گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!

خیابان گران ویا در مادرید | Madrid’s Gran Vía

می توان خیابان گران ویا در مادرید را مشهورترین و محبوب ترین خیابان توریستی در کشور اسپانیا دانست. بیشتر بناهای خیابان سینما، تئاتر، سالن موسیقی و کافه هستند و به سرگرمی مردم اختصاص یافته اند. ساخت خیابان در سال ۱۹۱۰ میلادی آغاز شد. غرب خیابان به میدان پلازا اسپانیا و شرق آن در تقاطع با خیابان آلاکا به پایان می رسد. خیابان گران ویا در مادرید همیشه پر است از خریداران و تماشاکنندگان به همین دلیل نام خط بزرگ را برای آن انتخاب کرده اند. در سراسر خیابان هنرهای نمایشی، ساختمان های دکور شده و سبک و سیاق اسپانیایی و پوسترهای بزرگ سینما دیده می شود. برای گشتی در خیابان گران ویا با الی گشت همراه شوید.

خیابان گران ویا در مادرید

پیشینه

مطالب مرتبط:
بهترین موزه های رایگان شهر مادرید در اسپانیا
در میدان خورشید مادرید چه کنیم؟
پارک بوئن رتریو در شهر مادرید اسپانیا

در اواسط قرن نوزدهم، برنامه ریزان شهری مادرید تصمیم به احداث یک شاهراه جدید گرفتند که  Calle de Alcalá را به میدان پلازا اسپانیا متصل می کرد. برای ساخت این پروژه لازم بود تا ساختمان های زیادی را در مرکز شهر تخریب کنند، به همین دلیل نام ضربه تبر در نقشه را برای آن انتخاب کردند. دهه ها پس از طرح های اولیه، ساخت و ساز هنوز آغاز نشده بود و رسانه ها این پروژه را مورد تمسخر قرار می دادند و آن را گران ویا، راه عالی یا راه بزرگ نامیدند.

سرانجام در سال ۱۹۰۴ تصویب و ساخت و ساز آن در سال ۱۹۱۰ آغاز شد. آخرین بخش خیابان در سال ۱۹۲۹ تکمیل شد. در طول دهه ۱۹۲۰، خیابان گران ویا در مادرید تبدیل به یک محله شد که ساکنان آن می توانستند از مغازه های بسیار، دفاتر شرکت های بیمه و ساختمان های تفریحی مانند سینما، تئاتر و … استفاده کنند. یا برای یک سرگرمی کوتاه در آن قدم بزنند. اولین بخش گران ویا، در نزدیکی میدان کایائو (Callao)، با ساختمان ‌های مشهورش شناخته می ‌شود که تحت تأثیر سبکی مدرن بر پایه کلاسیسیسم و نئو مودِخار هستند.

مترو

ساخت جاده جدید باعث شد تا فرصتی طلایی برای معمارانی ایجاد شود که توانایی ساخت یک ساختمان بزرگ را در پیشرفته ترین سبک معماری زمان درخود می دیدند. اولین ومشهورترین ساختمانی که همه را به خود خیره می کند از منطقه کایا دِ آلکا شروع می شود ساختمان شهرداری یا Edificio Metrópolis است. این بنا بین سال های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۱ ساخته شد. طراحی آن توسط دو معمار که پدر و پسر بودند به نام های خولس و ریموند فوریر انجام شد. البته مجسمه اصلی آن در سال ۱۹۷۵ با الهه پیروزی جایگزین شد. این ساختمان اداری به خاطر سر در ورودی و مجسمه زیبایی که روی گنبدش دارد یکی از نمادهای گران ویا به حساب می ‌آید.

مادرید

ساختمان های مشهور خیابان گران ویا در مادرید

کمی که بیشتر در طول خیابان گران ویا در مادرید پیش برویم در سمت چپ خود یکی دیگر از بناهای مشهور به نام ادیفیکو گرسی Edificio Grassy را خواهیم دید، ساختمانی در کنج همراه با برجی کوچک که در سال ۱۹۱۷ ساخته شده است. از همین جا می توان ساختمان تلفن Telefónica Building، اولین برج اروپایی که بین سال های ۱۹۲۶ تا ۱۹۲۹ ساخته شد را ببینیم. این ساختمان متعلق به شرکت مخابرات اسپانیا است و ارتفاع آن ۸۸ متر است در زمان ساخت این سازه بلندترین ساختمان مادرید بود و طراحی آن توسط American Louis S. Weeks. انجام شد.

کاپیتول ساختمانی چند منظوره است که به عنوان خانه اپرا، سالن کنسرت، تالارهای گوناگون و محوطه‌ ای تجاری با کافه ‌ها و رستوران ‌ها، اداره‌ ها، آپارتمان ‌ها و هتل مورد استفاده قرار می ‌گیرد. میدان کایائو ناحیه ‌ای با چند سینما بوده (شاخص ترین آن ها پالاس پرس ساخته شده در ۱۹۲۰ و کاخ موسیقی می باشند) و از آن دو خیابان پیاده ‌رو مستقیم به سمت دروازه خورشید (Puerta del Sol) می ‌روند.

تلفنیکا

تفریحات خیابان گران ویا

رفتن به سینما: این خیابان از قدیم به خاطر داشتن ۱۵ سینما شناخته می شد و در واقع نقطه اصلی برای شناسایی فیلم ها در اسپانیا بود اما امروز تنها ۳ مورد از سالن های سینمای آن قابل استفاده هستند. اگر به زبان اسپانیایی مسلط هستید به سینه کایائو یا سینه کپیتول بروید. کسانی که اسپانیایی بلد نیستند نیز می توانند به سینه رنیور پرینسزا بروند که فیلم ها را زبان اصلی پخش می کند و تنها چند قدم با پلازا د اسپانیا در خیابان گران ویا در مادرید فاصله دارد. آدرس و شماره تماس های سینما:

Cines Callao, Plaza Callao 3, Madrid, Spain  شماره تماس: ۰۰۳۴۹۱۵۲۲۵۸۰۱

Cines Renoir Princesa, Calle Princesa 3, Madrid, Spain شماره تماس: ۰۰۳۴۹۱۵۴۱۴۱۰۰

Cines Capitol, Calle Gran Vía 41, Madrid, Spain شماره تماس: ۰۰۳۴۹۱۵۲۲۲۲۹

سینما کپیتول

خرید: واضح ترین تفریحی که توسط بازدید کنندگان از این خیابان تجاری صورت می گیرد خرید کردن است. بیشتر مارک های اسپانیا که بسیار با کلاس هستند و توسط برخی از طراحان بین المللی انجام می شوند در این خیابان قرار گرفته اند. El Corte Inglés قطعا به عنوان یک فروشگاه اصیل اسپانیایی ارزش بازدید کردن را دارد. قدمت آن به چند دهه پیش می رسد و برخی لز مشهورترین برندهای جهان مانند شنل، دیور و کارولینا هررا در آن قرار دارند. البته برخی از مارک های مشابه نیز در آن قرار دارند که قیمت آن ها معقول تر و برای خرید مناسب تر هستند.

آدرس: El Corte Inglés, Plaza de Callao, Madrid, Spain

رستوران گردی: از آنجایی که Gran Via یکی از خیابان اصلی در مادرید و یکی از جاذبه های برتر است، جای تعجب نیست که رستوران های زیادی در این منطقه وجود دارد. بازدید کنندگان می توانند توت فرنگی گزاپاچو (سوپ توت فرنگی) را بخورند، لذت بردن از ژامبون اسپانیایی و املت سیب زمینی، سس کچو مدریلنو از دیگر غذاهای معروف خیابان گرند ویا در مادرید هستند. تماشای آشپزها که حرکات نمایشی انجام می دهند نیز خالی از لطف نخواهد بود. هنگامی که حرف از خوردن به میان می آید مطمئن باشید که گرند و یا تمامی سلیقه ها را راضی خواهد کرد.

منبع: madridtourist.info

هزینه های سفر به مادرید
هزینه های سفر به مادرید
شمال اسپانیا و جزایر شگفت انگیز آن
شمال اسپانیا و جزایر شگفت انگیز آن
مشهورترین خیابان‌های بارسلونا
مشهورترین خیابان‌های بارسلونا
اطلاعات پروازی کامل سفر به بارسلونا
اطلاعات پروازی کامل سفر به بارسلونا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code