بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی قشم

آشنایی با فرودگاه بین المللی قشم | qeshm International Airport

امروز می خواهیم تا یکی از فرودگاه های دیگر کشورمان را در جنوب کشور به اتفاق شما مرور بررسی قرار دهیم، فرودگاه بین المللی قشم (qeshm International Airport) که به آن فرودگاه بین المللی دیرستان (Deyrestan International Airport) نیز می گویند. این فرودگاه که در روستایی به همین نام قرار گرفته است، به دلیل جاذبه های فراوانی که این جزیره در خود دارد و توریست ها و گردشگران زیادی که به آن سفر می کنند، از مسافران زیادی در خود استقبال و پذیرایی می نماید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و امکانات آن را مورد بررسی قرار دهیم.

فرودگاه بین المللی دیرستان

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی قشم

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به قشم
معرفی شرکت هواپیمایی قشم ایر

همانطور که در مقدمه نیز به این مطلب اشاره نمودیم، فرودگاه بین المللی قشم در روستای دیرستان که در نزدیکی جزیره ی قشم قرار گرفته است، ساخته و تاسیس شده است.

قشم یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و محبوب در ایران است که به علت شرایط آب و هوای و آمادگی که برای پذیرش توریست در خود دارد، سالانه گردشگران بسیار زیادی را از ایران و حتی از نقاط دیگر جهان به این جزیره ی زیبا سفر می کنند.

قشم به عنوان بزرگ ترین جزیره ی خلیج فارس، مساحتی در حدود ۱۴۹۱ کیلومتر مربع دارد و در استان هرمزگان نیز قرار است.

از جاذبه های دیدنی این شهر که بگذریم، می رسیم به جاذبه های رفاهی و امکانات این شهر که یکی از آن ها که بی شک در ارتباط مهم و کامل با ناوگان حمل و نقل هوایی است، فرودگاه این شهر است که بی شک خود یکی از جاذبه هابی این شهر و جزیره ی تفریحی چه برای مسافرانش و چه برای مردمان ساکنان این شهر فراهم می آورد.

مطالعات اولیه ی مهندسان و محققان برای ساخت و احداث فرودگاه بین المللی قشم از سال ۱۳۰۴ شروع شد.

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی قشم

در این زمان طرح های مختلفی برای ساخت این مجموعه ی فرودگاهی ارائه گشت و ۳۱ سال به طول انجامیده شد تا بالاخره این پروژه کلید خورد. پروژه ی ساخت عمرانی این فرودگاه در سال ۱۳۳۵ آغاز نموده شد.

پس از یک دهه که این فرودگاه بالاخره ساخته شد، شروع و جا به جایی مسافرینی که مقصدشان قشم بود ویا حتی حمل بار از این فرودگاه از سال ۱۳۴۹ شروع شد. این آغاز با انجام ۲ پرواز در هفته و آن هم از نوع DC6

بین مقصد های قشم وتهران و یا حتی بالعکس انجام می شده است. مساحت اولیه ای که برای پایانه ی فرودگاه بین المللی قشم در نظر گرفته شده بود، ۶۰۰ مترمربع وطول باند اصلی آن برابر با ۲۶۰۰متر با عرض آن ۴۵ متر و باند فرعی آن برابر با ۲۰۰۰متر و با عرض ۴۵متر مربع بوده است اما، در سال ۱۳۶۰ عملیات طویل سازی و روکش باند اصلی شروع شد که طول آن ۳۸۴۵متر و عرض ۶۰ متر افزایش ‌یافته است که در سال ۱۳۶۶ به بهره برداری و در سال ۱۳۶۹ تحویل قطعی برای استفاده گردیده است.

در سال ۱۳۶۲ مسئولان این فرودگاه با شرکتی عمرانی، قراردادی انعقاد کردند که توسعه ی ترمینال فرودگاه به میزان ۱۲۰۰متر مربع را موجب می شد. در سال ۱۳۶۶ نیز مساحت ترمینال ها به ۱۸۰۰متر مربع افزایش یافت.

فرودگاه بین المللی قشم

این عملیات توسعه ی عمرانی مجددا در سال ۱۳۶۹ با ایجاد توسعه ی ترمینال حجاح در طبقه ی دوم این فرودگاه به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع گسترش یافته است.

در سال ۱۳۷۲ ترمینال حجاج با زیربنایی برابر با ۳ هزار متر مربع به بهره برداری رسید. گردشگران به طور قطع برای رسیدن به این جزیره ی تفریحی باید از طریق راه های آبی و یا راه های هوایی عمل کنند و به این خاطر که قشم جزیره است راهی برای رسیدن ازطریق راه های زمینی ندارند.

جزیره ی قشم دارای فرودگاهی بین المللی است که امکان مسافرت و ورود و خروج هوایی را برای ساکنانش به وجود آورده است.

طبق آمار رسمی که از این فرودگاه منتشر شده است، فرودگاه بین المللی قشم بر طبق آمار رسمی منتشره از این فرودگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۴ میلیون و ۴۴۵ هزار نفر مسافر را در خود جا به جا نموده است.

همچنین میزان باری که از این فرودگاه جا به جا و منتقل شده است از طریق کارگو، بیش از ۴۳۷ هزار کیلوگرم بار بوده است.

این فرودگاه به مرکز جزیره ی قشم نزدیک است. از جمله مشخصات فنی این فرودگاه می توان به این اشاره نمود که سطح آسفالت باندهای این فرودگاه مساحتی برابر با ۴۲۲۶ متر طول می باشد.

هواپیماهای شرکت‌های زیادی از این فرودگاه پر رفت و آمد نشست و برخواست می نمایند و به مقاصد گوناگونی سفر می‌ کنند و از نقاط گوناگونی نیز می آیند.

شرکت ها هواپیمایی که دذر ابین فرودگاه فعالیت می نمایند عبارتند از: شرکت هواپیمایی ایران ایر به فرودگاه بین المللی مهرآباد، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به مقصد فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه بین المللی مهرآباد، شرکت هواپیمایی آسمان به فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، شرکت هواپیمایی کاسپین به فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، شرکت هواپیمایی ماهان ایر به فرودگاه بین المللی دوبی و فرودگاه بین المللی مهرآباد، شرکت هواپیمایی معراج (بلیط هواپیما معراج) به فرودگاه بین المللی مهرآباد، شرکت هواپیمایی قشم به فرودگاه بین المللی دوبی، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین المللی مهرآباد و در نهایت شرکت هواپیمایی تابان به مقصد فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان پرواز دارد.

فرودگاه بین المللی قشم یکی از برنامه هایی که در دست توسعه و باخت دارد این است که فرودگاه را در بخش های مختلف می خواهد توسعه بخشد.

از جمله ای طرح ها می توان به ساماندهی سطوح عوامل پروازی فرودگاه بین المللی قشم، مطالعه و اجرای باند موازی فرودگاه بین المللی قشم و در نهایت پیگیری احداث ترمینال متر مربعی فرودگاه در دست اقدام می باشد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی قشم

اطلاعات فرودگاه بین المللی قشم

نام فرودگاه بین المللی قشم: qeshm International Airport

کد یاتا: GSM

کد ایکائو: OIKQ

نوع فرودگاه: مسافربری

ارتفاع از سطح دریا: ۱۴ متر

سایت رسمی فرودگاه بین المللی قشم: qeshmairport.com

بگویید در هواپیما صندلی کنار پنجره یا راهرو را انتخاب می کنید، تا بگوییم چه شخصیتی دارید!
بگویید در هواپیما صندلی کنار پنجره یا راهرو را انتخاب می کنید، تا بگوییم چه شخصیتی دارید!
اطلاعات پروازی کامل سفر به بروکسل
اطلاعات پروازی کامل سفر به بروکسل
سکونت در نزدیکی فرودگاه باعث بالا رفتن فشار خون می شود!
سکونت در نزدیکی فرودگاه باعث بالا رفتن فشار خون می شود!
انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر + تصویر
انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر + تصویر