معرفی ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند | قسمت اول

ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند

بیش از ۱۰۰ سال است که مسافرت های هوایی تجاری در دنیا صورت می گیرد و در این مدت هزاران خطوط هوایی در اثر قیمت نفت، سیاست ها، سوء مدیریت و یا زیان های مالی از بین رفته اند. فروپاشی ناگهانی کمپانی کم هزینه Primera Air زمانی اتفاق افتاد که پروازهای آن در ۲ اکتبر متوقف شده و مسافران را در هر دو طرف اقیانوس اطلس تنها گذاشت یکی دیگر از تلفات غم انگیز این صنعت بوده است. برخی از این اتفاقات بیشتر از دیگران به یاد ماندنی هستند، مانند هواپیمایی پن آمریکن قبل از اینکه از جلوه خود افول کند و همچنین آخرین خرید ویرجین آمریکا توسط هواپیمایی آلاسکا. این لیستی که در زیر ارائه می شود ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند هستند که قبل از آخرین پرواز خود در این صنعت و برای مسافران بسیار تاثیرگذار بوده اند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این ایرلاین ها بیشتر بدانیم.

یرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند

هواپیمایی ایالات متحده | US Airways

مطالب مرتبط:
لیست ثروتمندترین ایرلاین های جهان در سال ۲۰۱۸ | بخش دوم
لیست ثروتمندترین ایرلاین های جهان در سال ۲۰۱۸ | بخش اول
چگونه ایرلاین ها می فهمند که آیا پرواز در شرایط بد آب و هوایی ممکن است یا خیر؟

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۳۷ به نام All American Aviation تاسیس شد. در سال ۱۹۵۳ نام آن به Allegheny Airlines تغییر کرده و در ادامه در سال ۱۹۷۹ به USAir تغییر نام داد و در آن زمان یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی محسوب می شد. در نهایت در سال ۱۹۹۷ این شرکت به US Airways تغییر داده شد. هواپیمایی ایلات متحده دارای یک شبکه داخلی و بین المللی گسترده با مراکزی از قبیل فرودگاه های شارلوت، فیلادلفیا، فینیکس و فرودگاه ملی واشنگتن پروازهایی را ارائه می کرد. این هواپیمایی همچنین ایرلاین هایی مانند Pacific Southwest Airlines، Piedmont Airlines و همچنین خطوط ورشکسته Trump Shuttle را نیز خریداری کرد. در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۹ هواپیمایی US Airways به شماره پرواز ۱۵۴۹ پس از آسیب دیدن موتور خود در اثر برخورد با دسته پرندگان در رودخانه هادسون فرود آمد. همه مسافران و خدمه این پرواز سالم ماندند و اکنون به آن معجزه هادسون می گویند. هواپیمایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ با هواپیمایی American Airlines به عنوان بزرگترین هواپیمایی جهان ادغام شده و در نهایت آخرین پرواز تجاری خود را با نام US Airways در آوریل ۲۰۱۵ انجام داده و جزء ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند قرار گرفت.

هواپیمایی کنتیننتال

هواپیمایی کنتیننتال | Continental

تاریخ طولانی هواپیمایی کنتینانتال به سال ۱۹۳۷ باز می گردد، هنگامی که Varney Speed Lines دوباره راه اندازی شد تا برای پروازهای مسافری و خدمات پستی هوایی سرویس ارائه کند. این شرکت هواپیمایی مسئول راه اندازی بسیاری از اولین های تاریخ در این صنعت بود مانند استخدام اولین خلبان آفریقایی آمریکایی برای کار در پروازهای بزرگ در سال ۱۹۶۳، افتتاح اولین مسیرها و پروازهای منظم جت بین جزیره های سراسر اقیانوس آرام در سال ۱۹۶۸ و همچنین پرواز اولین مسیر بدون توقف ۱۶ ساعته از نیوآرک به هنگ کنگ در سال ۲۰۰۱ و پشتیبانی ۲۴ ساعته آنلاین در سال ۲۰۰۹٫ مقر اصلی این ایرلاین در هوستون بوده و دیگر مراکز آن نیز در کلیولند، نیوآرک و گوام بوده است. هواپیمایی کنتیننتال در سال ۲۰۱۲ با هواپیمایی United Airlines ادغام گردید و آن نیز در لیست ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند قرار گرفت.

یو اس ایرویز

هواپیمایی میدوست | Midwest Airlines

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و از مراکزی مانند Milwaukee و کانزاس سیتی به سراسر کشور پروازهایی را انجام می داده است. پروازهای این ایرلاین در اواخر سال ۲۰۱۰ زمانی که با خطوط هوایی Frontier Airlines ادغام شد متوقف گردید. از دهه ۱۹۹۰ تا اویل سال های ۲۰۰۰ هواپیمایی میدوست خود را از سایر ایرلاین ها جدا کرده بود. این هواپیمایی تمرکز خود را بر روی ارائه غذاهای گرم و پیشنهادات بسیار در این زمینه قرار داد در حالی که سایر ایرلاین ها بیشتر بر روی امکانات رفاهی تمرکز کرده بودند. شیرینی های شکلاتی داغ و معروف میدوست که در تمامی پروازهای آن پخته و ارائه می شد پس از اتمام پروازهای این شرکت در تا سال ۲۰۱۲ در خطوط هوایی Frontier Airlines ارائه گردید اما پس از آن به طور کامل متوقف شد.

هواپیمایی میدوست

هواپیمایی آتا | ATA Airlines

این شرکت هواپیمایی در ابتدا به عنوان شرکت چارتری در سال ۱۹۷۳ راه اندازی گردید. این شرکت در سال ۱۹۸۶ یک پرواز برنامه ریزی شده را از میدوست به فلوریدا آغاز کرد. ارائه خدمات مسافرتی که منجر به تجربه ای مختصر در پروازهای بین المللی گردید و در نهایت به تخصص ویژه هواپیمایی رسید. فرودگاه های ایندیاناپولیس و همچنین شیکاگو میدوی به عنوان مراکز هواپیمایی آتا خدمت می کرده اند. به دنبال اثرات اقتصادی پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ این خطوط هوایی از کاهش درآمد بسیار آسیب دید و پروازهای خود را ادامه داد تا اینکه در نهایت در ۲ آوریل ۲۰۰۸ اعلام ورشکستگی کرده و عملیات پروازی خود را متوقف نمود. در جریان ورشکستگی، شرکت هواپیمایی Southwest Airlines نام تجاری آتا، دسترسی به فرودگاه LaGuardia و همچنین گواهینامه عملیاتی آن را به مبلغ ۷٫۵ میلیون دلار به فروش رساند تا در لیست ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند قرار بگیرد.

هواپیمایی آتا

هواپیمایی تی دبلیو ای | TWA

روزهای باشکوه شرکت هواپیمایی Trans World Airlines در فرودگاه جان اف کندی نیویورک باقی مانده است. مرکز حمل و نقل هوایی این شرکت جایی که مسافران از طریق TWA Flight Center و ترمینال مخصوص به خود وارد فرودگاه می شدند. در سال ۱۹۶۰ معماری این ترمینال در مجله ملی مکان های تاریخی چاپ شده است و این محل در حال حاضر به عنوان یک محل برای هتل و برگزاری کنفرانس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هواپیمایی تی دبلیو ای

هواپیمایی آلوها | Aloha Airlines

پایان جنگ جهانی دوم و خرید یک هواپیمای مازاد نظامی در سال ۱۹۴۶ منجر به ایجاد هواپیمایی آلوها گردید. این هواپیمایی بین ایالات متحده و جزایر هاوایی و همچنین دیگر جزایر اقیانوس آرام پروازهایی را انجام می داد. این خطوط هوایی رقیب اصلی هواپیمایی هاوایی به شمار می آمد اما این یک جنگ بی خطر با هواپیمایی جزیره ای بود که در حال حاضر دیگر وجود ندارد و باعث شد تا شرکت آلوها در سال ۲۰۰۸ اعلام ورشکستگی کرده و جزء ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند عملیات خود را متوقف نماید.

هواپیمایی آلوها

هواپیمایی کینگ فیشر | Kingfisher Airlines

مسافرانی که به هند سفر کرده اند احتمالا با نوشیدنی با نام کینگ فیشر آشنایی دارند. این برند تجاری علاوه بر صنعت نوشیدنی در تجارت هواپیمایی نیز وارد گردید و در سال ۲۰۰۵ پروازهای خود را در سراسر هند آغاز کرد. خدمات بین المللی آن نیز در مسیر لندن دارای یک کافه نوشیدنی در بخش کلاس فرست و همچنین سیستم های سرگرمی سطح بالا و بالشت های سایز بزرگ و همچنین اقتصادی بود. خسارت های شدید مالی به کینگ فیشر که به صورت متوالی به این شرکت آسیب وارد کرد و موجب شد تا چندین مرتبه پروازهای خود را متوقف کند باعث شد تا این شرکت هواپیمایی در نهایت در سال ۲۰۱۲ به عملیات خود پایان دهد. هرچند که قبل از اینکه این شرکت عملیات خود را متوقف کند مجوز آن توسط دولت هند لغو شده و حساب هایش به دلیل عدم پرداخت مالیات بسته شد تا در لیست ایرلاین هایی که امروزه از بین رفته اند یافت شود.

هواپیمایی کینگ فیشر

هواپیمایی ائوس | Eos Airlines

هواپیمایی ائوس که عمری بسیار کوتاه داشته و تنها از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ فعالیت داشته است یک هواپیمایی تجاری بود که تمامی صندلی های پروازی آن فقط بیزنس بوده و پروازهای خود را با ۴۸ صندلی در بویینگ ۷۵۷ از مبدا فرودگاه جان اف کندی نیویورک به مقصد فرودگاه استنست لندن انجام می داده است. این شرکت هواپیمایی یکی از رهبران این روند پروازی بود تا اینکه حملات اقتصادی از طرف سایر ایرلاین هایی مانند L’Avion، MAXJet و Silverjet در اواسط سال ۲۰۰۰ آغاز شده و این نوع از پروازهای تجاری مورد استقبال قرار گرفت. پیش از اینکه ائوس بتواند از طریق برنامه های گسترش خود پروازهای تجاری را به سایر شهرهای آمریکا و اروپا و حتی آمریکای جنوبی راه اندازی کند این شرکت ناکهان در ورشکستگی فرو رفت.

هواپیمایی ائوس

هواپیمایی تد | Ted

هنگامی که هواپیمایی ارزان قیمت به معنای واقعی کلمه در ایالات متحده در اواسط سال ۲۰۰۰ شکل گرفت. هواپیمایی یونایتد فشار را بر روی پروازهای خود احساس کرد بنابراین برای توانایی رقابت شرکت تد را راه اندازی کرد. در سال ۲۰۰۴ این شرکت هواپیمایی با یک ایرباس ۳۲۰ که تمامی صندلی های آن اکونومی و اقتصادی بودند شروع به پرواز کرده و مرکز خود را به عنوان فرودگاه بین المللی دنور قرار داد. سرگرمی در شرکت هواپیمایی تد به Tedevision و TedTunes محدود می شد و همچنین خرس های عروسکی نیز وجود داشت که مسافران می توانستند آن را خریداری نمایند. رقبای اصلی شرکت هواپیمایی تد خطوط هوایی Frontier Airlines و پروازهای ارزان قیمت Delta می باشند. در نهایت پروازهای شرکت تد تا سال ۲۰۰۹ که این نوع از پروازهای ارزان قیمت به United بازگشت این شرکت عملیات های خود را در پروازها انجام می داد.

هواپیمایی تد

تمامی این ایرلاین ها روزی به عنوان شرکت هایی موفق شناخته شده بودند اما موضوعات مختلفی که اکثرا به مسایل اقتصادی مرتبط می شود باعث شد تا این شرکت های نتوانند به مسیر اصلی خود ادامه دهند.

منبع: WWW.CNN.COM

آشنایی با فرودگاه گوتنبرگ-لاندوِتر سوئد
آشنایی با فرودگاه گوتنبرگ-لاندوِتر سوئد
در فرودگاه ابوظبی چه کار کنیم؟
در فرودگاه ابوظبی چه کار کنیم؟
آیا من می توانم مهماندار هواپیما شوم؟!
آیا من می توانم مهماندار هواپیما شوم؟!
این رازهای پرواز را هیچ مهمانداری به شما نمی گوید؛ اما شما باید بدانید!
این رازهای پرواز را هیچ مهمانداری به شما نمی گوید؛ اما شما باید بدانید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code