدت زیادی صورت می گرفت، این ساختمان تاریخی را به اندازه ۸۷۰ متر به سمت داخل جا به جا نمودند تا از گزند فرسایش خاک و در ادامه تخریب آن جلوگیری کنند. در طول جنگ جهانی دوم فانوس دریایی کیپ هاتراس زمانی که زیردریایی های آلمانی کشتی ها و نیروی دریایی متفقین را غرق کرده و یا به آن ها آسیب وارد می کرد به عنوان یک عامل حیاتی برای دفاع در مقابل زیردریایی ها و U-Boats ها تبدیل شد که این منطقه که محل درگیری کشتی های آمریکایی و آلمانی است به Torpedo Junction مشهور گردید. در تمام طول جنگ، گارد ساحلی از این فانوس دریایی برای مشاهده و زیر نظر داشتن قایق های U-Boats آلمانی در شب هنگام استفاده می کرد.

فانوس کیپ هاتراس

فانوس کولبرزگ | Kolobrzeg (Kolberg) Lighthouse

یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان کولبرزگ است که در شهر کولبرگ واقع شده است. این شهر کوچک به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک نقطه اصلی برای راهنمایی کشتی ها بوده است. با توجه به برخی گزارش ها این راهنمایی های دریایی نوری در دهانه رود پارستا (یک بندر بالتیک) در کولزبرگ از سال ۱۶۶۶ مورد استفاده قرار می گرفته است. فانوس دریایی اصلی کولزبرگ در سال ۱۸۹۹ توسط آلمانی ها ساخته شد، زمانی که خط ساحلی لهستان بخشی از آلمان بود و به نام کولبرگ شناخته می شد. در سال ۱۹۰۹ یک فانوس دریایی دیگر در همان منطقه فانوس اصلی ساخته شد که آن نیز همانند قلعه های قرن نوزدهم است. در اواخر جنگ جهانی دوم در میان درگیری ها بیشتر شهر کولبرگ در جنگ میان آلمان ها و شوروی آسیب دید و از بین رفت، به دلیل اینکه سربازان آلمانی در مقابل ارتش سرخ مقاومت می کردند و از فانوس نیز به عنوان پناهگاهی برای هدف قرار دادن نیروهای شوروی استفاده کردند که در نهایت موجب تخریب فانوس نیز گردید. اما مجددا در سال ۱۹۴۸ این فانوس دریایی خاص توسط اتحاد جماهیر شوروی بازسازی گردید. فانوس دریایی کولزبرگ نسبت به فانوس هایی که تاکنون دیده اید غیر معمول است، زیرا دارای ساختاری دور گونه و دو ستونی بوده و همچنین در بالای قلعه قدیمی پروس و بر روی آن ساخته شده است. علاوه بر این ها محل چراغ بالای فانوس بر خلاف سایر فانوس های دریایی به وسیله ۸ ستون به کف آن متصل شده است.

فانوس کولزرگ

فانوس سومیوشی | Sumiyoshi Lighthouse

فانوس سومیوشی در اجاکی (Ogaki) استان گیف (Gifu) در ژاپن قرار گرفته و قدیمی ترین فانوس دریایی ژاپن می باشد. این فانوس دریایی در اواخر دوره کاماکورا (۱۱۸۵ تا ۱۳۳۳ میلادی) ساخته شده و یکی از نخستین و مشهورترین فانوس های دریایی چوبی است که در ژاپن باستان بنا شده است. این فانوس قرن هاست که در محل ورودی بندر (Funa-machi) و رودخانه Suimon قرار گرفته و با تماشای عبور کشتی ها به هدایت آن ها برای وارد شدن به بندر کمک می کند. برخلاف فانوس های دیگر، فانوس دریایی سومیوشی به نوعی درونی است، بدین منظور که به عنوان یک نور و چراغ راهنما برای کشتی هایی است که می خواهند به بندر رودخانه وارد شوند و همچنین برای روشنایی این فانوس از روغن گل Rapeseed به جای سوخت های معمول مورد استفاده مثل پارافین و یا نفت استفاده می شده است. در سال ۱۹۵۰ فانوس اصلی توسط تایفون جین (Tuphoon Jane) تخریب شد اما مجددا بنای آن با سنگ ساخته شده تا بتواند مقاومت بیشتری را در مقابل عناصر طبیعی و غیر طبیعی داشته باشد. تمامی این ویژگی ها سبب شده تا فانوس سومیوشی در لیست مشهورترین فانوس های دریایی جهان قرار بگیرد.

فانوس سومیوشی

فانوس دریایی سان ژوان دل سالوامنتو | San Juan del Salvamento Lighthouse

یکی از آثار بزرگ ادبی ای که در خصوص یک فانوس دریایی نوشته شده، رمان نویسده معروف ژول ورن است که درسال ۱۹۰۵ به نام Le Phare au Bout du Monde یا “فانوس دریایی در پایان جهان” نوشته شده است. فانوسی که ژول ورن در این رمان از آن صحبت کرده و توصیف می کند همان فانوس دریایی سان ژوان دل سالوامنتو و یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان است که در Isla de los Estados در جزیره استاتن (Staten)، در جنوبی ترین استان های کشور آرژانتین و در آتلانتیک جنوبی در نزدیکی کیپ هورن (Cape Horn) واقع شده است. فانوس اصلی در سال ۱۸۸۴ ساخته شده و وظیفه آن هدایت کشتی ها به منطقه امن در جزیره بوده است مخصوصا کشتی هایی که در امواج بلند دریا و صخره های آن گرفتار شده و تخریب نشده اند و خستگی این دریای طوفانی توانایی ادامه مسیر را از آن ها گرفته است. در سال هایی که زندان در این جزیره قرار داشت (۱۸۶۹ تا ۱۹۰۲ میلادی) همچنین این فانوس دریایی کشتی های زندانیانی را که به این جزیره وارد می شدند هدایت می کرد تا به تبعیدگاه دور از دسترس و روزهای سخت خود وارد شوند. متاسفانه فانوس دریایی در سال ۱۹۰۲ همزمان با زندان بسته شد، گویا دلیل اصلی بسته شدن این فانوس دریایی وضعیت نامناسب آب و هوایی آن منطقه و همچنین بادهای شدیدی بود که وزیدن می گرفت و در نهایت این ساختمان قدیمی تخریب گردید. با این حال در سال ۱۹۹۸ گروهی از علاقه مندان به ژول ورن فرانسوی با همکاری نیروی دریایی آرژانتین این فانوس ملقب به “فانوس دریایی در پایان جهان” را مجددا بازسازی کردند. این فانوس که یکی از مشهورترین فانوس های دریایی در جهان است تبدیل به جذابیتی توریستی برای این منطقه شده، البته برای کسانی که شهامت عبور کردن از اقیانوس با آن موج های خروشان را به وسیله قایق دارند.

فانوس دریایی سالوامنتو

فانوس آمدی | Amedee Lighthouse

یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان در جنوب اقیانوس آرام قرار گرفته که به نام Amedee بوده و همچنین به Le Phare Amedee در زبان فرانسوی نیز مشهور می باشد. این فانوس دریایی در جزیره ای به همین نام در نزدیکی شهر Noumea در جزیره نیو کالدونیا (New Caledonia) واقع شده است. این فانوس دریایی در سال ۱۸۶۲ در شهر پاریس توسط مهندسان ساخته شده و به وسیله Le Havre به شهر نیو کالدونیا منقل گردید. پس از انتقال این فانوس دریایی در سال ۱۹۶۵در محل خود مستقر شده تا بتواند برای سالیان طولانی راه را برای کشتی هایی که محکومان فرانسوی را به بندر فرت فرانس (Fort-de-France) در now Nouméa منتقل می کردند روشن نماید. این فانوس دریایی نقش خود را تا سال ۱۸۹۷ به خوبی انجام داد، تا زمانی که دولت فرانسه تصمیم گرفت استفاده از این جزیره را به عنوان یک مستعمره مرزی به طور کلی متوقف کند. امروزه فانوس آمدی (Amedee) به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی کالدونیای جدید و همچنین از مشهورترین فانوس های دریایی جهان به شمار رفته و گفته می شود که آن یکی از بلندترین سازه های فلزی در جهان است که تا همین امروز کشتی ها را به now Nouméa هدایت می کند.

فانوس آمدی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code