سفر به قبرس و پرسه زنی در تاریخ

آشنایی با مناطق باستانی پافوس

پافوس یکی از زیباترین مناطق قبرس است. سواحل زیبای این شهر ساحلی و پیشینه باستانی این شهر را به یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری تبدیل کرده است. اگر به تاریخ علاقه دارید، در سفر به قبرس بازدید از این جزیره را فراموش نکنید. با الی گشت همراه باشید و با برخی از دیدنی های پافوس آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
سفر به پافوس، سرزمین تاریخ و دریا
پافوس، شهر ساحلی و باستانی قبرس
cyprus paphos agora ruins

آگورا و اودیون (Agora & Odeon)

تعدادی آثار دوران رومی ‌ها در پافوس وجود دارند که به ‌خوبی حفظ شده‌اند و همگی آن‌ ها تقریبا در قرن دوم ساخته شده‌اند و در منطقه بندر گسترده شده ‌اند. اودیون (یک نوع تئاتر کوچک) همچنان برای جشنواره موسیقی تابستانه مورد استفاده قرار می‌ گیرد و ۱۲ ردیف جایگاه برای نشستن دارد. در برابر آن نیز دادگاه بزرگ آگورا با ۹۵ مترمربع اندازه قرار دارد که مدتی به ‌عنوان بازاری رومی مورد استفاده قرار می‌گرفته است و امروزه تنها پی و بخشی از ستون‌های آن قابل رویت هستند. در نزدیکی این محل نیز خراب‌ های بازمانده از دیوار باستانی شهر قرارگرفته ‌اند. در کنار اوریون نیز یک فانوس دریایی مدرن و یک تپه سنگی قرار دارند که گفته می‌شود این تپه باقی مانده آکروپولیس این شهر است. زمانی در این مکان یک بنای مذهبی کامل قرار داشته است ولی امروز بخش اندکی از آن باقی مانده است. درست در قسمت جنوبی این مکان نیز بقایای مجموعه ‌ای از ساختمان ‌ها قرار دارند که به‌عنوان آسکلپیون (Asklepion که بنای خدای درمان به نام اسقلبیوس یا Asklepios است) به کار گرفته می ‌شد ولی امروزه مقدار اندکی از آن باقی مانده است.

آدرس: خیابان سارانتا کولونز، سایت باستانی پافوس، پافوس کاتو

tombs of the kings

مقبره ‌های پادشاهان

سفری کوتاه و دو کیلومتری به خارج از شهر شما را به مقبره ‌هایی که در دل صخره‌ ها کنده ‌شده‌ اند و با نام مقبره‌ های پادشاهان شناخته می ‌شوند می ‌رساند. این آرامگاه ‌های تحسین‌ برانگیز زیرزمینی به قرن چهارم پیش از میلاد بازمی‌گردند و به ‌صورت مستقیم در دل سنگ ‌های مستحکم کنده ‌شده‌اند. برخی از آن‌ها با ستون‌ هایی به سبک دوریک (Doric) تزئین شده‌ که به‌ نوعی یک تاثیر دورادور مصری بر این بنا را نشان می‌دهند. این مکان که یک سایت میراث جهانی یونسکو است، محل دفن پافوسی ‌های باستان در طول دوران رومی ‌ها و یونانی ها بوده است و به ‌احتمال فراوان به ‌عنوان محلی برای دفن افسران درجه بالا و اعضای برجسته اجتماع آن دوران به کار گرفته می‌شده است. در این مکان هفت مقبره برای کاوش وجود دارد ولی اگر ازنظر زمانی در مضیقه هستید بهتر است به سراغ مقبره شماره سه بروید که در خود جالب‌ ترین عناصر معماری را جای داده و ستون‌ های متعددی پیرامون دهلیزهای آن قرارگرفته‌اند.

موقعیت مکانی: پافوس کاتو

kyriaki church at hrysopolitissa archaeological site

بازیلیکای هریسوپولیتیسا (Hrysopolitissa Basilica) و ستون سنت پاول ( Paul)

این خرابه ‌های عظیم، زمانی بزرگ ‌ترین بازیلیکای (نوعی از کلیسا) بیزانسی در پافوس بوده‌اند و ستون‌ های پخش شده در آن به ‌نوعی وصیت‌ نامه این مکان باعظمت که مدت ‌هاست نابود شده است به ‌حساب می‌آید. احتمالا این بقایا متعلق به قرن چهارم میلادی هستند (در آن دوران بیزانس ‌ها بیشترین قدرت را در قبرس داشتند) و در سال ۶۵۳ میلادی در جریان حمله اعراب به این جزیره نابود شده ‌اند. در بخش شرقی این سایت نیز کلیسای آیه کریاکی (Ayia Kyriaki) قرار گرفته است که هنوز امروزه نیز توسط کاتولیک‌ ها و مسیحیان وابسته به کلیسای انگلستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتهای غربی این سایت نیز ستون سنت پاول قرار دارد. گفته می ‌شود این ستون، مکانی است که سنت پائول به ‌عنوان مجازات تبلیغ مسیحیت به آن بسته شده و ۳۹ ضربه شلاق را تحمل کرده است. پس ‌از این رخداد بود که او توانست حاکم این شهر را به دین مسیح وارد ساخته و قبرس را به یکی از نخستین مکان‌ های مسیحی در جهان بدل سازد.

آدرس: خیابان پافیاس آفرودیته، پافوس کاتو

sanctuary of aphrodite

عبادتگاه آفرودیته

عبادتگاه آفرودیته متعلق به قرن ۱۲ پیش از میلاد است و یک مرکز مهم برای انجام مراسم ‌ها و قربانی‌ های مذهبی بوده است. این الهه یونانی در این بنا به شکل و ظاهری انسانی معرفی نشده است بلکه سنگ ‌هایی مخروطی برای این کار به کار گرفته شده است که به ‌وسیله روغن پوشانده شده‌اند. در اطراف عبادتگاه نیز تعدادی اتاقک قرار دارد که مخلوطی از ساخت ‌وسازهای اولیه و افزونه ‌هایی که بعدها رومیان به آن اضافه کردند در آن‌ها به چشم می‌خورد. بال جنوبی نیز سالم ‌ترین مکان باقی مانده از این بنا است. در غرب این عبادت گاه نیز بقایای از دوران رومی قرار دارد که یک خانه رومی از سال ۱ پس از میلاد با ستون ‌هایی مشهور سبک رومی نیز به چشم می ‌خورد. این خانه شامل اتاق ‌هایی است که در اطراف یک دهلیز پر از ستون قرار گرفته‌ و در آن ‌ها موزاییک به کار گرفته شده است. این خانه احتمالا اقامت گاه راهبانی بوده است که به آرامگاه رسیدگی می‌کردند. بقایا و خرابه‌ های تعداد زیادی از خانه‌ های رومی نیز در این سایت باقی مانده است که قابل‌ ذکرترین آن‌ها خانه لدا است. این مکان شامل یک مسیر نشانه ‌گذاری شده و شامل نقاشی است و در آن یک نسخه از نقاشی موزاییکی لدا و قو وجود دارد که مشهورترین نمونه موجود در قبرس به ‌حساب می‌آید.

موقعیت مکانی: پافوس کاتو

شهرهای مجهول و گمشده تاریخ
شهرهای مجهول و گمشده تاریخ
باورکردنی نیست اما این افسانه ها واقعی هستند!
باورکردنی نیست اما این افسانه ها واقعی هستند!
آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید
آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید
سن پترزبورگ، دریچه ای گشوده به اروپا
سن پترزبورگ، دریچه ای گشوده به اروپا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code