آشنایی با شرکت هواپیمایی آسمان

با هواپیمایی آسمان بیشتر آشنا شویم

در ادامه معرفی ایرلاین های داخلی امروز قصد داریم هواپیمایی آسمان را به شما معرفی کنیم. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۳۵۹ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر تهران قرار دارد. هواپیمایی آسمان در طول سه دهه فعالیت خود همواره برای گسترش و توسعه ناوگان هوایی و شبکه پروازی خود تلاش کرده و در حال حاضر با ۳۳ فروند هواپیما فعالیت می کند. این ایرلاین در سال جاری توانسته رتبه اول را از حیث تعداد پرواز کسب کند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این ایرلاین داخلی بیشتر بدانیم.

شرکت هواپیمایی آسمان

تاریخچه هواپیمایی آسمان

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر
معرفی شرکت هواپیمایی زاگرس
معرفی شرکت هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی آسمان با کد فرودگاهی یاتا EP در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار ایرلاین ایرتاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل شد و با تاکید بر پرواز به مناطق محروم فعالیتش را آغاز کرد. سیاست کاری این ایرلاین بر استفاده از هواپیماهای مسافربری کوچک متمرکز بوده و بخش اعظم ناوگان هوایی آسمان را هواپیماهای فوکر ۱۰۰ تشکیل می دهند. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۳۸۱ به سازمان بازنشستگی کشوری واگذار شد. از آن زمان روند رشد و توسعه این هواپیمایی سرعت گرفت و در سه سال اخیرهواپیماهای بوئینگ ۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ را به ناوگان هوایی خود اضافه کرده است. در حال حاضر هواپیمایی آسمان ۳۳ فروند هواپیما دارد و به ۴۰ مقصد داخلی و ۱۳ مقصد خارجی پرواز مستقیم دارد. در سال ۱۳۹۶ هواپیمایی آسمان ا زنظر تعداد پرواز داخلی رتبه اول را در بین ایرلاین های داخلی را کسب کرده است.

 

قطب اول هواپیمایی آسمان:

  •  فرودگاه بین المللی مهرآباد
  • فرودگاه بین المللی امام خمینی
  •  فرودگاه بین المللی شیراز

 

قطب دوم:

  • فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد
  • فرودگاه سردار جنگل رشت
  • فرودگاه سنندج
ایرلاین داخلی آسمان

ناوگان هوایی

 

شرکت هواپیمایی آسمان در ابتدا بیشتر از هواپیماهای فوکر ۱۰۰ که ظرفیت ۱۰۰ مسافر را دارد استفاده می کرد. اما در چند سال اخیر با توجه به رشد و توسعه ناوگان و شبکه پروازی در حال حاضر از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس نیز استفاده می کند. لیست ناوگان هوایی آسمان عبارتست از:

هواپیماهای ایرباس ای ۳۲۰

تعداد: ۵ فروند

ظرفیت: ۱۸۰ مسافر

 

هواپیمای ایرباس ای ۳۴۰

تعداد: ۱ فروند

ظرفیت: ۲۴۰

 

بوئینگ ۷۲۷

تعداد: ۳ فروند

ظرفیت: ۱۷۲ مسافر

 

بوئینگ ۷۳۷

تعداد: ۲ فروند

ظرفیت ۱۴۴ مسافر

 

فوکر ۱۰۰

تعداد: ۷ فروند

ظرفیت: ۱۰۰-۱۰۹ مسافر

 

هواپیمای ای تی آر ATR72

تعداد: ۵ فروند

ظرفیت: ۶۶ مسافر

هواپیمایی آسمان بوئینگ

امضای توافقنامه خرید با شرکت بوئینگ

 

پس از برجام و لغو تحریم های هوایی ایرلاین های داخلی درصدد خرید هواپیماهای نو و جایگزین کردن آن ها با هواپیماهای قدیمی خود برآمدند. شرکت هواپیمایی آسمان نیز به منظور گسترش و توسعه ناوگان هوایی خود در فروردین ۱۳۹۶ سفارش حداقل ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را به شرکت بوئینگ ارائه داد. این قرارداد خرید ارزشی به مبلغ ۳ میلیارد دلار دارد و امکان افزایش آن تا ۳۰ فروند دیگر نیز وجود دارد. همچنین هواپیمایی آسمان در حال مذاکره با شرکت میتسوبیشی ژاپن است و قصد خرید چندین فروند هواپیمای MRJ از آن شرکت را دارد.

 

غذا و کیترینگ هواپیمایی آسمان

 

هواپیمایی آسمان همواره نهایت تلاش خود را جهت رفاه و آسایش مسافران انجام می دهد. در همین راستا کیترینگ این ایرلاین دارای بهترین تجهیزات و بالاترین کیفیت است.  کیترینگ هواپیمایی آسمان موفق به اخذ کلیه استانداردهای لازم که سازمان بهداشت جهانی، تجارت جهانی و اتحادیه اروپا برای تضمین کیفیت کیترینگ ها وضع کرده اند شده است. کیترینگ این ایرلاین در حال حاضر تصمیم دارد انواع غذاهای رژیمی و منوی غذای کودک و انتخاب غذا توسط مسافر را نیز به لیست خدماتش اضافه کند.

غذای هواپیمایی آسمان

پذیرش مسافر

 

مسافرانی که بلیط هواپیمایی آسمان را خریداری کرده اند در پروازهای داخلی ۲ ساعت و در پروازهای خارجی ۳ ساعت زودتر از زمان پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشند. گیت های پرواز این ایرلاین چهل و پنج دقیقه قبل از پرواز خارجی و سی دقیقه قبل از پرواز داخلی بسته خواهد شد. افرادی که دارای بیماری خاص هستند، افرادی که در حال سفر پزشکی هستند و در کل، افرادی که به دلیل وضعیت سلامتی شان نیاز به همراه دارند می بایست برای انجام سفر هوایی مجوز پزشکی دریافت کنند.

 

مقررات حمل بار

 

شرکت هواپیمایی آسمان نیز مثل سایر ایرلاین های معتبر قوانین مشخصی برای حمل بار دارد. هر مسافر مجاز است یک ساک دستی به وزن حداکثر ۵ کیلوگرم (پرواز عادی) با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. حداکثر ابعاد برای ساک ۶۵ سانتیمتر طول، ۴۵ سانتیمتر عرض و ۲۵ سانتیمتر ارتفاع است. تنها وسایل و لوازم شخصی مثل کیف پول، مدارک و اشیاء باارزش را می توان با خود به داخل کابین برد. ورود اشیاء تیز و برنده مثل چاقو، قیچی، تیغ و … به داخل کابین ممنوع است. همچنین در مورد مایعات و محصولاتی که در داخل تیوب قرار دارند نیز محدودیت هایی وجود دارد. حجم این گونه محصولات نباید بیشتر از ۱۰۰ میلی لیتر باشد. ورود مواد غذایی اسیدی مثل سرکه و آبلیمو، مواد غذایی یخ زده، مواد غذایی چسبنده مثل عسل، مربا و خرما به داخل کابین هواپیما ممنوع است.

معرفی ایرلاین آسمان در ایران

اقلام غیرمجاز

 

حمل کالاهایی که خطرآفرین هستند و احتمال آسیب زدن به جان و مال مسافران را دارند به داخل هواپیما ممنوع است. در صورتی که چنین وسایلی با خود دارید لازم است طبق دستورالعمل سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) و انجمن شرکت های هواپیمایی (یاتا) رفتار کنید. اقلام و کالاهای غیرمجاز عبارتند از: مواد اسیدی مثل سرکه و آبلیمو، مواد رادیواکتیو، کبریت و فندک، مواد منفجره و ادوات آتش بازی، گاز بوتان، نفت و بنزین، آهن آلات، مواد شیمیمایی سمی و…

در صورتی که کالای شکستنی با خود حمل می کنید لازم هنگام تحویل بار به مسئول کانتر اطلاع دهید تا برچسب مناسب اشیاء شکستنی روی بار نصب شود. در غیر اینصورت هواپیمایی آسمان مسئولیتی در قبال آسیب های احتمالی به عهده نخواهد گرفت. هواپیمایی آسمان برای حفظ امنیت جان و مال مسافران توصیه می کند به هیچ وقت بار و چمدان سایر مسافران را قبول نکنند. در این صورت، مسئولیت آن بار با شخص پذیرنده خواهد بود.

منبع: www.iaa.ir

  1. سلیمانی

    هواپیمایی آسمان یکی از ضعیف ترین و بی مسئولیت ترین شرکتهای ایران است. تاخیر ۲ ساعته برای پرواز ۱ ساعته در این شرکت عادی شده.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد