قبری که گنج طلای چند کیلویی در آن پیدا شد!

کشف قبر ۵ هزار ساله در بلغارستان

این که انسان ها دوست دارند تا همه ی زیبایی هایی که در چشمشان است و معمولا هم آن زیبایی ها رنگی طلایی دارند از دیرباز، از زمانی که هیچ نبوده تا الان که تکنولوژی و تلاش ما برای زندگی مجلل و به قولی طلایی در وجود همه ی ما منعکس می شود وجود داشته است. امروز می خواهیم مردی ۵ هزار ساله در بلغارستان که در وارنا زندگی می کند و ثروتمندترین مرد این کشور است را به شما معرفی کنیم ولی همانطور که گفتیم او ۵ هزار سال قبل از میلاد می زیسته پس، این آشنایی با تمام آشنایی هایی که در زندگیتان داشته اید، بی شک متفاوت خواهد بود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا راز کشف قبر ۵هزار ساله در بلغارستان را رمزگشایی کنیم.

کشف قبر 5 هزار ساله
مطالب مرتبط:
باشکوه ترین بناهای تاریخی وارنا در بلغارستان
ماجراجویی متفاوت در وارنا | این بار به پارک آبی اکشن بروید!

در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی بود که در یک عملیات باستان شناسی در وارنای بلغارستان، اسکلت های یک مرد بلغاری کشف شد ولی این انتهای این کشف نبود زیرا این مرد با خود چیزهای بسیاری را به همراه آورده بود. باقی مانده های جسد این مرد با وسایل بسیار زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده بود. او به همراه خود قدیمی ترین وسایلی که از مس و از آن مهم تر، طلا بود را به ارمغان آورد و این یافته ها به عنوان قدیمی ترین و باستانی ترین آثاری است که در وارنا و اطراف آن کشف شده است.

زمانی که این قبر بسیار گران! کشف شد تا زمانی که این قبر کنده نشده بود و داخل آن دیده نشده بود هنوز اهمیت آن برای کسی مشخص نشد. زمانی که این قبر کشف شد تا مدت ها به عنوان یکی از شگفت آورترین کشفیات باستان شناسی بلغارستان شناخته می شد و افراد زیادی را برای بازدید از خود به وارنا کشاند.

در اکتبر سال ۱۹۷۲ بود که راننده ی بیل مکانیکی که در حال حفاری آن منطقه بود، به صورت کاملا اتفاقی بزرگ ترین سایت باستان شناسی بلغارستان را در وارنا آن هم در یک قبر کشف کرد که البته این کشف تبدیل به یکی از بزرگ ترین یافته ها در تمامی تاریخ بلغارستان گشت.

وسایل یافت شده

از آن زمان بود که دو محقق به نام های میشل لازاروف و گروهش بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ و ایوان ایوانف و گروهش در بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۱ برای کاوش و بررسی این قبر و صاحبش، مرد ۵ هزارساله ی بسیار پولدار بود را انجام دادند.

در این منطقه که این گور پیدا شد، بیش از ۳۰۰ گور کشف شد که در آن ها جمعا، ۲۲ هزار شی باستانی به دست آمد. از این تعداد بیش از ۳ هزار وسیله از طلا بودند که میانگین وزنی بین ۶ کیلوگرم را دارند. دیگر آثار کشف شده ی با ارزش در این قبرها عبارتند از وسایل مسی، وسایل آبرنگی البته با کیفیت بسیار بالا، ابزارهای سنگی، جواهرات، پوسته های نوعی قارچ مدیترانه ای، ظروف سفالی،… و بساری از اشیا دیگر است.

بر این اساس می توان گفت که جامعه ی بلغاری یک جامعه ی پیشرفته از لحاظ ساختاری بوده است. مردم بالا مقام و پولدار را با وسایل قیمتی دفن می کرده و مرد عادی و ساده را بسیار معمولی دفن می کرده اند. مردی که بسیار در میان باستان شناسان معروف شد و به عنوان مرد ۵ هزارساله ی بلغاری معروف شده است در قبر شماره ی ۴۳ پیدا شده است.

در قبر شماره ی ۴۳ بر اساس پژوهش ها و یافته ها، مردی که در این قبر دفن شده است یکی از درجه داران  افراد مهم جامعه ی وارنا در آن زمان بوده است، حتی می توان گفت که حاکم بوده است. زیورآلاتی که همراه با این مرد بلغاری دفن شده است همگی از جنس طلا هستند و درخود نمادهایی از قدرت در سطح بالای جامعه دارند.

با این مرد حتی خنجرش هم دفن شده بوده است و این خود یکی از دلایلی است که به مقامب بالای این مرد ثروتمند حتی پس از مرگ، فردی رتبه دار اطلاق می گردد.

قبر 5 هزار ساله

در منابع تاریخی اکثرا آورده شده است که تمدن انسان ها که به شکل امروزی پیشرفت و ارتقا پیدا کرد از تمدن های بزرگی همچون بین النهرین، مصر و دره ایندوس به وجود آمده است و آن ها باعث به وجود آمدن شهرنشینی، به وجود آمدن تشکیلات شهری منظمی همچون آبیاری، حاکم،… و بسیاری از چیزهای دیگری است که در حال حاضر نیز با آن ها روبرو هستیم اما چندین تمدن اسرار آمیزی بر روی زمین هستند که علاوه بر این که گره های کور تاریخ بشر هستند ولی خیلی از وجوهشان همچون یک راز مانده است.

یکی از این تمدن های رازگونه و اسرارآمیز مردمانی بودند که ۷ هزار سال پیش در کنار دریاچه ی سیاه و در بلغارستان زندگی می کردند.

بعد از کشف شدن این قبر و خیلی از شواهد دیگر اولین حقیقتی که مشخص شد این بود که وارنا تنها یک جامعه ی کوچک و پیش افتاده و یا حتی فراتر از این ها، منزوی نبود بلکه وارنایی بسیار بزرگ در حال طلوع در تاریخ جهان بوده که به دلایل نا معلومی و سر به مهری، نتوانسته است تا به منصه ی ظهور برسد.

طلای یافت شده

با کشف این قبر بسیاری از فنونی که در آن زمان در وارنا و بلغارستان مورد استفاده بوده است همچون: ظرفیت تولید کالاهای نفیس و ماهرانه، غنای شیوه های فرهنگی، مراسم خاکسپاری پیچیده و سیستم اعتقادات باستانی را در تمدن وارنا کاملا به خوبی نشان می دهد وو به همین دلیل وارنا را گهواره ی تمدن اروپا می نامند.

بررسی ها نشان ی دهد که بین ۴۲۰۰ تا ۴۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، دوران طلایی تمدن وارنا بوده است. در همان زمان بود که صنعت گران و حتی پزشکان در این جامعه ظهور کردند. تجار از بهادارترین عناصر کشف شده یعنی از مس و طلا برای داد و ستد استفاده می کردند.

مردم وارنا در نتیجه ی ارتباطات بیشتر با همسایگان شمال و جنوب و همچنین نفوذ به دریای سیاه و دریای مدیترانه، وارنا را به یکی از پر رونق ترین شهرهای اروپا و ان زمان ها تبدیل کرده بودند. کشفیات شگف انگیز وارنا از ظروف مسی، مجسمه های ساخته شده از سنگ، روغن گل سرخ،… و خیلی از موارد دیگر شروع شد تا به کشفیات شگفت انگیزتر رسید.

  1. مجتبی

    خخخخخخخخ ببخشیدبنج هزار سال قبل از میلاد یعنی هفت هزار بیش …… با توجه به اشکال وسیله های کنار ایشان که خیلی زیبا تراش خورده و ساخته شده اند نشانه بیشر فت انسان در درست کردن زیورالاته حالا دوتا سوال یک اینکه در ان زمان دستگاه یا ماشینی بوده که به این ضرافت اشیا رو درست کنه که طبق نشانه ها جواب خیر هست سوال دوم اینکه ایا در ان زمان طلا رایج بوده یعنی اصلا میدونستن طلا چیه و در دسترس بوده اونم بلغارستان … البته این فقط سوال بود برسیدم جدی نکیرید

    • netcharkhi@

      یک مقداری ساختگی و صحنه سازیه اما چنین کشفی در بلغارستان چند دهه قبل وجود داشته راجب طلا در ۷هزارسال پیش باید گفت به این شکل امروزی نبوده بلکه انسان فلز زرد رو زیباتر تشخیص داده طلا انعطاف پذیر بوده و به اشکال مختلف تبدیل میکرده و چون متوجه شده که رنگ زردش دوام داره بیشتر استخراجش کرده و تا امروز که همچنان فلز طلا ارزشمند هست اولین معدن طلای جهان هم در بلغارستان وجود داشته

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد