بلیط هواپیما

چگونه در هواپیما سرما نخوریم؟

هواپیما

راه های جلوگیری از سرما خوردگی در هواپیما

بسیاری از مسافران پس از هر سفر یا تعطیلی، بیمار می‌شوند. آن‌ها نمی‌دانند که مشکل از کجا بوده است: غذا، آب یا نوشیدنی های سرد مانند پینا کولادا و یا این‌که مانند من، پرواز با هواپیما موجب بیماری آن‌ها شده است. درست است که نمی‌توانید پینا کولادا یا بوریتویی (نوعی ساندویچ) که در خیابان خریده‌اید را از لیست مواد دارای پتانسیل بیماری زا خارج کنید، با این ‌وجود به نظر می ‌رسد که سرما خوردگی مستقیما از درون هواپیما به سراغ شما آمده است. تحقیقات دانشمندان دراین‌ باره دارای نتایج متفاوتی هستند ولی بیشتر آن‌ها نشان داده‌اند که خطوط هوایی معمولا حاملان بالقوه سرماخوردگی هستند. وال‌استریت ژورنال اعلام کرده است که دانشمندان توانسته‌اند این را کشف کنند میزان بالا رفتن خطر سرماخوردگی در پرواز با هواپیما می‌تواند تا ۲۰ درصد بالاتر برود. با این ‌وجود سایر تحقیقات انجام شده در ژورنال تحقیقات سلامتی زیستی مشخص کرده است که خطر سرماخوردگی در هواپیما ممکن است تا ۱۰۰ برابر بیشتر از خطر سرما خوردن در زندگی معمولی روزانه بر روی زمین باشد. با الی گشت همراه باشید تا با راه حال های جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما بیشتر آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
باورهای غلط در هواپیما که باید به فراموشی سپرد
۱۰ راه گرفتن صندلی بهتر در هواپیما
سرماخوردگی

ناشران تحقیقات ثانویه نیز مجموعه‌ای کامل از دلایل احتمالی برای افزایش شانس بیمار شدن پس از پرواز را مورد بررسی قرار داده‌اند. این لیست شامل انتقال از فاصله نزدیک، هوای مشترک و بسته و همچنین مقصر اصلی درجه ‌یک این ماجرا یعنی رطوبت بسیار پایین کابین هواپیما که در ادامه به آن خواهیم پرداخت نیز می‌شود.

دلیل سرماخوردگی در هواپیما چیست؟ رطوبت پایین کابین هواپیما

تحقیقات ژورنال تحقیقات سلامتی زیستی به سراغ تعداد زیادی از منابع اجتماعی بالا رفتن خطر انتقال بیماری رفته است ولی در نهایت بیشتر به یک دلیل خاص دست یافته است: رطوبت بسیار پایین کابین که به ‌واسطه رطوبت اندک در ارتفاعات بالا است. (بررسی این تحقیقات فاش ساخته است که هواپیماهایی که به‌صورت فعالانه هوا را در گردش نگاه می‌دارند، در مقایسه با هواپیماهایی که فاقد این عملکرد هستند، اندکی کمتر موجب افزایش نرخ خطر انتقال بیماری می‌شوند.) بیشتر پروازهای تجاری در محدوده ارتفاعی ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار پایی (۹ هزار و ۱۴۴ تا ۱۰ هزار ۶۶۸ متری) از سطح زمین پرواز می‌کنند که معمولا رطوبت هوا در این ارتفاع به ده درصد یا کمتر از آن کاهش پیدا می‌کند. سیستم ایمنی طبیعی موجود در مایع مخاطی بینی و گلوی ما خشک شده و از کار می‌افتد. به‌ این ‌ترتیب محیطی مناسب ‌تر برای شکل ‌گیری جرم‌ ها و بیمار شدن ما ایجاد می‌شود. این سیستم حفاظتی که سیستم پاک ‌سازی میکوسیلاری نام دارد، نخستین سد دفاعی ما در برابر جرم‌ ها و باکتری‌ های مضر و مخرب است. به‌ عبارت ‌دیگر سرما خوردگی‌ که به بدن شما انتقال پیدا کرده است، در صورت روبرو شدن با رطوبت کافی و عبور از مایع مخاطی موجود در بینی، در گلوی شما متوقف خواهد گشت و به همین دلیل نیز شما بیمار نخواهید شد. حال اگر این سیستم ایمنی را از کار بیندازید، تنها چند روز طول خواهد کشید تا بیمار شوید.

سرماخوردگی در هواپیما

بهترین راه غلبه بر پرواز زدگی

راهکارهایی برای جلوگیری از سرما خوردگی در هواپیما

  • مایعات زیاد مصرف کنید. به نظر می‌رسد که نوشیدن حجم بالایی از آب نه ‌تنها می‌تواند اثر کلی کم شدن آب بدن در سفرهای هوایی که منجر به سردرد، دل ‌درد، گرفتگی عضلات، خستگی و … می‌شود را کاهش بدهد بلکه می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و موجب شود که این ساختار طبیعی پیشگیری در بدن شما به نحو قابل توجهی بهتر عمل کند. مسلما این موضوع در زندگی عادی نیز صادق است؛ مانند هنگامی‌که ورزش می‌کنید، وقتی‌که برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب هستید و غیره. بااین‌وجود در هواپیما بینی و گلوی شما در خط نخست جنگ با هوای به ‌شدت خشک هستند و به همین دلیل نیز این بخش‌ ها، نخستین قسمت‌ هایی هستند که آسیب می‌بینند.
    جرعه‌ جرعه نوشیدن آب و سایر مایعات در طول پرواز می‌تواند مؤثرتر از نوشیدن یک چای، حجم بالایی از آب را قبل و یا در حین پرواز تامین کند. این کار موجب می‌شود تا سیستم حفاظتی شما برای مدت طولانی خشک نماند (البته به یاد داشته باشید که منظور ما در این قسمت تنها آب یا نوشیدنی‌ های مشابه است. نوشیدنی‌ های کافئینی و نوشابه‌ های گازدار به ‌صورت معکوس عمل کرده و میزان رطوبت بدن شما را کاهش می‌دهند.)
  • اسپری ‌های مرطوب‌ کننده داخل بینی نیز می‌توانند در فعال نگاه ‌داشتن این سیستم ایمنی در بینی بسیار موثر باشند. همچنین نوشیدنی ‌های گرم می‌توانند روشی مناسب برای فعال نگاه ‌داشتن مایع مخاطی داخل بینی باشند. این نوشیدنی‌ ها نخست موجب می‌شوند که رطوبت بدن حفظ شود و در گام دوم، سیستم ایمنی بدن را روی دور انداخته و در سومین گام نیز به‌صورت مستقیم، رطوبت را در قالب بخار به بدن می‌رسانند. توجه داشته باشید که این امر به ‌خودی ‌خود یک درمان نیست بلکه تنها سیستم ایمنی را نیرومند و فعال نگاه می‌دارد.
مریضی
  • دستان خود را تمیز نگاه دارید. دستان شما نخستین بخشی از بدنتان هستند که با سرما خوردگی، آنفولانزا و سایر جرم ‌های موجود در هواپیما و یا هر جای دیگری سر وکار دارند. مسیری مستقیم مابین دسته صندلی ‌ها، دست دادن با دیگران، پشتی صندلی و انگشتان و چنگال و دهان شما وجود دارد که می‌تواند چند روز بعد منجر به شکل ‌گیری تب در بدن شما شود. دانشمندان گزارش کرده‌اند که ویروس ‌هایی که موجب سرما خوردگی و آنفولانزا می‌شوند می‌توانند برای ساعت‌ ها بر روی دستگیره ‌های صندلی، میزهای تاشوی داخل هواپیما و سطوح مشابه با آن‌ها دوام بیاورند. با تمامی این تفاسیر عمل ساده ‌ای مانند شستن دستان تان با آب گرم و صابون می‌تواند یک حصار نیرومند در برابر این روند انتقال میکرو ارگانیزم‌ های آسیب ‌رسان به بدن باشد. در صورت امکان، دست خود را پیش از مصرف هر وعده غذایی داخل هواپیما و پس از اتمام پرواز بشویید.
    مسلما سالن هواپیما مکانی تنگ است و به همین دلیل نیز خارج شدن از صندلی برای شستن دستان تان قبل و بعد از هر میان وعده می‌تواند تقریبا غیر ممکن باشد. دلیل این امر ساده است، مهمانداران در حال فعالیت در راهروی هواپیما هستند، افرادی که در صندلی کناری شما نشسته‌اند مشغول خوردن هستند و سینی مقابل آن‌ها باز است و در این شرایط هیچ‌کسی دوست ندارد که افراد دیگر بلند شده و در طول سالن در حال حرکت باشد. (حتی در برخی از نقاط بر روی زمین نیز آب ممکن است حامل باکتری ‌های آبزی باشد که این امر با تمامی قوانین غربی سازگاری نیست) در این شرایط، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری پیشنهاد کرده است که از مایع‌ های ویژه دستشویی بدون نیاز به آب الکل دار استفاده کنید.
پیشگیری از سرماخوردگی در هواپیما
  • بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید. همان‌طور که تمیز نگاه‌ داشتن دستان شما می‌تواند جلوی انتقال جرم ‌ها را بگیرد، استفاده از دهان ‌شویه ‌های کشنده جرم‌ ها در طول پرواز لایه حفاظتی دیگری را به بدن شما افزوده و درعین‌حال نیز گلوی شما را مرطوب نگاه می‌دارد. فقط دقت داشته باشید که دهان ‌شوی شما از ۸۵ گرم بیشتر وزن نداشته باشد تا بردن آن به هواپیما با قوانین حمل مایعات و مواد ژله ‌ای در تضاد نباشد.
  • ویتامین مصرف کنید. تأثیر سریع ویتامین‌ ها بر بدن هنوز به‌صورت کامل اثبات نشده است ولی بسیاری از مسافران به این اثر اعتقاد دارند. چارلز وست اور که زمانی نایب ‌رییس بخش مدیریت ناوگان برای یکی از شرکت ‌های بزرگ حمل ‌و نقل بوده است، دو روز پیش از هر سفر خود شروع به مصرف ویتامین می‌کرده است. او دراین‌باره می‌گوید: «من نمی‌دانم که این کار واقعا کمکی می‌کند یا نه ولی در طول صدها و حتی هزاران پروازی که در آن‌ها حاضر بودم، به ‌ندرت سرما خوردم. من فقط مولتی ‌ویتامین ‌های استاندارد مصرف می‌کردم و این داروها هیچ‌گاه من را ناامید نکردند.» موسسه ملی سلامت آمریکا نیز به‌نوعی موافق این است ولی اشاره کرده است که هیچ داده قطعی‌ که نشان بدهد که سطح بالایی از ویتامین ث می‌تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند وجود ندارد ولی بااین‌وجود این امر به‌طور چشمگیری دوره حضور علائم بیماری را کاهش می‌دهد.
نکات سفر در هواپیما
  • از ماسک صورت استفاده کنید. موسسه ملی سلامتی آمریکا اعلام کرده است که جرم‌ های هوازی یکی از دو دلیل اصلی ابتلا به ویروس سرماخوردگی است. برخی از مسافران برای ممانعت از بیمار شدن و یا در شرایطی که بیمار هستند، برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران، اقدام به استفاده از ماسک کرده‌اند. به ‌شخصه نمی‌توانم بیش از نیم ساعت درحالی‌که ماسک به‌صورت زده ‌ام دوام بیاورم ولی با تمامی این تفاسیر این روش می‌تواند یک تاکتیک پیشگیری موثر به‌حساب بیاید.
راهنمای سفر به کازان
راهنمای سفر به کازان
هیجان ورزش های کوهستانی در فرانسه
هیجان ورزش های کوهستانی در فرانسه
راهنمای سفر به ونکوور
راهنمای سفر به ونکوور
خرید از این بازار می تواند به قیمت جانتان تمام شود
خرید از این بازار می تواند به قیمت جانتان تمام شود